• 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 17
От мобилни телефони до цифрови камери
B0bi - специалист
Приятел, ти си срам за Техникума! Дано си изключение! Замълчи! Изчезни! Регистрирай се с друг ник-нейм и задавай аматьорските си въпроси. Но спри да излагаш Техникума!
petromaniq66 - специалист
Че откъде знаеш, че е възпитаник на Техникума... може само да е чувал за него от приятел, както че хората мерят ток с осцилоскопи - то краставици, картофи, разстояние няма как, след като имат "проби".
Lutchezar - майстор
"Пробите" на български са сонди. Има учебници по предмет "Електрически Измервания". Има и "Измервания в Електрониката".
Fredfred7171 - специалист
ср мар 27, 2024 7:54 pmB0bi написа:
Приятел, ти си срам за Техникума! Дано си изключение! Замълчи! Изчезни! Регистрирай се с друг ник-нейм и задавай аматьорските си въпроси. Но спри да излагаш Техникума!
Да съм те питал тебе, аз знам че с осцилоскопа се визуализира напрежение, тука големи професионалисти се извъдихте, а относно това кой е срам и кой не е, ти нали не си срам, аз никога след техникума не съм практикувал, и смея да твърдя че имам основните познания поне що се касае до ел.вериги и други елементарни неща..имахме една колежка която говореше за пн преход в трансформатора, е аз чак до там не съм бос, както и да е, то ми стана противно от големите специалсти тука, който се чудят как да се изтъкнат по български и да се подиграят..!!
Разбирам човека който питам да ми отговори така, теб не съм те питал, уж беше тръгнал да ми говориш за делител за стабилизирано напрежение и т.н. но е хубво да си солидарен с ония Хидразин и т.н., ок и сам войнът е войн..то се видя тук кои са по-нормални хора и кои си нямат работа..аз незнам какъв е тоя форум, да съм засегнал някой тук или ..нещо..който иска чете което го заинтересува не от мойте въпроси а от другите публикации, примерно покрай моите въпроси, хората публикуваха и споделиха различни неща които може да са от полза за някой който не е питал..
И незная какво толкова беше тъпото за осцилоскопа, не съм казал че ще измервам ток..а как може да се визулизара крива на тока макар и косвено консумация.., но какво да се обяснявам тук все едно съм на подсъдимата скамейка пред някакви "висши специалисти-съдии", ай сиктер..
iliya_i - майстор
ср мар 27, 2024 9:52 pmFredfred7171 написа:
... аз никога след техникума не съм практикувал, и смея да твърдя че имам основните познания поне що се касае до ел.вериги и други елементарни неща..
U=I*R
Основно познание.
Някой си Ом измислил връзка между ток и напрежение.
Върху някакво си R, I-то създавало U. И U-то предизвиквало протичане на I.
batkoce - специалист
ср мар 27, 2024 9:52 pmFredfred7171 написа:

... аз знам че с осцилоскопа се визуализира напрежение...

...не съм казал че ще измервам ток..а как може да се визуализира крива на тока макар и косвено консумация...
Ами ето как става: Захранваме товара през съпротивление с малка стойност, наречено шунт. Токът, който протича през този шунт, създава пад на напрежение върху него. Този пад наблюдаваме с осцилоскопа. За прецизни измервания са създадени специални токови сонди за осцилоскоп, в които са компенсирани грешките от паразитни индуктивности и капацитети. Ако честотата не е много висока и не е нужна много висока точност, може да ползваме за шунт и обикновен резистор.
Прикачен файл:
Шунт.JPG
Шунт.JPG (56.97 KиБ) Видяна 368 пъти
petromaniq66 - специалист
И да основния товар на часовника е импулсен (mS). С цифров мултицет не може да го хванеш, защото периода е 1 сек. , особено без усредняващ електролит.
Fredfred7171 - специалист
чет мар 28, 2024 9:05 ambatkoce написа:
ср мар 27, 2024 9:52 pmFredfred7171 написа:

... аз знам че с осцилоскопа се визуализира напрежение...

...не съм казал че ще измервам ток..а как може да се визуализира крива на тока макар и косвено консумация...
Ами ето как става: Захранваме товара през съпротивление с малка стойност, наречено шунт. Токът, който протича през този шунт, създава пад на напрежение върху него. Този пад наблюдаваме с осцилоскопа. За прецизни измервания са създадени специални токови сонди за осцилоскоп, в които са компенсирани грешките от паразитни индуктивности и капацитети. Ако честотата не е много висока и не е нужна много висока точност, може да ползваме за шунт и обикновен резистор.Шунт.JPG
Благодаря ти много, на ясен въпрос получих ясен отговор, а не подигравки от големите специалисти.., друг е въпроса както казва колегата по-долу че за часовник, може да не се хване точно щото консумацията е на импулси, но мен ме интресува как става по-принцип-Мерси много-жив и здрав!
Fredfred7171 - специалист
ср мар 27, 2024 10:02 pmiliya_i написа:
ср мар 27, 2024 9:52 pmFredfred7171 написа:
... аз никога след техникума не съм практикувал, и смея да твърдя че имам основните познания поне що се касае до ел.вериги и други елементарни неща..
U=I*R
Основно познание.
Някой си Ом измислил връзка между ток и напрежение.
Върху някакво си R, I-то създавало U. И U-то предизвиквало протичане на I.
Мерси за това основно познание-аз пуснах часовника с делителя който предложи и кондензатор, само че кондензатора е едно към гьотора и часовника изостава, сложил съм 1000mf 16v..
иначе видях че по тази формула за след токоизправител се изчислява C = (k*I)/dU C [F] - капацитет във Фаради;
k - 0,005 при еднополупериодно и 0,002 при двуполупериодно изправяне
I [A] - ток в Ампери (консумиран)
dU [V] - напрежение на пулсации във Волтове при консумиран ток I

но тук имам адаптер, при който не е същото предполагам
B0bi - специалист
Преслав ти го е обяснил като на дете.
вт мар 26, 2024 7:20 pmpreslav написа:
... пълниш една кофа с вода постепенно, а после изведнъж я лисваш - схващаш ли логиката?
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 17

Тема "Здравейте, искам да направя от адаптер за телефон, захранване за стенен часовник!!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: