• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 12
Проявете вашата изобретателност.
Фло - специалист
Струва ми се много оптимистично това съоръжение да суши въобще.Да спомена моята дефиниция за оптимизма.Оптимизмът е силен,когато мъж над средната възраст си приготвя 5 презерватива преди секс :-D
Съществуват едни малко дебели книжки,озаглавени долу-горе така "Процеси и апарати в хранителната промишленост" и там почти винаги има раздел "Конвекция-материален баланс на сушилен агрегат". Та мисълта ми е,човек като се засили да прави нещо ,пък било то и сам ,не е зле да погледне и какво е измислило човечеството до този момент.Не ,че не може да направи и някое откритие като не знае де.
Аз например ,ако реша да си направя някоя малка сушилка за плодове,зеленчуци или билки бих се опитал да спретна вибро-вакуум сушилка.Предимствата са в ниските енергийни разходи,ниска щадяща биологично-активните вещества температура и запазване на вкусовите качества.Според мен де,не налагам мнения!
angelfilev - специалист
Фло написа:
Струва ми се много оптимистично това съоръжение да суши въобще.Да спомена моята дефиниция за оптимизма.Оптимизмът е силен,когато мъж над средната възраст си приготвя 5 презерватива преди секс :-D
Съществуват едни малко дебели книжки,озаглавени долу-горе така "Процеси и апарати в хранителната промишленост" и там почти винаги има раздел "Конвекция-материален баланс на сушилен агрегат". Та мисълта ми е,човек като се засили да прави нещо ,пък било то и сам ,не е зле да погледне и какво е измислило човечеството до този момент.Не ,че не може да направи и някое откритие като не знае де.
Аз например ,ако реша да си направя някоя малка сушилка за плодове,зеленчуци или билки бих се опитал да спретна вибро-вакуум сушилка.Предимствата са в ниските енергийни разходи,ниска щадяща биологично-активните вещества температура и запазване на вкусовите качества.Според мен де,не налагам мнения!

Дебелите книжки се казват направо "Сушилна техника" . Смътно си спомням защото беше доста отдавна едно изречение от предговора на учебника: " В СССР над 40% от топлинната енергия се използва за сушилни процеси". :)
В случая спокойно може да се мине без "висока" теория защото не става дума за промишлена сушилна със зададени параметри. Нужно е все пак да се знаят няколко основни принципи.
Масообмена протича на два етапа: външен(пренасяне на влага от повърхността на продукта, към сушилния агент) и вътрешен (пренасяне на влага към повърхността на продукта). Ако вътрешния протича с малка интензивност, излишно е да се прави интензивен външния. При растителните продукти случая е такъв. Освен свободната влага в капилярите, те съдържат и клетъчна, която се отделя трудно.
Освен това при хранителните продукти има ограничение в температурата, а тя е потенциал за процеса.
В крайна сметка търпение му е майката. Като пример за трудносушим продукт се сочат картофите. Спомням си, че цикъла на сушене на дъски е 10-20 денонощия (да не се напукат).
Вибрационните сушилни (в кипящ слой, или чрез маханични вибрации) не са подходящи за хранителни продукти и билки особено ако има значение външния вид на готовия продукт. Предполагам, че билките ще приличат на минати през ярмомелка. По-съществения проблем е, че вибрациите интензифицират външния масообмен, но не влияят на вътрешния, а той лимитира процеса.
Вакумните сушат при по-ниски температури и осигуряват високо качество, но са сложни.

Ако правя за себе си сушилна за плодове, бих направил такава като pet.kan. Отвори за пресен въздух и за отделяне на влажния са нужни. Нужна е и клапа на изхода. Клапата може да се настройва с влагомер така, че излизащия въздух да има влажност близка до наситения. Това ако човека е мераклия и докато хване чалъма.
pet.kan - специалист
то отвори има, ама явно недостатъчни
за сушене - суши, досега 10-тина кг изчистени и нарязани ябълки минаха
шоп, благодаря за идеята - опитах с няколко "консервени" доматчета
идеални са, дори и без зехтина :)
ще потърся на пазара такъв сорт, че моите вече свършиха
vpdyankov - помощник
А захранването къде да го търся?
pet.kan - специалист
http://www.krushki.com/index.php?main_p ... 2d56ec87d4
тук намерих най-евтино захранване
иначе същите се намират и в Елимекс, Конрад, ТПетров и подобни
Vectra - специалист
Да посъбудя една позабравена добра темичка.
Наближава лятото и по молба на жената (с обещанието после да ме остави да си гледам :fball: ) реших и аз да спретна
една сушилня. Първо започнах от електрониката. Спретнах това:
Прикачен файл:
Thermo_shema.gif
Thermo_shema.gif (24.86 KиБ) Видяна 11669 пъти
За теста сложих за товар една крушка 220V/15W. Закрепих я върху термометъра (който си правих за казаня :-D ) , сложих там и датчика и покрих с кофичка от кисело мляко.

Ето в процес на тестване:
Прикачен файл:
rabota.jpg
rabota.jpg (91.17 KиБ) Видяна 11669 пъти
Схемата работи перфектно, с точност до десета от градуса.
Направих малка проомяна на схемата. Махнах безтрансформаторното захранване (мразя ги) и сложих трафче, че и без това ще трябва за вентилатора.
Сложих по-малък потенциометър от зададения (2.2k) като от едната страна го "подпрях" с тример. За по-фино нагласяне на температурата.
А и добавих последователно един светодиод на оптрона за индикация на работата на схемата.
До тук съм дал общо 8лв (без трафа, имах го) за компоненти, кабел, реотани.
За работен товар съм предвидил 2 реотана 500W свързани последователно. Евентуално с ключе да се шунтира единия за "турбо" режим.
Стар хладилник за съжаление нямам. Имах един, който подарих на "тъмнозелените" ](*,)
Сега ще трябва да си правя кутия. Засега идеята е от OSB плоскости, отвътре за изолация два слоя велпапе и накрая слой домакинско фолио.
Ако не ми досвиди, може и един лист селитрон да взема вместо велпапето.
Някакви други идеи? Сега отивам да пия една ракия,че стана икендия :-D , пък утре ще мисля....
:partyman: на всички
Vectra - специалист
Още една малка доработка към схемата:
След като свързах и вентилатора, схемата стана малко нестабилна, вероятно заради смущения от вентилатора,
а захранващото напрежение е близко до това на ценера. Сложих допълнително ценер на 5V, което да захранва само моста.
Така схемата стана още по-стабилна.
Прикачен файл:
IMG.jpg
IMG.jpg (80.32 KиБ) Видяна 11621 пъти
Освен това добавих още един тример за настройка на максималния температурен обхват.
hidrazin - майстор
Аз пък като по-мързелив дадох 10 лева за един такъв дехидратор дето може и да готви на пара. Рова второто с парата - хич не го обичам. Ще я ползвам само за сушилня. Лошото е че липсва описанието. Скарите за сушене 4 броя - ясно. Ама има и две тавички и едно дебело прозрачно фолио. Едната тавичка е нормална а другата надупчена. Те пък как се използват... :? Ще трябва да се експериментира.
Изображение
:partyman:
Vectra - специалист
Хмм, надупчената тавичка да не е за готвенето на пара :?
И аз можех да се взема подобна, ама не ми върши работа. Треба нещо по-голямо.
Тати произвежда едни чери доматчета, дето са много хубави сушени :heart: . Освен това доста билки берем, пак сушене си трябва.
А и мярнах някъде из форума оптималните температури за сушене:

35гр - билки
52гр. - зеленчуци
57гр. - плодове
68гр. - месо и риба

Трябва си регулиране.

А и друго си е сам да си го спретнеш :supz: , пък е и в духа на форума :)
:partyman:
hidrazin - майстор
Определено съм съгласен за всичко казано. Ей тук във форума се намират теми за сушилня:
http://forum.napravisam.bg/forum/viewto ... 0%BD%D1%8F
http://forum.napravisam.bg/forum/viewto ... 0%BD%D1%8F
Утре ще ги попрегледам. Все пак няма да я използвам за големи количества и всякакви храни. Основно за чери доматчета (обожавам ги) и малко плодове, без сливи. Тях ги предпочитам натурални и по-свежи. :lol:
И за температурите е така - всеки продукт си иска специфична температура. Ако не ми хареса, може да го разпарчалосам и да добавя терморегулатор. Ще ми струва само труд. А ме мързи. Това означава много висока цена . :?
Все пак ако търся качество, ще се насоча към вакумна сушилня.
:partyman:
P.S. Освен това сме третата страна в света, произвеждаща храна за космонавти (сушена храна). Е, разбира се след демокрацията сме със затихващи функции. :evil:
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=850353
Разбира се, печеният боб е забранен за космонавти!

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=6e_SbPVomcw[/youtube]
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 12

Тема "Сушилня за плодове и зеленчуци" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: