• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8
От мобилни телефони до цифрови камери
iliya_i - майстор
ср фев 21, 2024 9:49 pmFredfred7171 написа:
ср фев 21, 2024 9:18 pmiliya_i написа:
ср фев 21, 2024 9:12 pmFredfred7171 написа:


Тук е обаснено всичко, както става ясно, няма делител, и Гого е прав-ограничител на ток е С1, но всичко е обяснено тук, сега открих статията, , незная как да я постна от името на автора , който съм всъщност аз, но сега не мога да вляза в първия си профил, нещо незнам какво стана, та ще я цитирам тук статията да е ясно за какво става на въпрос..да се осветлят хората..Благодаря на всички засега.. :)

https://www.homemade-circuits.com/cheap ... ess-power/
Ха мерси, че ни светна.
Но преди малко зададох един въпрос:
iliya_i написа:
Ама от вчера ти се чудя, за к'ъв .уй го дириш?
Та освен да си презентираш статията, за която на никой в този форум не му пука, имаше ли друг смисъл?
Само че тази статия за 4-те начина става въпрос за резистора преди ценера R3, дават я подобна схема без тоя резистор, та се чудя тоя резистор помага ли на ценера, тук някой май каза че без него ценера не би издържал, това ли да му е ролята щото той е малък като стойност, 10 ома ама сигурно аграничава за момент докато ценера си влезе в работен режим, незнам и аз ..така си го обяснявам??? :?
А какъв ще бъде тока през ценера ако го няма R3? И не само за момент, а през цялото време.
ivanovbg - майстор
Явно не знаете какво е делител. Прочетете тук за капацитивния делител: https://bg.m.wikipedia.org/wiki/%D0%94% ... 0%B8%D0%B5

А най простия начин да се провери дали е делител или не е като се премери напрежението на кондензатора, съпротивлението и греца. Предполагам, че ще се убедите.

Да не говорим, че схемата от първа страница няма как да захрани 7х1вата диоди. Тя и едни няма да успее, щот те искат ток поне 350ма, а тази схема може да подсигури максимум 70ма. Тя ще свети с диоди 0,2 вата или с обща мощност малко над ват
:partyman:
brum - майстор
ср фев 21, 2024 9:12 pmFredfred7171 написа:
https://www.homemade-circuits.com/cheap ... ess-power/
Хареса ми стила на писане. По-добре обяснение за безтрансформаторното захранване не съм срещал :) .
kozl - майстор
ср фев 21, 2024 11:02 pmivanovbg написа:
Да не говорим, че схемата от първа страница няма как да захрани 7х1вата диоди. Тя и едни няма да успее, щот те искат ток поне 350ма, а тази схема може да подсигури максимум 70ма. Тя ще свети с диоди 0,2 вата или с обща мощност малко над ват
:partyman:
Светодиодите светят и със слаб ток, така че ще светнат. Повече се чудя на ценера за 16V, защото ако напрежението на запалване на светодиода е 2,7V, то вероятно ценера няма да позволи да се запалят светодиодите и целия ток ще протече през него и R3. И за да работи схемата предполагам диодите трябва да са с напрежение на запалване по малко от 16/7=2,28V.

Всъщност повечето крушки де съм разглобил са с по 8 светодиода и напрежение към по над 20V на светодиод.

Кондензатора е буфер. Той се пълни с енергия както батерия до количеството на пределния му капацитет за енергия спрямо зареждащото напрежение. Когато кондензатора се ползва като гасящ, то консуматорът свързан с него трябва да може да поема повече от енергията, която може да "пренесе" кондензатора.
И ако гасящия С1 е 1 мкф, то след греца има буфер със 100 пъти повече капацитет. Aко буфера С2 след греца е празен и няма консумация, при честота 50Hz ще се зареди за към 1 сек през С1 до напрежението на мрежата и С2 ще лимитира протичането на ток през С1. Но ако след С2 има консумация на енергия, то енергията пропускана през С1 ще се консумира в предела на пропусканото от С1 и С2 няма да може да се зареди до мрежовото напрежение. И понеже консуматорът може да поема енергия според напрежението, то ще се установи баланс на ефективно напрежение и ток през веригата след греца.
И понеже светодиодите не са линеен товар, те ще се отпушват при някакво напрежение до което се е заредил С2 и ще се запушат при спад на това напрежение вследствие разреждане на С2 през тях. Т.е те ще светят прекъснато с някаква честота.
Та си мисля, че ако измерим ефекивен ток 70 mA ,протичащ през С1, при ефективно напрежение 230V по схемата, то еф.мощност Р=230*0,07=16,1W, като пренебрегнем греца и R2 се пада на R3, ценера и светодиодите.

И въпросът е какъв е ефективния ток през R2, ако измереното напрежение на С2 е 16V :?
iliya_i - майстор
чет фев 22, 2024 9:51 amkozl написа:
И въпросът е какъв е ефективния ток през R2, ако измереното напрежение на С2 е 16V :?
Не знам как стигна до извода, че измереното напрежение на С2 е 16V.
По законите на Кирхоф напрежението на C2 ще бъде 16V + R3 (Iценер + Iсветодиоди) или сметнато на ум някъде около 18 волта.
kozl - майстор
iliya_i написа:
Не знам как стигна до извода, че измереното напрежение на С2 е 16V.
И аз не знам как реши, че съм достигнал до такъв извод :-D
Писах ако измереното напрежение е толкова, колко ще е тока :?

Също имах и съмнение за напрежението на запалване на светодиодите, защото по мое мнение трябва да е по-ниско от пробивното на ценера иначе изглежда, че ще "светне" ценера вместо диодите :roll:
batkoce - специалист
...имах и съмнение за напрежението на запалване на светодиодите, защото по мое мнение трябва да е по-ниско от пробивното на ценера иначе изглежда, че ще "светне" ценера вместо диодите.
Така е! Ако това са бели светодиоди, ценерът не може да е 16 волта.
hidrazin - майстор
ср фев 21, 2024 9:16 amkozl написа:
Защо?
Аз все още имам работещи LED крушки с гасящ кондензатор, купувани преди 7, 8 г.
И от прекомерно светене и нагряване им се разпада и цокъла от другата част и остава във фасунгата. "Драйвера" и светодиодите са работоспособни. Ама крушката не става за отвиване, увиснала на проводниците си.
Ми защото точно тези твои крушки ги знам.
И още преди 7 години съм се опитал да обясня защо.

ЦЪЪЪК

При твоя вариант имаш 18 броя 9-волтови светодиоди които работят на около 162 волта.
По тая схема има 7 броя 3-волтови светодиода работещи на около 21 волта.
Едно е да "гасиш" напрежението след изправителя до 162 волта а съвсем друго до мизерните 21 волта.
При една и съща мощност на ламБата в по-нисковолтовия вариант трябват много по-големи кондензатори и много по-голям ток.
Това прави схемата много по-ненадеждна, по-скъпа и с по-големи загуби.
ср фев 21, 2024 9:16 amkozl написа:
Освен тва тези крушки подлежат на димиране. Та отговора на автора за намаляване на напрежението към светодиодите може да е и с фазов регулатор (димер за крушки с НЖ).
Отдавна има димиращи драйвери които са със специализирани ИС и работят много по-добре.
ПРИМЕРНО
ср фев 21, 2024 9:16 amkozl написа:
Защо крушка с инверторен драйвер, а не с тасящ кондензатор :?
Аз за КПД за двата вида не откривам разлика.
Ми хайде да разгледаме първата схема - има един резистор 10 ома 5 вата и още един 10 ома 2 вата.
Като сметнем загубите в топлина на светодиодите, резисторите и ценера, тая ламБа повече ще топли отколкото ще свети.
:partyman:
P.S. А автора на тая тема е автор на оная статия точно толкова, колкото на джапанките ми има цъфнали минзухари.
Освен ако не се казва Swagatam и живее в Мумбай, Индия.
Последна промяна от hidrazin на пет фев 23, 2024 12:23 pm, променено общо 2 пъти.
kozl - майстор
Добре, че изтупа архивите. Аз рових, рових и не можах да открия части от упоменататите LED крушки, но имам още работещи от тях :roll:
batkoce написа:
Ми хайде да разгледаме първата схема - има един резистор 100 ома 5 вата и още един 10 ома 2 вата.
Къде ги пишете тия 100 омови резистори :?
Аз виждам 2 по 10 ома на схемата.
hidrazin написа:
По тая схема има 7 броя 3-волтови светодиода работещи на около 31 волта.
Е този ценер защо е на 16V? Няма логика ако ценера е на 16 волта диодите да работят на 31. Трябва да са 2 ценера последователно :?
hidrazin - майстор
Да бре, 10 ома е - объркал съм при писането и едното напрежение. Не е 31 а 21 волта. На другото място е вярното...
Де да знам що е 16V - белите светодиоди работят при пад на напрежението върху тях 3.0 - 3,4 волта.
Може схемата да е крадната от другаде където е била смятана за жълти светодиоди.
Те имат по-нисък пад от около 2,2 волта.
7 х 2,2 = 15,4 волта
Така сметките излизат.
:partyman:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8

Тема "LED BULB как се намалява напрежението, моля за отговор-благодаря" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: