• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 17
От мобилни телефони до цифрови камери
Fredfred7171 - специалист
съб мар 16, 2024 1:15 pmB0bi написа:
В крайна сметка няма никакъв проблем само с токоограничаващ резистор. Само измери колко ток ти консумира от батерията. Можеш ли? След това веднага ще ти кажем какъв резистор да сложиш (ако сам не можеш да си го сметнеш).
Прекъснах захранването с батерията и сложих мултицета последователно на батерията, ами то много малко показва няма и един милиампер, сигурно бъркам нещо...ама какво да бъркам правилно меря мисля щото съм го сложил на милампери постоянен ток, незнам, много малко ...
Fredfred7171 - специалист
съб мар 16, 2024 1:40 pmFredfred7171 написа:
съб мар 16, 2024 1:15 pmB0bi написа:
В крайна сметка няма никакъв проблем само с токоограничаващ резистор. Само измери колко ток ти консумира от батерията. Можеш ли? След това веднага ще ти кажем какъв резистор да сложиш (ако сам не можеш да си го сметнеш).
Прекъснах захранването с батерията и сложих мултицета последователно на батерията, ами то много малко показва няма и един милиампер, сигурно бъркам нещо...ама какво да бъркам правилно меря мисля щото съм го сложил на милампери постоянен ток, незнам, много малко ...
микроампери, ето тука за тоя ценер...
https://om.rsdelivers.com/product/onsem ... 23/1841309
iliya_i - майстор
съб мар 16, 2024 1:42 pmFredfred7171 написа:
съб мар 16, 2024 1:40 pmFredfred7171 написа:
съб мар 16, 2024 1:15 pmB0bi написа:
В крайна сметка няма никакъв проблем само с токоограничаващ резистор. Само измери колко ток ти консумира от батерията. Можеш ли? След това веднага ще ти кажем какъв резистор да сложиш (ако сам не можеш да си го сметнеш).
Прекъснах захранването с батерията и сложих мултицета последователно на батерията, ами то много малко показва няма и един милиампер, сигурно бъркам нещо...ама какво да бъркам правилно меря мисля щото съм го сложил на милампери постоянен ток, незнам, много малко ...
микроампери, ето тука за тоя ценер...
https://om.rsdelivers.com/product/onsem ... 23/1841309
Forward Current - 10mA.
5V-1.8V = 3.2V
R = U/I = 3.2 / 0.01 = 320 Ома. - вземаш 330 ома.
Pr =
Fredfred7171 - специалист
съб мар 16, 2024 1:50 pmiliya_i написа:
съб мар 16, 2024 1:42 pmFredfred7171 написа:
съб мар 16, 2024 1:40 pmFredfred7171 написа:


Прекъснах захранването с батерията и сложих мултицета последователно на батерията, ами то много малко показва няма и един милиампер, сигурно бъркам нещо...ама какво да бъркам правилно меря мисля щото съм го сложил на милампери постоянен ток, незнам, много малко ...
микроампери, ето тука за тоя ценер...
https://om.rsdelivers.com/product/onsem ... 23/1841309
Forward Current - 10mA.
5V-1.8V = 3.2V
R = U/I = 3.2 / 0.01 = 320 Ома. - вземаш 330 ома.
Pr =
Тука е обяснено, но ценера не се ли гледа за обратен ток, нали се включва с обърнат pn преход, не съм наясно само питам.., щото да не трябва да е по-голямо съпротивлението ако смятам с микроампери.., питам може би бъркам , иначе много мерси..!!

http://multicet.blogspot.com/2015/03/Iz ... shema.html
iliya_i - майстор
съб мар 16, 2024 5:10 pmFredfred7171 написа:
съб мар 16, 2024 1:50 pmiliya_i написа:
съб мар 16, 2024 1:42 pmFredfred7171 написа:

микроампери, ето тука за тоя ценер...
https://om.rsdelivers.com/product/onsem ... 23/1841309
Forward Current - 10mA.
5V-1.8V = 3.2V
R = U/I = 3.2 / 0.01 = 320 Ома. - вземаш 330 ома.
Pr =
Тука е обяснено, но ценера не се ли гледа за обратен ток, нали се включва с обърнат pn преход, не съм наясно само питам.., щото да не трябва да е по-голямо съпротивлението ако смятам с микроампери.., питам може би бъркам , иначе много мерси..!!

http://multicet.blogspot.com/2015/03/Iz ... shema.html
Да бе. то били микро ампери. на при това положение, тока през товара и тока през ценера стават близки. За да стабилизира, трябва тока през ценера да е поне 10 пъти по-голям от товарния.
Вместо този ценер, можеш да сложиш 3 обикновени диода последователно, в права посока. Ще имаш около 1.8 волта на изхода. А може и просто делител с 2 резистора. Нали захранването ти е стабилизирано.
Fredfred7171 - специалист
съб мар 16, 2024 5:42 pmiliya_i написа:
съб мар 16, 2024 5:10 pmFredfred7171 написа:
съб мар 16, 2024 1:50 pmiliya_i написа:

Forward Current - 10mA.
5V-1.8V = 3.2V
R = U/I = 3.2 / 0.01 = 320 Ома. - вземаш 330 ома.
Pr =
Тука е обяснено, но ценера не се ли гледа за обратен ток, нали се включва с обърнат pn преход, не съм наясно само питам.., щото да не трябва да е по-голямо съпротивлението ако смятам с микроампери.., питам може би бъркам , иначе много мерси..!!

http://multicet.blogspot.com/2015/03/Iz ... shema.html
Да бе. то били микро ампери. на при това положение, тока през товара и тока през ценера стават близки. За да стабилизира, трябва тока през ценера да е поне 10 пъти по-голям от товарния.
Вместо този ценер, можеш да сложиш 3 обикновени диода последователно, в права посока. Ще имаш около 1.8 волта на изхода. А може и просто делител с 2 резистора. Нали захранването ти е стабилизирано.
То ми е стабилизирано, но ако сложа делител да стане да кажем 1,5 и 3,5v, няма ли да се нагрява тоя делител или зависи какъв е тока, щото аз с делител съм чел че не става просто ей така, някъде бях чел ама сигурно зависи от тока, извинявай че те занимавам, нали разбираш че повече с познавателна цел се замислям и в спора се ражда истината.. може и за теб нещо да е полезно де да знам...
И другото е че тоя ток на часовника като го мерих се колебае някакви микроампери нищожни е, но как да смятам като незнам точно колко ампера или нещо средно да приема, примерно 0,5милиампера..
Lisko - майстор
съб мар 16, 2024 8:24 amivanovbg написа:
съб мар 16, 2024 2:55 amLisko написа:
Иванов, добре, но какъв е смисълът на упражнението?
За кое упражнение питаш по точно?
За точно това което е над въпроса - разтваряне на повече карбонат благодарение на магнити. Имали сте някакъв стар спор може би, ти се опитваш да му доказваш че магнитите вършат някаква работа. Като се абстрахираме какво вършат магнитите, какъв е смисълът да разтваряш повече карбонат?
ESPACE - майстор
Ще се колебае естествено, консумацията вероятно е на импулси, освен ако часовника не е с моторче. Послушай първия отовор на fbr, сложи си акумулаторна батерия. Това е най-доброто решение.
Fredfred7171 - специалист
съб мар 16, 2024 7:09 pmESPACE написа:
Ще се колебае естествено, консумацията вероятно е на импулси, освен ако часовника не е с моторче. Послушай първия отовор на fbr, сложи си акумулаторна батерия. Това е най-доброто решение.

Прикачен файл

11.jpg
11.jpg (48.95 KиБ) Видяна 398 пъти
Fredfred7171 - специалист
съб мар 16, 2024 7:25 pmFredfred7171 написа:
съб мар 16, 2024 7:09 pmESPACE написа:
Ще се колебае естествено, консумацията вероятно е на импулси, освен ако часовника не е с моторче. Послушай първия отовор на fbr, сложи си акумулаторна батерия. Това е най-доброто решение.
Може ли такъв вариант, е то докато го направя ще си купя батерия, ама питам информативно, даже колегата каза само делител, но тука ще мога да си регулирам от 1,25 до 5v
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 17

Тема "Здравейте, искам да направя от адаптер за телефон, захранване за стенен часовник!!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: