• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 12
Проявете вашата изобретателност.
profy - специалист
ivanovbg написа:
Защо е нужно да се замразява и възможно ли е без замразяване да се постигне добро изсушаване. Все пак изпарението е ендотермичен процес и температурата сама ще си спадне в камерата.

Нагревателя задължителен ли е или е само за съкращаване на сушилния процес.
Понятието "ендотермичен процес" е от химическата термодинамика и се отнася до химически реакции, протичащи с поглъщане на топлина. Няма абсолютно никакво отношение към сушилните процеси.

По-горе съм описал всички процеси на сублимационно сушене във вакуум. Ако ги беше прочел, нямаше да питаш.
А ако си ги прочел и питаш, то не виждам смисъл да отговарям.
ivanovbg написа:
...
Така че както виждаш един бойлерен водосъдържател за около 50-тина лева и вакумпомпа за 200 не е четрицигрена сума, а като разход на ток на помпата за 24 часа ще е 5киловатчаса или лев и малко в пари.
Пропусна шок-фризера, само той достига четирицифрена сума.
Ако мислиш да минеш без него, вземи изсуши три-четири кайсии от компот, и ако ти хареса вида след сушенето, покажи резултата. Аз съм сушил замразени в обикновен фризер - сушат се, ама приличат все едно някой вече ги е ял.
ivanovbg - майстор
Четох те много внимателно и ми е ясно че имаш големи познания. Затова и обсъждаме и не държа да съм прав, но дай по специфични доводи.

Миналата седмица суших на соларната сушилня кайсии и станаха екстра, но от събота няма достатъчно слънце. Снимки нямам и не мога да направя в момента защото свършиха бързо. Внучката много ги харесва и изглеждат апетитно :-D

Под ендотермичен разбирам "поглъщащ топлина" която се изнася с парите извън системата. Говоря за процес, а не за химична реакция. Ето ти пример, още в началото го пише, освен ако разтварянето на вещество във вода е химическа реакция :wink: - http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0% ... 0%B0%D1%82

Реално погледнато не съм сигурен че е задължително да се замразяват продуктите. От физична гледна точка в топлинната сушилня загряваме въздуха за да се изпари водата която се съдържа в плода. При вакумната технология( не сублимационната) с падането на налягането пада и температурата на кипене на водата и по този начин тя кипи при по ниска температура и плода изсъхва. Реално погледнато даже не ми и трябва такъв голям вакум като този дето ти препоръчваш за домашни условия, защото какво се получава на практика когато водата ври? Компот :lol: Тоест ще имаме сварени дехидратирани плодове, което не е хубаво.

Може би в промишлени условия, когато се гледа бързина на процеса и всеки грам енергия която може да се спести, замразяването и сублимацията да са най-точната технология, но за домашно... [-X

В този ред на мисли, за да не изглежда продукта като вече изяден и ако не се ползва сублимационна технология, а по простото изпарение не е ли по добре постепенното спадане на налягането.
Правилно ли мисля?

:partyman:
profy - специалист
ivanovbg написа:
...ако не се ползва сублимационна технология, а по простото изпарение не е ли по добре постепенното спадане на налягането.
За домашни уловия е най-добро просто изпарение чрез ИЗЛЪХВАНЕ под точката на кипене, просто защото скоростта на въздуха се управлява чрез вентилатор много по-лесно и евтино, отколкото добиването на дълбок вакуум чрез вакуум-помпа и класическо изпарение при точката на кипене за съответното налягане.
При соларната сушилка процесът е също "излъхване".
При вакуумното сублимационно сушене има съпровождащ процес на класическо изпарение при точката на кипене за съответното налягане.
Класическо вакуумно сушене може да се осъществи без замразяване на материала, просто в сушилната камера се създава подналягане - колкото по-ниско толкова по-добре за процеса, следва класическо изпарение при точката на кипене, желателно да е под 60 *С-температура на начална карамелизация на захарите, при съответното налягане.
ivanovbg - майстор
profy написа:
За домашни уловия е най-добро просто изпарение чрез ИЗЛЪХВАНЕ под точката на кипене...
А анджик, точно това ми трябваше. При 30кпа = 0,3бара налягане водата кипи при 70 градуса някъде и при 35 градуса температура имаме същата изпаряемост като при 100кпа = 1бар и 100градуса точка на кипене и 50градуса на материала.

И понеже вероятно разбирам повече от физика от теб, мога да ти кажа че налягане се поддържа МНОГО по лесно в един обем отколкото температура. А и ти си го писал по горе :wink:



Изображение
profy - специалист
ivanovbg написа:
profy написа:
За домашни уловия е най-добро просто изпарение чрез ИЗЛЪХВАНЕ под точката на кипене...
А анджик, точно това ми трябваше.
Процесът ИЗЛЪХВАНЕ, респ. съответната температура, се доминира от скоростта на обтичащия въздух. А ти търсиш температура на изпарение при кипене, доминирана от подналягането.
ivanovbg - майстор
Изпарение има при всякаква температура над точката на замръзване. Сушилнята се вентилира с проточен(топъл) въздух за да не се получи насищане на парите за съответната температура и с това да се прекрати изпарението. Въздуха е топъл за да може да е по влагоемен. Предполагам ти е ясно понятието относителна и действителна влажност?
Та вентилатора де факто изнася парите извън сушилнята като същевременно повишава и налягането в сушилнята. Същото го прави и компресора, само дето създава по ниско от атмосферното налягане.

:partyman:
hidrazin - майстор
Само като идея ако си решил да си правиш вакумна сушилня. На дъното на съда може да сложиш някакъв съд (тавичка) с калциев двухлорид (твърд, не течен) или негасена вар. Те ще погълнат отделената влага и освен това ще отделят топлина.
:partyman:
profy - специалист
ivanovbg написа:
... Предполагам ти е ясно понятието относителна и действителна влажност?
Правилно предполагаш, имаше един доста дълъг период, през който успях да обуча доста хора на термодинамични премъдрости...
Виж, с тебе обаче срещам определени трудности ! #-o
ivanovbg написа:
... Същото го прави и компресора, само дето създава по ниско от атмосферното налягане.
Не можа да вденеш, че това устройство, дето създава налягане по-ниско от атмосферното се нарича "вакуум-помпа", а не компресор. Същото се отнася и за "ендотермичните" процеси, които съществуват само в твоята физика, в която "вероятно разбираш повече от" мен. :-D

И не става ясно как едновременно ще вентилираш с вентилатор, " който повишава налягането в сушилнята", и ще създаваш вакуум в стационарен режим 20.69 КРа ? Значи вакуум-помпата трябва да има дебит, по-голям от дебита на вентилатора плюс отделящите се при сушенето водни пари. Доколкото имам представа, ще е с размерите на тежкотоварен камион...
Което съвсем ме отчайва...
Ахаааа, сетих се !!! Може соларната сушилка да се е получила съвсем случайно !!! :-D
profy - специалист
hidrazin написа:
Само като идея ако си решил да си правиш вакумна сушилня. На дъното на съда може да сложиш някакъв съд (тавичка) с калциев двухлорид (твърд, не течен) или негасена вар. Те ще погълнат отделената влага и освен това ще отделят топлина.
:partyman:
Идеята в този вид за тази цел е неработоспособна: липсва активация на повърхността на реагентите, след кратко време реакцията ще започне да се забавя, и при достатъчно дебел повърхностен слой новообразувано вещество ще се прекрати поради липса на контакт.
Хемисорбционните сушилни инсталации с екзотермични химически реакции са патентовани от мен, в които непрекъснатата активацията на повърхността на хемисорбента се извършва в псевдокипящ слой, а новообразуваното химическо съединение се изнася в режим на пневмотранспорт.
hidrazin - майстор
profy написа:
...Идеята в този вид за тази цел е неработоспособна: липсва активация на повърхността на реагентите, след кратко време реакцията ще започне да се забавя, и при достатъчно дебел повърхностен слой новообразувано вещество ще се прекрати поради липса на контакт...
Е, казах че е само идея и то ми хрумна в момента. Не съм я обмислял подробно. Да разбира се. Логично е повърхностния слой да пречи на реакцията.
Това обаче е така при промишлено сушене, когато е важно химическия сушител да се използва най-рационално. А какво би се получило в домашни условия ако в камерата сложа многократно по-голямо количество от необходимото? Все пак на 3 километра от къщата ми има пещ за вар. Един чувал няма да струва кой знае колко. А и сушенето да не пълно поне ще помогне и продуктите може да се до изсушат в обикновена сушилня. Поне ще се съкрати времето за сушене.
Тези работи си ги приказвам ей така. Вероятно няма да тръгна да суша по този начин, макар да имам и вакуум помпа. За сега малката сушилня в четири тавички ще ми свърши работа. Не мисля да суша кой-знае какви количества, а и време за сушене по-малко от денонощие ме устройва напълно.
:partyman:
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 12

Тема "Сушилня за плодове и зеленчуци" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: