• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
От мобилни телефони до цифрови камери
Lutchezar - майстор
Имам някакъв подобен грамофон, но още е в кутията, взех го за да си цифровизирам стари плочи, нямам друг с толкова обороти. Ако остане време, през уикенда ще го извадя и ще видя с каква карантия е, ако е същата ще се включа с измервания.

Имам спомени, че при проблем с схема се започва със постояннотоковата част. Подава се захранване и се мерят захранващи напрежение на чиповете,( на usb куплунга се чудя как никой не се сети досега да измери например), и чак след като се види че на всеки чип идва захранване, чак тогава се търси къде са другите проблеми. Ако има късо се търси с термокамера, с изопропилов спирт или с факс хартия, в краен случай с касова бележка, ако не си изгориш пръста преди това. Един щепсел с измерване на енергия също показва че има късо, като се види голямата консумация.
kozl - майстор
ср апр 03, 2024 9:35 pmgoran67 написа:
Подадох на 23 и 24 аудио сигнал. Изкара ми го на говорителите. Значи, схемата има захранване??
ср апр 03, 2024 10:12 pmgoran67 написа:
Тук всъщност нищо не съм направил. Просто съм взел сигнала от входа 23,24 и съм го подал директно на изхода, както и досега. Нищо ново не съм бил направил...
Това как да го разбирам :?
1. Дали като това, че професора е с постоянно превключено положение да предава сигнала от LINE IN (23, 24 крак) към изхода за потенциометър и крайно стъпало?
2. Или си запоил мостчета от 23 и 24 към към 16 и 17?

И друго да питам след като се отгатна, че Q1 е ключ за грамофона и осигурява захранване на ел.мотора, а през L1 подава напрежение към професора.
3. Ти как пусна задвижването на грамофона, че не ми се чете отначало?
4. От кой край на R39 има директна връзка към 22 на професора и дали единият край не е към маса, защото има поне 3 връзки към обратния слой на платката?
goran67 - специалист
Ся остава да го гръмнем. Да се обаждам ли на Ибушев (шефа на „АРСЕНАЛ“ АД) да прати тротил? :-D
:partyman:
:partyman: :-D
goran67 - специалист
пет апр 05, 2024 2:21 amLutchezar написа:
Имам някакъв подобен грамофон, но още е в кутията, взех го за да си цифровизирам стари плочи, нямам друг с толкова обороти. Ако остане време, през уикенда ще го извадя и ще видя с каква карантия е, ако е същата ще се включа с измервания.

Имам спомени, че при проблем с схема се започва със постояннотоковата част. Подава се захранване и се мерят захранващи напрежение на чиповете,( на usb куплунга се чудя как никой не се сети досега да измери например), и чак след като се види че на всеки чип идва захранване, чак тогава се търси къде са другите проблеми. Ако има късо се търси с термокамера, с изопропилов спирт или с факс хартия, в краен случай с касова бележка, ако не си изгориш пръста преди това. Един щепсел с измерване на енергия също показва че има късо, като се види голямата консумация.
Би било интересно!
Благодаря за споделеното!
USB съм го мерил. Там всичко е наред, просто той не ме интересува.
goran67 - специалист
пет апр 05, 2024 8:42 amkozl написа:
ср апр 03, 2024 9:35 pmgoran67 написа:
Подадох на 23 и 24 аудио сигнал. Изкара ми го на говорителите. Значи, схемата има захранване??
ср апр 03, 2024 10:12 pmgoran67 написа:
Тук всъщност нищо не съм направил. Просто съм взел сигнала от входа 23,24 и съм го подал директно на изхода, както и досега. Нищо ново не съм бил направил...
Това как да го разбирам :?
1. Дали като това, че професора е с постоянно превключено положение да предава сигнала от LINE IN (23, 24 крак) към изхода за потенциометър и крайно стъпало?
2. Или си запоил мостчета от 23 и 24 към към 16 и 17?

И друго да питам след като се отгатна, че Q1 е ключ за грамофона и осигурява захранване на ел.мотора, а през L1 подава напрежение към професора.
3. Ти как пусна задвижването на грамофона, че не ми се чете отначало?
4. От кой край на R39 има директна връзка към 22 на професора и дали единият край не е към маса, защото има поне 3 връзки към обратния слой на платката?
Точка 2. Това съм направил- да.
3. То си работеше.
4. То е R 30, ама може и 39 да е. Откъм дебелата писта. ще проверя дали има връзка с масата.
goran67 - специалист
R 30 (39) няма пряка връзка с масата (дебелата писта), която Хидразин беше обозначил с жълта питанка.
А R42 откъм превключвателя е на маса, при всички положения на ключа.
А минус 5V се измерват и от другата страна на R42, като и от двете страни на R30, при всички положения на превключвателя.
Та този професор, какво иска, не мога да го разбера. Ще му дам свободно. :)
hidrazin - майстор
пет апр 05, 2024 9:33 pmgoran67 написа:
Ще му дам свободно. :)
И аз така дистанционно и по картинки се изчерпах.
Поне от това:
90% прецакан превключвател
9% китаеца не е налял софтуер или е налял грешния
1% друго
... елиминирахме първото - превключвателя работи
Остават:
9% китаеца не е налял софтуер или е налял грешния
1% друго
Към този "1% друго" включвам дори и дефектен чип...
Ноооо... темата беше полезна, поне за мен. :)
:partyman:
kozl - майстор
И за мен.
Да картинките помагат, но само с тях не става. Не всичко се вижда на тях и така се заблудих, че от L1 пистата отива към процесорара. А от друг ъгъл на снимката видях, че всъщност това е към захранването за предусилвателя за дозата.
Някои неща не разбрах или не ги запомних, но...
R35 е свързано с провключвателя и вероятно отпушва Q1, а през L1 предусилвателя за дозата получава захранване.
Та сигнала от грамофона може да се вземе от изхода на предусилвателя С2 и С13, вместо директно от входа на дозата, като се премости Q1 ако не е отпушен по друг начин.
Това като съвет за ползване само като грамоПон.
petromaniq66 - специалист
Това бейско изчадие яко разклати българския форум.
goran67 - специалист
Прикачен файл:
20240409_102103_copy_2560x1184.jpg
Прикачен файл:
20240409_102046_copy_2560x1184.jpg

Много ви благодаря, приятели за оказаната ценна помощ! Особено на Хидразин и на Kozl, които отделиха от времето си да с занимават с моите безполезности. Но за мен не беше безполезно и научих от вас доста неща.
Последно свързах вече грамофона през предусилвателя, както ме посъветвахте.
Заключаваме, че има проблем в процесора - софтуерен или хардуерен, незнайно.
Поздрави и ви желая здраве, на всички!
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Тема "Грамофон hif1970bt" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: