• 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
Проявете вашата изобретателност.
Krass - майстор
Браво! =D> А сега кажи откъде намери крана, маркуча и манометъра. Зямислил съм нещо подобно, но не за сушене а за стабилизиране на дървесина. Какво показва манометъра в момента, в който решиш да изключиш помпата.
infomar
нед мар 27, 2022 7:07 pmKrass написа:
Браво! =D> А сега кажи откъде намери крана, маркуча и манометъра.
Закупих ги от тук: https://apogee99.com
Преди това трябва да се пита по телефона, защото нямат доста позиции.

В момента работя с манометър използван за млеконадой, защото от тази фирма не могат да направят никаква консултация и да ми препоръчат подходящ манометър измерващ до 2..15 паскала. Сегашният е груб и измерва от 0 до -1 атм. Показва при вакуума който прави компресорчето около -0,9.
Имай в предвид, че не ползвам силно вакуумна помпа а все още компресор от хладилник.
Ще продължа с експериментите и по всяка вероятност ще закупя една помпа.
Сега търся таймер, който да включва помпата на всеки час по две минути, защото каквото и да правя има някакви пропуски и налягането пада за 2-3 часа с 1/3. Площта където контактува капака с гюма е кръгла, но доста малка по дебелина.
п.с.
Методът се използва успешно за дървесина.
Krass - майстор
Да знаеш, че компресор от хладилник спокойно вдига 25-30 бара. Дебит няма, но ако е включен достатъчно дълго, може да сплеска гюма.
infomar
нед мар 27, 2022 11:15 pmKrass написа:
Да знаеш, че компресор от хладилник спокойно вдига 25-30 бара. Дебит няма, но ако е включен достатъчно дълго, може да сплеска гюма.
По информацията която имам и гледайки дебелината им и тази на капака, няма да има проблем и ще издържат.
infomar
нед мар 27, 2022 7:07 pmKrass написа:
Браво! =D> Какво показва манометъра в момента, в който решиш да изключиш помпата.
Това е след 10 мин. работа на компресора.

Прикачен файл:
2.jpg
Krass - майстор
Хм, явно и тук действа законът, който действа при центробежните помпи. Може да качва вода на 20 метра, но не може да вади от 7-8 нагоре. Този компресор може да вдигне 20 bar, но не може да засмуче толкова. Това обяснява защо не намирам манометър със скала под -1 bar.
hidrazin - майстор
вт мар 29, 2022 8:40 pmKrass написа:
Това обяснява защо не намирам манометър със скала под -1 bar.
Ти първо направи вакуум под -1bar па аз "ще ти намеря" манометър дето показва под -1бар ... :-D
:partyman:
angelfilev - специалист
вт мар 29, 2022 9:57 pmhidrazin написа:
вт мар 29, 2022 8:40 pmKrass написа:
Това обяснява защо не намирам манометър със скала под -1 bar.
Ти първо направи вакуум под -1bar па аз "ще ти намеря" манометър дето показва под -1бар ... :-D
:partyman:
Харесва ми! Обичам да чета твоите мнения. Даже можеш да улесниш Krass, да не търси, а да мръдне малко стрелката и ще мери и под 1 бар. Krass, да не се засегнеш, само малко майтап.

За моя форумен приятел infomar малко пояснение: Вакуумно сушене е удачно за термонестабилни продукти, които при атмосферно налягане се сушат бавно. Иначе казано, ако в домашни условия времето на сушене не е фактор, е излишно.
infomar
ср мар 30, 2022 1:20 pmangelfilev написа:
Вакуумно сушене е удачно за термонестабилни продукти, които при атмосферно налягане се сушат бавно. Иначе казано, ако в домашни условия времето на сушене не е фактор, е излишно.
Принципно си прав, НО.
При конвенционално сушене и сушене с топъл въздух или движение на въздуха, не може да се обезпечи изсушаване до 5% абсолютна влажност, каквато търся да постигна. Експериментирал съм - не става. Освен това при конвенционалното сушене не е удачно да се смесват микроорганизмите в открито състояние, за да не стане заразяване един с други - малко спори правят голяма беля.
В случая нямам движение на въздух и постигам максимално възможно изсушаване/дехидрация, което е основа за много дълго съхраняване.
Просто сравни - по конвенционален начин съм изсушил едни микроорганизми от 170 гр. до тегло 120 гр. а след вакуумното сушене теглото им спадна до около 40 гр.
Времето за изсушаване също е фактор, защото не е удачно нещо да се суши седмица... или повече, което е обичайно при конвенционален начин на сушене на микроорганизми за да се достигне що-годе приемливо изсушаване от 20%-30%.
В момента работя да осигуря някакъв подгрев с 40 ватов нагревател - около 25-30 гр. което очаквам да съкрати времето за изсушаване. Малък е, но за тези градуси мисля, че ще е достатъчен.
hidrazin - майстор
ср мар 30, 2022 1:20 pmangelfilev написа:
...Даже можеш да улесниш Krass,...
Що да не го улесня? На следващата и среща (с него) аз шЪ черпя па той ще прави вакуум под -1bar ... :-D
:partyman:
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12

Тема "Сушилня за плодове и зеленчуци" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: