Проявете вашата изобретателност.
ZLoBiL4e7o - напреднал
Еми то това ясно ама захватите как да ги направя..
bisermonov - специалист
ZLoBiL4e7o За какво ще го използваш този струг ако престъргваш детайли със дължина до 300-400мм. и диаметъра на детайла 40мм. тези на снимките ще ти вършат работа но двигател от дрелка е слабо просто изключено е да стане усилието при престъргването си иска двигател поне 1.1kw. Задължително това стругче трябва да има стабилна основа в смисъл масивна за да може да поема вибрациите при престъргването вариантите за направа са много зависи със какви материали разполагаш. Важно е вретеното или шпиндела който ще ти завърта детайла задния лагер да е ролков за да може да поеме натиска от задното седло, като поставиш заготовката на струга ти го притискаш със задното седло и няма да ти загрява шпиндела. Не е добре да подпираш заготовката директно но ел. двигателя. Защото съм виждал и такива изпълнения двигателя се скапва за норматив. Оборотите максимум 2000. Ако питаш мене започни със вретеното то е наи важната част от струга.
diaflin - специалист
На това видео - в началото между 0:19 и 1:30, е демонстриран "дърводелски струг" , направен от дрелка, две стяги и разни други дребни елементи :) :lol:

HOMEMADE WOOD LATHE SEVIVON

На мен ми се вижда малко опасно , но човека явно е опитен :?
cakev79 - специалист
Някой ако може да даде идея за задното седло и регулирането на дължината по точно.
blankcat - напреднал
Здравейте, надявам се че не е много нахално от моя страна да изтупам праха от темата :)

Опитах с дедо Гугъл и търсих "търсачка", вградена в този форум, но след като не намерих реших да продължа от тук.

Иска ми се и аз да си сглобя един домашен струг за дърво. Вероятно за детайли с диаметър до 10 см.

Първоначално бях умерен оптимист относно това с което разполагам - мотор от неработещ саблен трион /електрическа ножовка/. Марката е Parkside, онази на Лидл. Понеже при ползване един приятел и успял да я претовари и така изронил зъбите вътре в "предавката". При мен пък има излишен редуктор с патронник от стар аку. винтоверт. Всичко съм го снимал по-долу.


Чуденките ми са две. Първо - "червячна"-та предавка от триона изглежда като че ли е директно изразяна в оста на ел. мотора. Това, както и тънкият канал точно в средата на оста по-скоро предполага, че не бих могъл да извадя зъба от мотора на винтоверта и да го монтирам на ел.мотора, с което първоначално мислех да реша проблема и да използвам наличният патронник.

В последствие изниква втората питанка - вярно е, че мотора е 700 W и хич не е слаб за това, за което бих го ползвал, но би държал доста високи обороти. Да, регулират се от спусъка, но от опит с други подобни мощността пада. При по-дълбоко преравяне на гаража излезе стар мотор от пералня, както и прилежащи към него доста широка шайба (около 25-30 см в диаметър), ремък и предполагам шайба някъде наоколо. По спомен оборотите от пералнята максимално бяха 400 (Тамат 500), което ми подсказва друга посока на действие. Ако го реализирам с мотора от пералнята дали има вариант да променя оборотите директно, или ще трябва да използвам някакви предавки? Освен това с тоя мотор получвам въртене и в двете посоки, докато с този от ножовката няма тоя шанс. А и е толкова шумен, че ще трябва да струговам с антифони :lol:

Разглеждам различни варианти за задно седло из чужди форуми и клипове. За стойка, на която да подпирам длетата изобщо не съм мислил - струга ако стане той сам ще си каже :-D

Прикачен файл

IMG_20160608_142053-1.jpg
ktamen - специалист
Зъбите не са проблем, върху тях може да се набие втулка и патронника върху външният и диаметър. Проблем са 30 000 оборота, които прави моторчето. И през ум да не ти минава да му слагаш патронник. Проблем е също и много малкият му въртящ момент, но въртящият момент поне няма да те убие. А 30- хиляди оборота със сигурност ще изстреля патронника в неизвестна посока. И не разбрах за къв червяк говориш, ама няма значение.
В интерес на истината има стругове и с колекторни двигатели, но те са такива чудовища, че и дума не може да става да се обсъждат в този форум. Не, че не може и с колекторен двигател, но по-добре не опитвайте.
Избирате си някакъв асинхронен, примерно от помпа за поливане или нещо от този сорт. Мощност над 300 вата. Никакъв ремък, един тризъбец на оста и готово. Към двигателят се закрепва подходяща тръба поне 30 - 40мм. За тази тръба се хваща и задното седло и опората за ножа.
Най-примитивният струг е дървена стойка, детайлът е между два центъра (два пирона). Двигателят е лък, чиято тетива е опасана веднъж около детайла и лъкът се движи с лявата ръка, с дясната се държи ножа и се стругова. Може да звучи смешно, но гледах по ТВ някво 12 годишно мароканче или оттам някъде си служеше много майсторски с такъв струг и правеше много красиви неща.
За по-тежки детайли, центрите се закрепват на две дървета. Лъкът е заменен от въже, горният край е вързан за подходящ клон, въжето е опасано около детайла и долният край се дърпа и отпуска от помощник. Майсторът стърже с ножа.
Ако не сте работили на такава машина (а съдейки по коментарите, явно не сте) по-добре започнете с подобно примитвно стругче. То поне не е толкова опасно.
На струг задължително се работи с очила и препоръчително с каска. Изобщо стругът е много опасна машина. Понякога целият детайл лети.
jordanvass - майстор
ktamen написа:
В интерес на истината има стругове и с колекторни двигатели, но те са такива чудовища, че и дума не може да става да се обсъждат в този форум. Не, че не може и с колекторен двигател, но по-добре не опитвайте.
Какво толкова против колекторните мотори имаш? Аз пък точно с такъв си правя моя дърводелски струг. Има си плавен старт, плавно регулиране на оборотите от 0 до 3000, няма нужда да откачваш ремък и да сменяш шайби, при претоварване защитата ограничава тока и оборотите, при спиране може да закове на място, а тяга има значително повече от асинхронна машина. Това, че моторът ми тежи 34 кила е само в плюс за струга - колкото по-тежка е конструкцията, толкова по-малко са вибрациите. Така че не виждам причина да ги изключваш толкова категорично за дърводелски струг тия машини.
ktamen - специалист
Нямам нищо против, даже напротив, много ги харесвам. Не случайно в големите и сериозни машини се използват точно такива двигатели.
Ама ти разбираш от жици и знаеш как да го използваш този мотор. А другите мераклии за дърводелски струг , писали в тази тема, са много далеч от това. Пък и имах предвид разни малки машини, дето за да имат използваема мощност трябва да правят някви бесни обороти, които се намаляват много сложно и звука и от двигателя и от предавките постоянно ще напомня, че това не е било добра идея.
blankcat - напреднал
От лекият опит за съвет, примесен със заяждане и гарниран с оф-топик разбрах, че скромното ми моторче няма да докара достатъчно мощност понеже развива само 2800 оборота (видно от приложената снимка), а като добавим и предавката от патронника съвсем ще се свият :-D .
След като съм далеч от нужните 30к смятам да променя концепцията, като в допълнение прецених, че освен очилата и каската, които по принцип ползвам, ще са ми нужни най-малкото чифт антифони плюс тапи за уши -> сабленото трионче вдига адски шум :supz:
Дори и само този факт ме отказа и продължавам с проучването на мотора от пералня, който си има вече 2 скорости а реверса ще го реализирам по-лесно :cool: , надявайки се да са ми достатъчни както от към обороти, така и от към въртящ момент.

Радвам се, че ви забавляваме в тези тежки жеги :hot: :drinkers: :fball: :prost:
ktamen - специалист
Моторчето на снимката прави 30 000 оборота, точно затова не става. 2800 са били оборотите след редуктора, доколкото разбрах редуктора се е скапал и не подлежи на възстановяване.
Няма да е излишно да ни го покажеш този двигател от пералня, щото разнообразието при пералните е огромно и не е сигурно, че ще стане за струг.

Тема "струг за дърво" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: