• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Проявете вашата изобретателност.
alsted - майстор
Буре казваш :? Колко литра е? Някога нещо държало ли е? Колко време е стояло сухо?
nakatasan - специалист
Бурето е 30 л. Държали сме в него ракия, пълно до горе, но се свърши. Да е имало вътре около 1-2 л до новата партида. Баща ми сподели, че като се е опитал да изкара тапата, за да налее новата партида, нещо изпукало и една от дъските се е пукнала и просълзило. В момента не става да се налива ракия, имаме съмнение, че ще изтече от там.
В тази връзка си мислих да го запаря да може да се уплътни ако става и след това да си налея ракията да отлежава. Не съм раздънвал буре, за да наместя дъските или да сложа някакъв фурнир и да уплътни. Сега се чудя какво да го правя това буре.
Илчо Илиев - майстор
Най-добре виж бъчвар, ако наистина е спукана дъска, със запарване няма как да я оправиш....
Идея нямам как от избиване на чепа ще се спука дъска,но.. само смяна ще намали разлива....

п.п. Да не стане като с един дет си поръчал каца за зеле...
Взел си кацата човека и... слага зелето, залива с вода,но...кацата тече яко.
Връща я на майстора и си иска парите,но...майстора казва...ти искаше каца за зеле, не за вода....
alsted - майстор
nakatasan написа:
имаме съмнение, че ще изтече от там.
Какво пречи да налеете вода за проба? То вероятността да протече е доста висока, но и да закисне за няколко дни - също. За по-сигурно е желателно да причукате обръчите преди да го напълните с вода за закисване.
hidrazin - майстор
alsted написа:
Какво пречи да налеете вода за проба? То вероятността да протече е доста висока, но и да закисне за няколко дни - също. За по-сигурно е желателно да причукате обръчите преди да го напълните с вода за закисване.
Няма шанс. Спирта "тече" повече от водата. Няма как да се закисне сигурно пукнатината. Мисля че ще стане добре и без да се смяна дъската. Раздънва се и в пукнатината се слага една тънка лента камъш (папур, сас...). Гаранция че няма да мръдне. Все пак зависи и как и доколко е пукната дъската.
Самото раздънване, уплътняване и сглобяване отново не е кой-знае каква философия. Още като ученик съм си играл да сменям камъша на бурето за вино(след раздънване) и на кацата за зеле. Просто се иска малко по-умели ръчички.
:partyman:
alsted - майстор
hidrazin написа:
Раздънва се и в пукнатината се слага една тънка лента камъш (папур, сас...).
До колкото разбрах, те пукнатината не са я видели и даже не са сигурни, че има такава. Затова предложих да се напълни с вода - за да видят къде точно е проблема. Изобщо, буренцето почти със сигурност се е разсъхнало. Едно набиване на обръчите няма да е излишно. След това закисване. Не мисля, че вискозитета след това ще има значение. В крайна сметка могат да пробват - ако нещо ... то ще е просълзяване, няма да изпуснат всичката ракия. Отделно ако толкова ги е страх, биха могли да сложат бурецето в някаква тава за пробата, наливат бавно, и ако текне спират и - обратно. Това с раздънването - само в краен случай и пак след като знаят къде е проблема. stiv1961 е показал как се е справил. Обърни внимание:
...когато решиш да задъваш буре не използвай зелен папур, а търси сух и доколкото виждам от снимките май използваш листата, а трябва да се слата от стеблото като се цепи на ленти...
Дали колегата разполага с такива?
hidrazin - майстор
alsted написа:
Дали колегата разполага с такива?
Ами да си набере. Обикновено там където расте се намира и изсъхнали стебла. За всеки случай, ако са влажни ги ставя за няколко дена на топло и готово.
http://www.bio.brandeis.edu/fieldbio/me ... y_full.jpg
Между другото коренището на папура съдържа много скорбяла. :)
:partyman:
nakatasan - специалист
Здравейте, да попитам от черничево дърво буре за ракия, вино прави ли се? Съответно ако се прави от кой вид черничево дърво. Бях чувал, че има бяла и черна черница. Има ли значение от кой вид е дървото?
Илчо Илиев - майстор
Не знам по кой признак разделяш черницата на бяла и черна,освен по плода, но самото дърво си е едно и също...
Бурета се правят от доста вида дървесини,като класиката за ракиено буре е от черница,но не е проблем да се ползва и за вино..
В нас все още се търкаля едно буре на поне 50-60 г, от наще знам ,че е маслиново, но дали защото е било амбалаж за маслини или е от такова дърво..нямам идея,но е много тънко и здраво,е вече се е скапало,но все още държи вода..
Така,че, ако намериш добър материал и майстор, не се замисляй, ще стане добро буре.. :partyman:
nakatasan - специалист
Значи дилемата е такава. В момента нямам възможност това спукано буре да го погледна на какво положение е и дали да го нося на бъчвар за ремонт.
Намерих няколко летвички от черничево дърво, поне за такова ми го дадоха, не разбирам много, много от дървесина. Та тези летвички искам да ги сложа в пластмасовите туби, където се държи тази годишната ракия. Миналогодишната отдавна свърши. Човека, който ми даде дъсчиците, сподели, че от майстори в тази област са казали, че от светлата част на дървесината, ракията придобивала горчив вкус и се скапвала като цяло, а трябва само от тъмната част на дървесината да се ползва за бурета или за оцветяване на ракията.
Та въпросът ми е има ли резон в това или да не се занимавам да го мисля, или ако има нещо вярно то то се отнася за вида черница, според плода който ражда.
Четох в Уикипедия за черницата, имаше напречен срез на дървото и действително в средата е по-тъмно.
Боя се, че с тия дасчици ако се ползват за оцветяване да не се скапе нещо самата ракия и да се развали тотално и да стане негодна за консумация.
Благодаря за разясненията.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Мини казан за ракия" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: