• 1
  • 2
От мобилни телефони до цифрови камери
kozl - майстор
ср апр 03, 2024 7:31 amNeno Er написа:
ср апр 03, 2024 3:09 ampetromaniq66 написа:
Домофона няма ли щатна подсветка, че ще го осветяваш с гирлянди? И аз имам такива, ама никога не ми е минавало през ума да осветяват друго, освен елхата.
Има, но половината лампички изгоряха, а са специфични и фирмата която монтира домофоните, фалира.
Щом пишеш "лампички" би трябвало да са с НЖ (нажежаема жичка). Аз пък съм ползвал такива от светещи гирлянди за подсветка на аудио техника.
Минали са ми през ръцете такива мини лампи с НЖ предвидени за 1,5, 3, 6, 12 и 24V.
Може би все още ги продават като резервни части, но все пак измери напрежението към тези "лампички".
Гирлянди с лампи НЖ вече отдавна не срещам по магазините. Всичко вече що срещам е светодиодно. Иначе за гирлянди 12 волтови лампи при последователно свързване на 20 броя бяха захранвани през симистор към 220V AC.

И аз имам светодиодни гирлянди и гледам, че до всеки свитодиод, последователно на него е свързан резистор.
Ми разчлени един светодиод и измери резистора и щом е за 4,5V, значи ти е необходим резистор с приблизително три пъти по-голяма стойност на съпротивление.

Обаче както те посъветваха първо си изясни тези 12V, AC ли са или DC. Защото ако захранването е с променлив ток ще стане по-сложно със светодиодната подсветка.

В заключение при нас домофона е Тесла на 20+ годинки и е със светодиодна подсветка. Светодиодите обаче са жълти и с доста слаба светлина спрямо съвременните светодиоди. Та подмених на един от панелите светодиодите с такива от по-нова генерация и "светна" спрямо предишното мижене.
Та не знам как ще стане подсветката със светодиоди от гирлянди, защото те не са интензивно светещи диоди :?
  • 1
  • 2

Тема "Как се работи с непознати светодиоди?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: