От мобилни телефони до цифрови камери
sa6opi4a - напреднал
Здравейте. Имам една X20V от винтоверт Парксиде. В един момент от неизвестни действия на баща ми да поправи бутона на винтоверта, просто нямаше индикация при батерията при натискане на бутона за проверка на заряда. Не знам какви ги е вършил, но батерията работеше миналия ден. Отворих я и забелязах нагорела пластина, която се беше прекъснала. Запоих краищата и вече от бутона на батерията се виждаше, че е напълно разредена - светеше червен диод. Сложих я на зарядно (ново), и видях, че едновременно през 1 секунда светват зелено и червено на зарядното. Оставих я около 30 минути на зарядно, но не се зареди. За мен това ще е индикация за проблем в батерията все още. На изхода й замерих с мултицет около 15.8V. Няма гаранция, понеже съм я затрил. Батерията е на 2 години. Какво може да се провери още в нея, за да установя проблема? Някое транзисторче? Някои сблъсквал ли се е с подобен проблем?
Krasi_S - специалист
Батерията е дълбоко разредена, затова зарядното не стартира. Пробвай да заредиш всеки елемент по отделно с въшно зарядно или регулируемо захранване.
zz_stefanov - майстор
Купи си нова, че влизаме в темата 'запали се сам'.
Тази шина може да е някакъв шунт или предпазител.
Не искам да засегна ентусиастите, които се занимават с рециклиране на такива батерии, но е рисковано да се дават съвети на хора които нищо не разбират.
kozl - майстор
вт дек 05, 2023 6:01 pmzz_stefanov написа:
Купи си нова, че влизаме в темата 'запали се сам'.
Тази шина може да е някакъв шунт или предпазител.
Не искам да засегна ентусиастите, които се занимават с рециклиране на такива батерии, но е рисковано да се дават съвети на хора които нищо не разбират.
Тази пластина е стопяем пледпазител. Беше обсъждано в някоя от темите.
Обаче за да изтори, значи е имало късо съединение, а за тези батерии защитата от късо вградена в платката е само тази пластина с кръгъл отвор за намаляване на сечението.
Krasi_S написа:
Батерията е дълбоко разредена, затова зарядното не стартира. Пробвай да заредиш всеки елемент по отделно с въшно зарядно или регулируемо захранване.
Ако не си правил това по-горе и не си запоил оригинален предпазител, приеми съвета на zz_stefanov. Тези батерии са опасни като запалителни заряди.
Дали захранването за тези батерии серия Х има защита при дълбоко разредена батерия :?
Но съм сигурен, че тези батерии нямат защита от дълбоко разреждане като предходната версия на батерии Парсайд 18V и 21V.
Krasi_S - специалист
Съгласен с мненията по горе да не пипаш, ако нямаш познания. Наистна горят здраво тези батерии, като ги окъсиш...

Но според описанието на проблема и твоите действия до момента, си мисля, че ще се справиш с зареждането. Ако пък не си сигурен, ползвай някой дето знае какво прави.
sa6opi4a - напреднал
Да, усетих, че е вид предпазител стопяем. Лепнах му жичка като за 1А между пластините. Мисля да го финиширам с един легнал автомобилен от 1А ако намеря из куфара. Реално не знам на колко отговаря неговия. Наясно съм, че са опасни тези батерии.

Тема "Проблем с батерия на Парксиде?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: