• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
От мобилни телефони до цифрови камери
hidrazin - майстор
пет фев 23, 2024 9:30 pmivanovbg написа:
И тогава трябва да пише на схемата не 7вата, а един.
Че то пък лично аз къде съм казал че и схемата е О.К. ? Никъде.
Същата сбъркана работа както и клипа. Имам чувството че ги е правил някой в основното училище като извънкласна работа. :-D
И то при условие че схеми с гасящи кондензатори има от време ОНО и сметките там са пределно ясни.
Навремето, през 80-те години хит беше комплекта от мултицет Ц-20, поялник, приставка за "изгаряне на транзистори" + припой и колофон.
Захранването на поялника беше точно с гасящ кондензатор - в бялата кутийка.

Прикачен файл:
Ц-20.jpg

:partyman:
petromaniq66 - специалист
Да ама поялника беше 42V в нета бъка от простотии. Още в първия пост ми беше чудно, как ще светнат 7 бели светодиода със 16V.
kozl - майстор
Изображение
И аз го имах комплекта. Сега оцелял е само мултицетът.
На поялника му сдаде гасящият кондензатор. В ония времена и когато още нямах натрупани познания, се опитах да намеря същия кондензатор и не успях. По лесно за мен се оказа да ми пренавият траф за поялника. Ма тогава още като невеж пък и не се случи некой вещ да ме светне да си направя наниз от паралелно навързани стирофлексни кондензатори до капацитет 10 мкФ.

Относно клипа със 70 mA ток през светодиодите. Тези светодиоди за 70 mA ли са? Не съм запознат с тази монтажна платка и не мога да преценя как е реализирана схемата, но..
Когато не светят светодиодите какво се случва с ценера и какъв е тока през ценера :? И този ценер ми се вижда доста дребен за да издържи на този ток. Но пък аз съдя по размера на ценерите, с които разполагам, а те са доста отдавна придобити.

Гасящи кондензатори има масово в датчиците-ключове за осветление. Дали са делител на напрежение в схема на гасящ кондензатор :?
Мултицета ще ги покаже като такива във веригата с гасящ кондензатор.

Ако свържете кондензатор с проводници директно към мрежовото напрежение, къде ще отиде преминалата енергия през кондензатора?

По схемата със светодиодите, да предположим, че ценера го няма и кагато С2 се зареди до запалващо напрежение какъв ток ще протече през светодиодите?

Ако вместо светодиодите имаме нединамичен товар - примерно поялника С2 ще се пълни (зарежда) през С1, а ще се изпразва (разрежда) през нагревателя на поялника. И тука много ми напомня за задачата за басейна от една тръба се пълни от друга се изпразва и за колко часа ще се напълни. Само че преосмислена задачата може да изглежда по друг начин и да се търси нивото в басейна при баланс пълнене-ипразване. Защото когато нивото в басеина се покачва дебита на изтичането се увеличава поради нарастващия напор. Така може да се получи баланс на нивото при което пълненето е равно на изпразването.
По аналогия в С2 ще се установи балансово ефективно напрежение. Ефективно, защото тока е променлив и на практика изчисленията са интегриращи и приравняващи към еквивалентен постоянен ток.

И изобщо анализа е въображаемо, теоретично отцепване на неща които са взаимно свързани.
В действителност всички измерителни уреди, които ползваме измерват енергия и анализират компонентите и.
ivanovbg написа:
Тъй де, а в схемата дето я обсъждаме всичките светодиоди са по 1ват. И пише, че е седем ватова. Де факто със 70ма колко силно може да свети един едноватов диод?
А с какъв ток ще светне, но не ефективния? Ако се проследи с осцилоскоп напрежението в-у R3 то ще е може да се определи с какъв ток светят светодиодите с каква честота и коеф. на запълване на периода.

Та вероятно както вече писах през светодиодите ще протича ток и повече от 70 mA , но за части през периода на променливото захранващо напрежение.
То подобно и с импулсните захранвания със схема генератор на ток. Там електрониката е в ролята на "гасящ кондензатор с променлив капацитет". Така явно се получава по-голям коефициент на запълване на протичащия ток през светодиодите и гледам, че в LED крушките липсва буферен кондензатор (С2).
ivanovbg - майстор
Много неща си ги караш на догадки с елементарни познания. Затова ще ти кажа само с няколко думи.
1. За да свети с пълна мощност един едноватовсветодиод много лесно се смята максималния ток през него. 1ват: 2,2в=450ма. Това ако с за напрежение 2,2волта. Ако е за друго напрежение съответно тока е друг.
2. Тук гасящ кондензатор няма. Гасящ кондензатор се връзва във веригите на комутация на индуктивни товари с цел да се намали/елиминира искренето на контактите. Като пример мога да ти дам кондензатора в веригата чукче-бобина в делко на автомобил. В тази схема и в схемата на поялника кондензатора се ползва като резистор. По горе Хидразин е дал формулата за изчисление на неговото съпротивление. Предимството на използване на кондензатор вместо съпротивление е че кондензатора не грее. Тоест, ако във схемата сложим вместо кондензатор съпротивление, то отделената мощност върху него ще е 220в*0,07а=15,4вата. Тоест тази топлина ще е загуба, докато при ползването на кондензатор тя ще е почти 0. Този вариант се ползва само при малки токове, защото иначе кондензаторите стават големи, скъпи и обемисти. При по големи токове се ползват импулсни преубразователи които са с високо кпд.
zz_stefanov - майстор
Иванов, този кондензатор може да не гаси искри, но навсякъде свързан в такава схема си го наричат 'гасящ кондензатор'.
Евтин вариант за захранване, изискващ обаче консумираният ток да не се променя, да е постоянно един и същ.
ivanovbg - майстор
Да, така го наричат, но по същество схемата е делител на напрежение. Разчета е като за резистивен делител, заменен с кондензатор за съответната честота.
B0bi - специалист
Ей колко приказки за един кондензатор :roll: Функцията му е аналогична на фазорегулатор във фиксирано положение. Само че обратно. Последният започва да пропуска ток след подаден отпушващ импулс, та до края на полупериода (когато минава през нулата). Кондензаторът пропуска ток от началото на полупериода (когато започва нарастването от нулата), та докато се зареди. И двете пропускат ток някакъв период от време на полусинусоидата. Единият подлежи на управление (регулиране), другият е с фиксиран период (време) на зареждане.
"Гасящ" би трябвало да идва като "реципрочно" на "отпушващ". Който е в час ци трябвало да вдява за какво говоря.
hidrazin - майстор
съб фев 24, 2024 10:11 amkozl написа:
Когато не светят светодиодите какво се случва с ценера и какъв е тока през ценера :? И този ценер ми се вижда доста дребен за да издържи на този ток. Но пък аз съдя по размера на ценерите, с които разполагам, а те са доста отдавна придобити.
Когато не светят през ценера тече целия ток който може да пропусне кондензатора. Нищочжо ограничен от резистора 10 ома.
Ценера от схемата осигурява ток на регулиране до 76mA и импулсен ток до 380mA за не повече от 10ms
Не знам с какви отдавана придобити ценери разполагаш ама ако са от тези малките метални от рода на Д814х са с по-малък ток на стабилизация.
Ако обаче са от големите метални от рода на Д815х са с доста по-голям ток на стабилизация. Нищо че са от преди 50-тина години.

Прикачен файл:
stabilitrony.png
stabilitrony.png (110.17 KиБ) Видяна 303 пъти

съб фев 24, 2024 10:11 amkozl написа:
Ако свържете кондензатор с проводници директно към мрежовото напрежение, къде ще отиде преминалата енергия през кондензатора?
:-D Ся трябва ли да се учим що е то реактивна енергия?
Мисля че и сам ще се сетиш с тези подсказки.
В луминесцентните тела от едно време слагаха едни големи кондензатори директно свързани към захранването.
На живачните ламБи също.
Какво ли правят там и каква им е функцията? Къде и под каква форма отива преминалата през тях енергия?
Прикачен файл:
Луминисцентна лампа.jpg

съб фев 24, 2024 10:11 amkozl написа:
А с какъв ток ще светне, но не ефективния? Ако се проследи с осцилоскоп напрежението в-у R3 то ще е може да се определи с какъв ток светят светодиодите с каква честота и коеф. на запълване на периода.
Честотата е ясна. Коефициент на запълване няма, щото няма и модулация.
:partyman:
Lisko - майстор
Който не обича формули, има онлайн калкулатор - при какъв кондензатор, какъв ток.
Задачата е леко неопределена, защото кондензаторът не е единственото съпротивление във веригата. А пък съпротивлението на лампата, а оттам и падът на напрежение върху нея зависи от тока.
Но пък човек лесно и бързо може да проиграе разни варианти и да добие идея какво може да очаква от даден кондензатор. Примерно ако имаш 10 диода и искаш на всеки да падат горе долу по 3 волта, вкарваш 30волта след това натъкмяваш колко капацитет трябва за да се постигне еди какъв си ток.

За разлика от диодите, лампите с жичка нямат нужда нито от грец, нито от ценер. Тази схема се ползваше за нощни лампи 12-18 волта към мрежово напрежение.
hidrazin - майстор
Формулите са елементарни. Има и "съкратени варианти" за смятане на крак - писал съм. Само да има кой да чете.
Не вярвайте много на онлайн калкулатори.
Понякога са грешни, защото са писани от шушляци като оня с първата схема и онзи с клипа в тубата.
Е...аси, оня неграмотник с клипа от тубата има 6310 абоната и 178 000 показвания...
УЖАС !!!
В НЕТ-а няма никаква регулация и полуграмотници си пишат на воля простотиите.
И милиони им се връзват... Тъжна картинка.
:partyman:
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "LED BULB как се намалява напрежението, моля за отговор-благодаря" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: