• 1
  • 2
От мобилни телефони до цифрови камери
radius - майстор
Давайте съвети, че ми писна на кофата, целите ли са ми високи, бюджета ли нисък, но вече 2 пъти удрям на дърво и съм на път трети път да сгреша.
Целта е да си играе малкия и в един момент да стане наблюдателна/"охранителна". Моето задължително изискване е да е wifi, LAN интерфейс е предимство, слот за карта да има, с Onvif/rtsp някой ден ако я забуча в NVR, но не задължително. Най-важното изискване е да може да се разчете автомобилен номер от 13-15м. Това е трудно за камера без оптичен зум, но почти го постигнах с едно Шаоми.
Първо купих фиксирана TP-Link Tapo C320WS (https://www.tp-link.com/bg/home-network ... po-c320ws/ ), 4Мп, много хубав софтуер със зони, бариери и адекватно разпознаване на хора, коли. Обаче страшно голяма компресия и оттам леко да зумнеш и всичко се размазва, все едно е 1 Мп. Има специална тема в ТПЛинк форума, реват си хората за ъпдейт на фърмуеъра, но засега без резултат. Работи с Н264 и повече от 300кбит/с не съм виждал, на картата записа също е толкова скапан.
После купих Шаоми, пак 4 Мп, без ЛАН (https://www.jarcomputers.com/xiaomi-cw4 ... 624gl.html). Тази вече е PTZ, малко по-качествено предава от ТПЛинка, но пак не е достатъчно за да чета номерата на колите. Отделно че софта на Шаоми и алгоритмите за разпознаване са плачевни – не хваща колата от 10 метра че минава пред нея, т.е. хваща по някой път и с хората е подобно. Чувствителността както и да я променям, не се постига желания ефект.
Сега оглеждам една Imou (Dahua) - Imou Cruiser, IPC-S42FP (https://www.jmt.bg/imou-cruiser-ipc-s42fp-pid58235), на теория трябва да е по-добре, но кой знае, а и вече отидох над 200лв, което е малко изхвърляне за целите ми.
В краен случай взимам пак любимия ТП ЛИнк само че с PTZ и същите карантии като първата ми покупка, поне софта ми харесва Tapo C520WS (https://www.tp-link.com/bg/home-network ... c520ws/v1/) и се моля като по-нов модел да са барнали малко по-адекватно компресията.
Нещо за подобни пари дали можете да препоръчате, с напомнянето за разчитане на автомобилните номера?
velas - специалист
Читава оптика, здрав хардуер, стабилен софтуер... трудна работа за този бюджет...
brum - майстор
Като чуя за камери и всеки път повтарям Hikvision. Обаче с това изискване за четене на номера не знам ще се справи ли.
hidrazin - майстор
пет фев 02, 2024 3:18 pmradius написа:
Моето задължително изискване е да е wifi, LAN интерфейс е предимство, слот за карта да има, с Onvif/rtsp някой ден ако я забуча в NVR, но не задължително. Най-важното изискване е да може да се разчете автомобилен номер от 13-15м.
Бюджета ти е несъвместим с изискванията.
За през деня номера на автомобили може да заснемеш дори с камера 2MP но за през нощта не е така.
Трябва осветление или IR подсветка и камерата да има Shutter speed поне 1/500 за коли движещи се с до 50 км/час.
За по-бързо движещи се примерно 1/1000 за до 90 километра в час.
Ето една сравнително евтина дето става - ЦЪЪЪК
Ето ти още една направи като подарък - ЦЪЪЪК
У нас са на двойна цена - ПРИМЕРНО
Само не разбрах къде ще ги снимаш тия автомобилни номера? Щото на улицата нямаш право. Нямаш право и да снимаш хора по улицата покрай вас.
По същия начин охранителните фирми дето слагат камери по улиците ги слагат така, че да не надничат в твоя двор. Нямат право да ти снимат двора.
Та те така...
:partyman:
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
нед фев 04, 2024 12:05 pmhidrazin написа:
... Нямаш право и да снимаш хора по улицата покрай вас

... Нямат право да ти снимат двора.
Първото не е вярно
Andri01 - майстор
Не е вярно, стига снимания да се е съгласил!! Но ако прескочи оградата, става и без съгласието му! Особено ако кучето е отвързано.... :lol:
hidrazin - майстор
нед фев 04, 2024 7:11 pmn_a написа:
Първото не е вярно
Нека уточня. Не става въпрос да си правиш снимчици с талафона или епизодични клипчета.
Става въпрос за монтиране на видеокамера която работи постоянно и записва хора и автомобили на улицата пред вас, тротоара пред вас и други терени/обекти които не са ваша собственост.
Така става ли?
:partyman:
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
нед фев 04, 2024 8:00 pmhidrazin написа:
нед фев 04, 2024 7:11 pmn_a написа:
Първото не е вярно
Нека уточня. Не става въпрос да си правиш снимчици с талафона или епизодични клипчета.
Става въпрос за монтиране на видеокамера която работи постоянно и записва хора и автомобили на улицата пред вас, тротоара пред вас и други терени/обекти които не са ваша собственост.
Така става ли?
:partyman:
Става. Ако камерата се вижда, става и още как. Я вземи прочети от извора.
brum - майстор
Хидразин е прав. Аз исках съгласие от съседите да си монтирам камерите. Че една жалба и щеше да се наложи да ги свалям.

Вярно е, че маса народ монтира камери по улиците, но не е редно.
hidrazin - майстор
нед фев 04, 2024 9:06 pmn_a написа:
Става. Ако камерата се вижда, става и още как. Я вземи прочети от извора.
Извора съм го чел. Към 8-9 години наша си СОТ фирма и мнооооого монтирани камери. И по улиците, и не само по улиците.
И към 50-60-тина охранителни термокамери по около 3-4000 евра всяка. Достатъчно ли е?
За "невидимите" камери - стават лесно видими. И после нечий зад...ник излита в небесата. Ферщензи?
Грубо казано - лесно го набарват тоя кретен и напълно заслужено му строшават тъпата тиква. :)
:partyman:
  • 1
  • 2

Тема "избор на външна PTZ IP wi-fi камера" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: