• 1
  • 2
Коментари и препоръка за библиотеката към сайта.
Hermes - напреднал
Изображение

Много от хората използващи интернет разбират преимуществото на лослесс - Lossles ( без загуба на качеството) формат като форма на компресиране на музика. В това ръководство съм разгледал работата с Flac и Ape файловете които се явяват форма за компресиране на музика без загуба на качество.

Лично писано ръководство като съм използвал различни източници - български и руски като съм подбрал най-често използваните програми с които се използват за работа на този вид файлове.

Линк за изтегляне :
http://www.mediafire.com/?n9vnb6co3lm59nb

P.S. При въпроси относно работата с този вид файлове можете да задавате въпроси от всякакво естество.
gandonov - специалист
Похвално начинание. Като първа чернова е добро, но смятам, че има нужда от редакция.

Ето от мен няколко критики и предложения за подобрения:
  • 1. Описани са стъпките, но не се казва накъде водят!
    Някакси не става ясно каква е целта на ръководството
    ...В това ръководство съм разгледал работата с Flac и Ape файловете ...
    Каква "работа"? Все едно си написал "Ръководство за работата с МР3 файлове".
    Ами въпросните файлове се "слушат", какво има да им "работиш"?
    Та, мисля, че е по-добре да се обясни целта на упражнението, а именно:
    - "...В това ръководство съм разгледал възможни начини за конвертиране на AudioCD и записът им във FLAC и APE формат ..." или
    - "...В това ръководство съм разгледал възможни начини за конвертиране на FLAC и APE файлове във WAV и МР3 формат ..."

    2. Добре би било да се обясни защо въобще FLAC и APE формат, а не познатия МР3 или пък Ogg Vorbis (който също е lossless). Предимства, недостатъци, особености и т.н.


    3. Бих препоръчал правилното изписване на стандартите - FLAC, APE, МР3 ... а не Flac, Ape, Wav, Mp3, ...
Това бяха забележките. Ето и малко допълнения. (Знам, че малко хора работят с Linux/UNIX, но ето аз как го правя на такива операционни системи.) П.П. Всъщност, мисля че горните програми ги има и за Windows. Може да ги пробваш.
Hermes - напреднал
Всичко започна от това че си записах диск от mp3 - тройки и радост голяма ..... измина време и колекцията ми от адио дискове бързо набъбна. Но дойде един хубав ден когато на чашка кафе в квартално заведение което бе стопанисвано от меломан от висока класа реших да се "похваля" пред приятели за моето майсторство в копирането на адио дискове но си намерих майстора бързо бързо. Същия диск който бях поставил в аудио уредбата на стопанина на заведението бе заменен с същия но копиран така както трябва - 100 % копие на оригиналния диск БЕЗ НИКАКВА ЗАГУБА НА КАЧЕСТВО. Разликата бе очевадна и това ме накара макар и с недоверие да поразгледам как истинските меломани и с широки сърца си разменят оригинални аудио дискове чрез интернет.
За тези от вас, които не са чували и опитвали това - ето повече информация.

* FLAC или Free Lossless Audio Codec е новия популярен алгоритъм за аудио компресия „без загуба” на данни. За разлика от алгоритмите „със загуба на данни” като MP3 и AAC, той не премахва никаква информация от първоначалния източник, което го прави идеален за слушане или архивиране на вашите аудио колекции. Алгоритмите за създаване на MP3 и AAC постигат нива на компресия около 80%,но всичко това става за сметка на загуба на качеството.

* APE или Monkey’s Audio е друг вид алгоритъм за аудио компресия „без загуба” на данни, аналогичен на FLAC.

* WavPack е напълно свободен формат за аудио компресия с уникална възможност за хибриден режим. При този режим се създават малки файлове, съдържащи аудио данните и компресирани със загуба на качество, но и още един коригиращ файл, чрез който става пълното lossless възстановяване.
Сега и ще отговоря на въпросите :
Описани са стъпките, но не се казва накъде водят!
Някак си не става ясно каква е целта на ръководството
Да, наистина е че ръководството не е доста непълно но в него са разгледани програми и то най-основните за декомпресиране и компресиране в APE формат без загуба на качество в лицето на програмата Monkey`s Audio. Просто с няколко изречения и скрийншотове как се работи с програмата. Така след като сме дръпнали от някаде даден албум в APE формат как да го разкомпресираме и с така получените файлове в WAV формат го подготвяме за работа със следваща представената от мене програма Burrrn.
Следваща програма която съм представил след това е програмата TauAnalyser. С нея установяваме дали наистина от разкомпресираните APE файлове са направени от оригинален диск, а не от mp3-ки тоест подбрани мp3-ки с неизвестен източник и неправилно компресирани. За това съм дал скрийншотове на честотни харектеристки на песни/ тракове от оригинален диск.

Следващата програма която съм представил е Medieval CUE Splitter. Тя се използва когато оригиналния диск е компресиран в един общ файл които се и явява "имидж" / огледално копие/. С тази програма така наречения "имидж" се разцепва на отделни песни/тракове. Е не всеки за да чуе любима песен от албума трябва отново и отново да си изслушва целия албум, а само неговата любима песен. Както подобаващо съм и представил начина на разделяне.
Каква "работа"? Все едно си написал "Ръководство за работата с МР3 файлове".
Не е работа с МР3 файлове" а със файлове които "точно БЕЗ ЗАГУБА НА КАЧЕСТВО" са компресирали съотвения диск или песен от диска. За разлика от APE & FLAC при компресията в MP3 формат се изрязва най-хубавата част музикалната картина на песента. Остава само шума на песента. Е има и хора които не ги интересува какво чуват и за какво става дума. В крайна сметка всеки човек е свободен в неговите си действия, но хора които искат да чуят красота на музиката естествено се интересуват много повече и търсят литература чрез която да копират най-точно техния любим диск на любимия състав.
Добре би било да се обясни защо въобще FLAC и APE формат, а не познатия МР3 или пък Ogg Vorbis (който също е lossless). Предимства, недостатъци, особености и т.н.
- мисля че по горе с няколко думи изясних нещата но ако трябва да бъда по-точен бих казал че има голяма разлика в честотната характеристика на песен в мp3 формат от този на APE & FLAC.

Наистина материала който съм превел и съответно направил във PDF формат е доста сбит и много кратко описан. Просто съм описал няколко от най-използваните за целта програми за работа на APE и FLAC файлове. Знам че има програми за които не е необходимо да се конверират,компресират и т.нт но тези програми са платени. С описаните програми от мене всичките са безплатни и отчасти имат български интерфейс.

За край мога да публикувам част от моите торенти които съм качил в Замунда в lossless формат:

Metal Ballads [Box Set] 4CD 1988-1991

Изображение

http://zamunda.net/details.php?id=230049&hit=1

Best Mozart 100 [Box Set]6CD 2005

Изображение

http://zamunda.net/details.php?id=230837&hit=1

The Great Vocalists of Jazz & Entertainment [40-CD Box]

Изображение

http://zamunda.net/details.php?id=230152&hit=1

Rock`N`Roll Favorites - 100 Hits [Box Set] 5CD

Изображение

http://zamunda.net/details.php?id=230810&hit=1
Последна промяна от Hermes на ср авг 18, 2010 12:34 am, променено общо 1 път.
sstefanov - майстор
Какво толкова има да работиш по тези файлове, че чак и ръководство да пишеш? И те са както всички други. Ако искаш да ги слушаш си намираш плеър (foobar2000 за windows, например, прави всичко, което можеш и не можеш да си представиш), ако искаш да ги пишеш на диск си намираш програма за писане на диск (k3b за linux, например, ми пише директно от flac и ape).
А за да разбереш дали диск е записван от MP3 просто трябва да го чуеш на достатъчно добра система.
Hermes - напреднал
sstefanov написа:
Какво толкова има да работиш по тези файлове, че чак и ръководство да пишеш?
Целта е когато човек по някакъв начин се сдобие с оригинален диск да може правилно да си го копира без да навреди по някакъв начин качеството му и ..... съответно да го сподели с останалите. :)

Настина за някой хора споделянето е доста налудничава идея, но мисля че и този форум е подобно нещо - споделяне ..... като се публикуват различни списания, идеи подкрепени със снимки...... натрупан опит от някъде прочетено от различни статии....
sstefanov - майстор
Ако си с windows използваш ExactAudioCopy за рипване и съответният кодер (FLAC, Monkey audio, MP3, OGG vorbis или каквото ти хареса) и готово. За слушане - foobar2000 (или VLC).
3 неща. Елементарно е.
zoro1 - специалист
Hermes написа:
sstefanov написа:
Какво толкова има да работиш по тези файлове, че чак и ръководство да пишеш?
Целта е когато човек по някакъв начин се сдобие с оригинален диск да може правилно да си го копира без да навреди по някакъв начин качеството му и ..... съответно да го сподели с останалите. :)

Настина за някой хора споделянето е доста налудничава идея, но мисля че и този форум е подобно нещо - споделяне ..... като се публикуват различни списания, идеи подкрепени със снимки...... натрупан опит от някъде прочетено от различни статии....
Добре де ,а с каква програма на ПС се слуша подобен формат?
Мога да пусна Гугъл ,ама нали ръководство пишеш?
Hermes - напреднал
Добре де ,а с каква програма на ПС се слуша подобен формат?
Мога да пусна Гугъл ,ама нали ръководство пишеш?
Тези два формата се слушат с AIMP плеър. Той е безплатен,лек и удобен за навигация като след инсталация се избира съответния предпочитан език. За голяма радост там присъствува и българския език.
Изображение

По време на инсталацията има 2 възможности: едната е стандартна инсталация, а другата е инсталирането на така наречената portable версия. Плеърът поддържа различни формати на прослушване + една камара плъгини към него които се инсталират по желание на слушателя.

Официална страница на плеъра е : http://www.aimp.ru/
sstefanov - майстор
Защо точно тази програма? Защо не посочиш и алтернативи?
Похвално е че правиш ръководство как качествено да сваляме CD-та, но го направи както трябва, за да е наистина полезно и да помага. Посочи варианти и кой и защо е по-добър, кой в кои случаи да се използва и т.н.
Hermes - напреднал
Ако си с windows използваш ExactAudioCopy за рипване и съответният кодер (FLAC, Monkey audio, MP3, OGG vorbis или каквото ти хареса) и готово. За слушане - foobar2000 (или VLC).
3 неща. Елементарно е.
най-лесното е инсталирането на гореописаните програми, най-трудното е тяхната настройка така че да извлечеш максимума от програмата,от диска и същевременно да оптимално да е натоварен Windows. Компресията на дадена песен/диск е от съществено значение / ще направя една хубава съпоставка - прав изгладен лист хартия нека го приемем като един вид оригинално сд, при неговата компресия или смачкване на листа ние до известна степен нарушаваме неговата структура и при разкомпресиране или изглаждане на листа хартия степента на възстановяване зависи от степента на смакчване респ. компресиране. При по голямата компресия визирам смачване на листа хартия след това при възстановяване получаваме по големи загуби. Това важи за мp3 - ките, докато при Lossless форматите това не важи, и именно там е силата и удобството на тези формати.

Тези две програми макар и прости като интерфейс когато се влезне в техните настройки се вижда колко много опций имат те и там е тънкостта и същността на нещата.
Какво толкова има да работиш по тези файлове, че чак и ръководство да пишеш? И те са както всички други. Ако искаш да ги слушаш си намираш плеър (foobar2000 за windows, например, прави всичко, което можеш и не можеш да си представиш), ако искаш да ги пишеш на диск си намираш програма за писане на диск (k3b за linux, например, ми пише директно от flac и ape).
А за да разбереш дали диск е записван от MP3 просто трябва да го чуеш на достатъчно добра система.
мисля че и по този въпрос отговорих, на сайта на двете програми ExactAudioCopy, foobar2000 (или VLC) има форум където се дискутират всички неща за тях, за тяхното най-оптимално използване,а не само инсталиране ........
Защо точно тази програма? Защо не посочиш и алтернативи?
Доста плеъри съм пробвал, доста рипващи програми съм използвал и това което представям просто си заслужава да бъде инсталирано. За това дали една програма е достойна за използване имам в предвид колко ресурси взима,нейното качество на работа, дали е платена или не е платена.
Похвално е че правиш ръководство как качествено да сваляме CD-та, но го направи както трябва, за да е наистина полезно и да помага.
все от някъде трябваше да започна, отначало този вид информация за мен в различните ръководства бе хаотично написана, но когато започнах да приемам малко по-малко информация и да пиша л.с. с тъпи въпроси нещата лека полека се избистряха в мене. В момента подготвям хубаво ръководство за инсталирането и настройката на Exact Audio Copy ползвайки материали от много форуми на руски тракери. Макар и с насмешка - какво толкова една настройка или инсталация- но нещата опират до доста сложни неща.

От всичко изписано досега се видя че не само човек да вземе оригинално сд да го компресира/рипне в mp3 -ка с 128 kBit/s и да го представи на другите, не само да види някъде публикуван някакъв албум, да го свали и да си го запише. Навсякъде където се качват музикални албуми има и тяхно представяне на качеството на компресия и формат. Тогава когато на човек му е все едно какво слуша тези неща не му се набиват на очи, когато иска да слуша качествена музика - тогава той я подбира. Това не е само за музиката - това е във всичко - когато искаме да си купим качествен латекс ние виждаме неговите показатели и разбираме за качеството му, а не просто да пъхмем валяка в баката и да боядисаме стената.
  • 1
  • 2

Тема "Постъпково ръководство за работа с Ape & Flac файлове" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: