• 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 17
От мобилни телефони до цифрови камери
Fredfred7171 - специалист
чет мар 28, 2024 1:48 pmB0bi написа:
Преслав ти го е обяснил като на дете.
вт мар 26, 2024 7:20 pmpreslav написа:
... пълниш една кофа с вода постепенно, а после изведнъж я лисваш - схващаш ли логиката?
И за какво ми го цитираш това, аз съм го прочел..просто за да постваш нещо ли..
B0bi - специалист
Заради последните два реда от предния ти пост. Ако беше схванал логиката, нямаше да ги напишеш. Реших, че си го пропуснал. Уви, по-лошото е - не си го проумял.
За филтрирането е по-скоро обратното - "кофата се пълни рязко, а се излива плавно".
Fredfred7171 - специалист
чет мар 28, 2024 1:48 pmB0bi написа:
Преслав ти го е обяснил като на дете.
вт мар 26, 2024 7:20 pmpreslav написа:
... пълниш една кофа с вода постепенно, а после изведнъж я лисваш - схващаш ли логиката?
Това каква връзка има с последния ми пост, и къде става видно че не съм схванал, понеже нали трябва да ме изкарате че съм схванат..
Последния ми пост е за това как да се види консумацията кривата на тока и за това как се смята капацитет на кондензатор..
Я ми цитирай тоя пост от който става ясно че не съм "схванал", иначе това за филтрирането е хубаво че го поясни-изглажда като се излива плавно..!!
И в тоя смисъл от какво се определя как ще работи кондензатора, като филтър или другата чу функция при която се зарежда бавно , а се разрежда бързо?
B0bi - специалист
Обърка си изказването на края.
Когато филтрира пулсации, кондензаторът се зарежда бързо (при достигане максимума на размаха на полупериода) и се разрежда бавно (след намаляване на напрежението по синусоидата). Колкото кондензаторът е по-голям и консумираният ток - по-малък, толкова пулсациите ще са по-малки
Прикачен файл:
IMG_20240329_061230.jpg
IMG_20240329_061230.jpg (53.01 KиБ) Видяна 301 пъти

източник

За твоя случай кондензаторът се зарежда бавно през едното рамо на делителя и се разрежда мигновено при цъкването на импулса за преместване на стрелката. Нещо такова
Прикачен файл:
IMG_20240329_061741.jpg
IMG_20240329_061741.jpg (39.73 KиБ) Видяна 301 пъти
Fredfred7171 - специалист
пет мар 29, 2024 6:39 amB0bi написа:
Обърка си изказването на края.
Когато филтрира пулсации, кондензаторът се зарежда бързо (при достигане максимума на размаха на полупериода) и се разрежда бавно (след намаляване на напрежението по синусоидата). Колкото кондензаторът е по-голям и консумираният ток - по-малък, толкова пулсациите ще са по-малки
IMG_20240329_061230.jpg


източник

За твоя случай кондензаторът се зарежда бавно през едното рамо на делителя и се разрежда мигновено при цъкването на импулса за преместване на стрелката. Нещо такова
IMG_20240329_061741.jpg
Благодаря, това за горния случай го бях виждал за изглаждането, но другото не бях, и в този смисъл как може да се тълкува работата на кондензатора, според това как е свързан и къде е свързан ще работи по единия или другия начин.., в моя случай предполагам че съм му сложил голям кондензатор 1000uF 16v, часовника изостава с 20 мин. само..., трябва да видя как се смята капацитета при такъв вариант, и предполагам че има варианти за изчисление, защото по- горе като цитирах отговора не илия, цитирах една формула, но тя е за изправител след грец..
ivanovbg - майстор
Не се смята. С батерийка изостава ли?
B0bi - специалист
пет мар 29, 2024 3:22 pmFredfred7171 написа:
... как може да се тълкува работата на кондензатора, според това как е свързан и къде е свързан ще работи по единия или другия начин..,
В някакъв смисъл ... В първия случай няма ограничаване на зареждащия кондензатора ток. Консуматорът не дърпа целият му ток в следващите 7-8 ms (когато от източника напрежението отново нараства и следва зареждане). Така се получава филтриране на пулсациите от изтчника (изправено синусоидално напрежение).
Във вторият случай е обратно: източникът е с (почти)постоянно напрежение, но токът на зареждане е ограничен от резистора в делителя. Затова кондензаторът се зарежда бавно (за почти цяла секунда) . Консумацията е почти нула. Съпротивлението на товара (часовника) е високо. Следва падане на съпротивлението за протичане на импулсен ток, който да премести стрелката. Приеми го за почти късо. Казахме, че токът от "зарядното" е ограничен с резистора от делителя. Кондензаторът се явява източник на необходимия ток ... като се изпразва.
Това е опит за обясняване като на завършил техникум "Киров". Иначе не е особено техническо като терминология.
Fredfred7171 - специалист
пет мар 29, 2024 4:59 pmivanovbg написа:
Не се смята. С батерийка изостава ли?
с батерия не изостава, та затова си помислих че нещо да не би от кондензатора, но как не се смята кондензатора, така произволно ли се слага, не съм ли сложил много 1000uF, ако сложа по-малко ще се промени ли нещо, и..
другото което се чудя в случая, е можех и да пробвам докато се чудя, но ..не обичам необосновани опити, та...може ли му сложа кондензатор който не е електролитен и няма полярност, ще върши ли същата работа..
Примерно ако сложа такъв..

Прикачен файл

capacit_kerko-350x350_0.JPG
capacit_kerko-350x350_0.JPG (6.51 KиБ) Видяна 202 пъти
MamaMy - майстор
Още никой не е умрял от експерименти с 1,5 волта. Може да пробваш колкото си искаш. :lol:

Ако 1000мф са като кофа за пълнене, това е като ракиена чашка :wink:
iliya_i - майстор
Предполагам големия капацитет (а елекктролитния кондензатор от своя страна притежава и голяма индуктивност) взаимодейства с периода на колебание на часовкика. Опитай с 10 (вълшебното число) пъти по-малък.
Тук принципа на Мечо Пух не важи.
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 17

Тема "Здравейте, искам да направя от адаптер за телефон, захранване за стенен часовник!!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: