• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 17
От мобилни телефони до цифрови камери
petromaniq66 - специалист
Толкова разумни идеи ти се дадоха, ти упрекна форума и си знаеш твойте си фантазии. Е като искаш да си го правиш сам - действай! Или се кефиш, че все още някой се връзва на тъпизмиите ти?
B0bi - специалист
Fredfred7171, бях ти казвал да премериш тока, с който върви часовника на батерия. Трябваше да уточним часовникът ти цъка ли или се движи плавно секундната стрелка. Последните са навлезли доста масово в търговската мрежа. А точно те консумират значително повече ток. Твоят такъв ли е?
Lisko - майстор
вт мар 26, 2024 9:10 pmB0bi написа:
Fredfred7171, бях ти казвал да премериш тока, с който върви часовника на батерия. Трябваше да уточним часовникът ти цъка ли или се движи плавно секундната стрелка. Последните са навлезли доста масово в търговската мрежа. А точно те консумират значително повече ток. Твоят такъв ли е?
Имам такъв от началото на века. Викаха им Seiko style. Напоследък китайците продават такъв механизъм за почти без пари.
Не помня колко изкарваха на АА батерии откак взех да слагам D батерии.
Ние с право се нервим на питащия, но да не забравяме че неговата цел не беше по един или друг начин да има работещ часовник, а да научи нещо. Така че, мисля че вече сме се справили - научихме го на много неща.
B0bi - специалист
Има значителна разлика в консумацията между двата типа. От втория имам един хищник (ядеше големите батерии за седмица), който го нахраних с "гасяща схема" на 230V. Ако е такъв, достатъчен е само един резистор. Но трябва да се знае консумирания ток.
Не ми се вярва много, че питащият научи кой-знае какво от тази тема ... Нито стабилизирането на напрежение беше обяснено обстойно (като за него), нито какво се случва при делител ...
hidrazin - майстор
вт мар 26, 2024 9:10 pmB0bi написа:
Fredfred7171, бях ти казвал да премериш тока, с който върви часовника на батерия.
ЦЪЪЪК - четенето не е забранено... Ама той и с това удари на камък.
Дали работи на импулси или е с плавен ход няма никакво значение. Няма да го направи.
Следователно пак отиваме на ТОВА.
Дадоха му се всевъзможни и работещи решения, включително и много добри ама ... НЯМА ДА ГО БЪДЕ.
:partyman:
P.S.
вт мар 26, 2024 9:30 pmLisko написа:
Така че, мисля че вече сме се справили - научихме го на много неща.
Дрън, дрън, дрън ... дрънканици. Някакви...
А ти го научи (на два пъти) че ... използваш батерии D :) Толкоз го научи.
Я сега си представи на твоя принцип колко ще изкара с българска батерия СЕЛ-40 ... :-D
(ако още се произвеждаха де)

Прикачен файл:
СЕЛ-40.png
Lisko - майстор
вт мар 26, 2024 9:51 pmhidrazin написа:
А ти го научи (на два пъти) че ... използваш батерии D :) Толкоз го научи.
Я сега си представи на твоя принцип колко ще изкара с българска батерия СЕЛ-40 ... :-D
(ако още се произвеждаха де)
Честно, леко съм разколебан дали съм го научил :mrgreen:
Но дето вика Чапара - предлагам само изпитани решения.

Тази батерия не съм я виждал. Помня малки/средни/големи и плоски. :) (и 9V де)
Явно този червения дизайн са го плякали навред.
А плоските бяха жълти.

Елементите бяха заляти с катран отгоре, може би най-евтино е било така?
petromaniq66 - специалист
Имаше ама не по магазините. Не бяха ширпотреба.
Fredfred7171 - специалист
вт мар 26, 2024 7:20 pmpreslav написа:
вт мар 26, 2024 11:30 amFredfred7171 написа:
Пусков кондензатор при двигателите, всъщност май създава отместване а не изравняване както написах за да се врътне ротора, за да има магнитно привличане ..както и да е експертите ще намeярт начин да се подиграят, не съм чел достатъчно..
Ако това ще ти помогне - можеш да се загледаш в механизъмчето на работещ часовник. Миниатюрна бобинка и магнитопровод, който обхваща миниатюрно роторче (посотянен магнит). Загледай се и какво се случва ако батерията ти е изтощена, роторчето се разклаща, но не превърта. Делителят на напрежение (без кондензатор) е нещо като изтощената батерия, с кондензатор е напълно заредена батерия, но с малък капацитет. Без да съм го пробвал ми звучи логично, че пълниш една кофа с вода постепенно, а после изведнъж я лисваш - схващаш ли логиката?
Тоест аз го разбирам че кондензатора " излива"-попълва лисващото напрежение когато няма дърпане на ток от страна на часовника, защото, мисля че той не дърпа постоянно ток, защото тока като го меря се колебае от 0 до 1-2mА така си го обяснявам, но когато стрелката се върти непрекъснато защото има и такива часовници, незнам как е тогава..но явно кондензатора е необходим като един вид стартер..или синхронизатор.., трябва си четене.. Благодаря ти!!
Fredfred7171 - специалист
вт мар 26, 2024 7:34 pmpetromaniq66 написа:
Толкова разумни идеи ти се дадоха, ти упрекна форума и си знаеш твойте си фантазии. Е като искаш да си го правиш сам - действай! Или се кефиш, че все още някой се връзва на тъпизмиите ти?
Да съм ти искал мнението, не съм получил от теб някакво предложение или съвет че да ме плюеш..освен това да не съм те карал да чи четеш "тъпизмите".
DMN - майстор
Общо взето на часовник, който е с плавно движение - с мултицет ми показа около 1.4 милиампера - батерията я ядеше за около месец(отдавна вече стои неизползваем). С осцилоскоп към мултицета консумацията на ток изглежда така - 16 херца:

Прикачен файл:
05.jpg

А на обикновен часовник със секундно преместване на секундната стрелка изглежда така - 1 херц:


Прикачен файл:
07.jpg

На тоя последния му слагам батерии, които вече не могат да движат стрелката на други часовници, и продължава да си работи с тях още месеци - изтисква ги докрай - даже сега продължава да работи с една батерия, която в момента е 0.97V, не помня кога съм я слагал :-D .
Ония с плавното движение обаче яко ядат батерии, така че за тях си струва да се помисли за мрежово захранване.
Варианти вече се дадоха.
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 17

Тема "Здравейте, искам да направя от адаптер за телефон, захранване за стенен часовник!!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: