• 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
Проявете вашата изобретателност.
шоп - майстор
Ако направиш всичко като хората, херметично, със запоени медни тръбички то няма нужда от силикагел Помпата ще я вклщчиш първоначално да направи вакуум и после на 30-60 мин може да се довключи за 2-3 мин за да изкара новата влага, която малко или много ще е намалила вакуума.

Може нагревател, може и слънце.
Например масивен водосъдържател от старите бойлери боядисан в черен цвят.
infomar
вт фев 22, 2022 3:22 pmшоп написа:
Ако направиш всичко като хората, херметично, със запоени медни тръбички то няма нужда от силикагел Помпата ще я вклщчиш първоначално да направи вакуум и после на 30-60 мин може да се довключи за 2-3 мин за да изкара новата влага, която малко или много ще е намалила вакуума.
Ще направя всичко професионално. В момента е само експеримент за да видя дали методът работи и има смисъл да влагам средства в него.
Идеята ми е, ако предложението ти да премахна силикагела е добро, то между вакуумираният обем и вакуум помпата да поставя един междинен съд влагоуловител пълен със силикагел, а този от основният съд да премахна. Така влагата която се изсмуква от вакуум помпата да се отлага в междинният осушител и да не попада в маслото. Продават готови такива, но са с малък обем и не вършат работа. Ако изсушавам 1-2 кг материал, то влагата може да е около половин литър и не ми се иска тя да влезе в маслото на помпата.
Имал ли си работа с вакуум помпи които да изсмукват по този начин влага от обем и как се справят с тази влага за да не попада тя в маслото им? Все пак помпата ми няма да е специализирана да вади влага, а обикновена.
Все ми се струва, че е по-добре да не използвам помпата за да вадя влага с нея, или поне помпа от този тип (друга, по-скъпа не мога да си позволя).
Ще видя как ще завърши експеримента и ако е успешен по сегашната методика, евентуално може да добавя само подгряване до 30 гр. с терморегулатор.

п.с.
Ако вакуума се намалява в следствие на влагоотделянето, то ако имам вакуум метър на този съд, мога ли по намаляването на вакуума да съдя дали процесът с влагоотделянето продължава или е завършил? Ако не се намалява, значи е достигнал предела?
infomar
Някой знае ли колко продължително може да работи помпа от типа """1/3HP VALUE V-I220SV""""
шоп - майстор
По съвет на един колега тук, който е много в час с направа на термопомпи си купих 2ра употреба масивна източногерманска двустъпална вакуум помпа от ОЛХ или базар
Имам две такива и са брутално яки. Нямат нищо общо с детските играчки с които се монтират и вакумират домашни климатични системи.

2-3 литра вода вадят от топлообменник за 50 минути работа
Маслото им е специално и не поема влага. Влагата си се изхвърля директно навън. Така, че силика гел не ти трябва изобщо.
шоп - майстор
https://www.olx.bg/d/ad/vakuum-pompa-ml ... dde4a32f50

такова нещо търси. Има за по 80-120 лв

Моите са такъв тип, едната 370 вата, другата 550 и трифазна.
infomar
вт фев 22, 2022 3:57 pmшоп написа:
https://www.olx.bg/d/ad/vakuum-pompa-ml ... dde4a32f50

такова нещо търси. Има за по 80-120 лв

Моите са такъв тип, едната 370 вата, другата 550 и трифазна.
Има, ама няма. Тръгват от 400 лева на горе... 60 годишни, сигурно вече издухани. Ще гледам, ама нищо не им разбирам. Кога беше ГДР на времето...
шоп - майстор
viewtopic.php?f=23&t=45126&hilit=%D1%82 ... &start=890

Прочети 2-3 страници

Бъди упорит. Сложи си едно запазено търсене в ОЛХ и Базар бг

така купих 2 помпи за 60лв и 80 лева

Втората монофазната не ми трябваше но не бе за изпускане.
infomar
вт фев 22, 2022 4:41 pmшоп написа:
viewtopic.php?f=23&t=45126&hilit=%D1%82 ... &start=890

Бъди упорит. Сложи си едно запазено търсене в ОЛХ и Базар бг
Прав си, ще следя, но първо трябва да се убедя, че нещата с изсушаването ще станат по този начин, без замразяване и охлаждане. Отглеждам едни микроорганизми с които пръскам в градината, та искам да ги съхранявам за по-дълго време, та търся подходящ начин. Не става с обикновени сушилни които се продават, че много прашясват и не искам около мен да се мотаят триходерми и метаризиуми.
Трябва да ги изсушавам максимално добре, при нормална температура 0-30 гр. при минимален разход на енергия, за да се запазят продължително време. Мисля, че този метод може да стане, но все още го обмислям, щото нямам опит с подобна техника. За сега изглежда обнадеждаващо. Количествата не са големи - по 1-2 кг. еднократно.
infomar
Домашно вакуумно изсушаване на микроорганизмите.
Вече устройството е готово и функционира.
Състои се от "
-три литров буркан. Може и по-голям, стига капачката да пасне.
-капачка за буркана - преди работа се намазва добре с вазелин.
-преходник с кранче от тези дето се използват за климатиците
-вакуумен компресор от стар хладилник
-свързващи гумени шлангове дето се ползват при климатиците.
Всичко е елементарно и се вижда от снимките.
От направеният експеримент, материал метаризиум и триходерма се изсушиха от тегло 120 гр. на 41 гр. крайно тегло.
В буркана се слага на дъното силикагел, в 2-3 торбички се поставят микроорганизмите които ще се сушат.
Първо се претегля материалът с малка везна - точност до грам.
Прави се вакуум с вакуум помпата и след като се направи, кранчето се затваря и се разкачва от помпата. Така стои 2-3 дена докато вакуума полека-лека намалява поради пропуски в капачката.
Притегля се и се отбелязва теглото. Отново се прави вакуум.
Разкачва се ... и така поне една седмица или докато теглото на материалът престане да се променя. Това е признак, че вече е изсушен до влажност около 5-7% което е идеално за продължително съхранение.
На пипане е сух. Може да се смели с мелачка и да се вакуумира в алуминиев пакет. Така ще се запази над година-две.
Бурканът може да се сложи в стая на топло - 20-30-35 гр, но не повече. Това е оптималната температура за сушене под вакуум.
Ако имате под ръка вакуум помпа която ползват хладилните техници, ефектът от сушенето ще е многократно по-добър и бърз. Това имам и става но бавничко... ама нали става.....
=========================================
Направих и по-голям вариант за повече материал.
Използвах гюм от прясно мляко (краварите ги ползват). Големина около 25 литра. Може и по-голям - 50 литра, но не ми е необходим толкова голям.
Подмених му гуменото уплътнение и запуших двете тръбички които излизат от капака. Монтирах един вакуум метър от тези използвани при млеконадой и едно кранче.
Принципът на действие е същият какъвто е описан по-горе, но сега се вижда ако има намаляване на вакуума вътре.
В един буркан се слага силикагел, в други материалът който ще се суши.
Заб:
Силикагелът на 3-4 дена е добре да се постави в микровълнова фурна за 3-4 минути да се изсуши. Може и за общо време 8 минути, но не и наведнъж , а на два пъти.
Прикачен файл:
01.jpg
01.jpg (99.28 KиБ) Видяна 1066 пъти
Прикачен файл:
1.jpg
Прикачен файл:
3.jpg
3.jpg (116.31 KиБ) Видяна 1066 пъти

Показвам ви другата саморъчно направена сушилня за микроорганизми с подръчни средства, работеща с топъл въздух - не е вакуумна.
Продават се различни дехидратори и осушители на плодове с цена от 100 до 1000 лева.
-Основният недостатък е, че температурата вътре започва от 40 градуса нагоре. проверил съм ги с термометър, задаваш 35 градуса, но температурата вътре играе от 38-45 градуса.
-Друг недостатък е силното запрашване вътре и невъзможност да намалиш скоростта на вентилатора.
-Нагревателите вътре започват от 300-500-1000 вата и работят само с циркулация с външен въздух - голям разход на ток.
-лоша циркулация на въздуха вътре и неравномерно сушене.
-липсва филтър на изхода който да задържа разпрашените микроорганизми

Това ме принуди да направя нещо по моитенужди.
предлаганият осушител осигурява режим на работа на :
-вътрешна циркулация и ползване на силикагел,
-сушене само с външен въздух
-сушене с частично вътрешен и външен въздух.
-работи при температура 25-35 гр., а когато външният въздух е с тази температура, не е необходим никакъв подгрев. Тази температура е най-безопасна за микроорганизмите.

В долната страна има монтиран вентилатор и нагревен елемент.
Над тях има рафтове направени така, че въздухът да преминава на зиг-заг. Най-горе има рафт за силикагел.
На най-горният рафт има отвор в ляво през който взима въздух за циркулацията вентилатора. От горе има отвор за пропускане на вътрешният въздух навънка през филтър
Има три клапи :
-на изходящият въздух
-на входящият въздух
-на топлият въздух при циркулация.
Има два филтъра :
на изходящият въздух
на свежият входящ въздух
Скоростта на вентилатора се подбира така, че да няма разпрашване вътре на микроорганизмите.
Отпред има стъкло за да се вижда какво става вътре.
Това е в общи линии.
Прикачен файл:
Snap2144132094.jpg
Прикачен файл:
Snap2144132096.jpg
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12

Тема "Сушилня за плодове и зеленчуци" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: