• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 12
Проявете вашата изобретателност.
hidrazin - майстор
Тези 3-5 дена не са добър начин за сушене на плодове и зеленчуци. Най доброто е вакуумно сублимационно сушене. Ако няма възможност - да се ползва поне обикновен дехидратор с нагреватели и принудителна вентилация.
:partyman:
profy - специалист
hidrazin написа:
... Най доброто е вакуумно сублимационно сушене. Ако няма възможност - да се ползва поне обикновен дехидратор с нагреватели и принудителна вентилация.
:partyman:
Несъмнено е така.
Ако обаче няма възможност да се посещава вилата/селото освен един ден седмично - неделя,
то соларната сушилка е единствената алтернатива пред пошаржовото 18 часово зареждане на горепосочените сушилки, при наличие на сериозна реколта. Както и пред 15-дневния древен способ.
ivanovbg - майстор
Замислихте ме с тази вакумна сушилня. Ще взема да пробвам с един компресор от хладилник и една херметическа тенджера да спретна набързо една за проба. Нещо технология или примерни насоки ще дадете ли за процеса на сушене? Това за замразяването го знам.
:partyman:
profy - специалист
ivanovbg написа:
Замислихте ме с тази вакумна сушилня. Ще взема да пробвам с един компресор от хладилник (?) и една херметическа тенджера да спретна набързо (???) една за проба.
Материалът може да се замразява експериментално във фризер.
Вакуумът обаче може да се постигне и поддържа само с вакуум-помпа.
Необходимо е постигане на налягане под 0.06 бар в херметическата тенджера.
След което материалът следва да се нагрее (слабо на котлон).
Поради ниското налягане и повишаване на температурата водата в материала ще премине от твърдо в парообразно състояние - сублимация.
Очевидно температурата в тенджерата ще (трябва да) е по-ниска от 100 *C, за да се постигне съгласуване между отделянето на водни пари и производителността на вакуум-помпата.
Ускоряването на процеса на сублимация може да произведе повече водни пари в определен период от време и това да доведе до рехидратация на материала.
Процесът е бавен.
Така работят лиофилизаторите за месо и риба.
За плодове и зеленчуци трябва да се прилага шоково замразяване, за да не се накъса клетъчната мембрана.
ivanovbg - майстор
Чудно ми е каква е разликата м/у вакумпомпа и компресор :? В края на краищата двигателят на колата прави под 0,05 когато спускаш на скорост с отпусната газ.

Идеята ми беше на една стара руска тенджера под налягане да вържа един маркуч към смукателя на компресора и да видя какво ще се получи. Според теб това не е ли набързо сгласена вакумна камера? Проблема е че хладилника е пълен с вик части и е в дъното на бараката. Трябва да го поизпразня и издърпам по напред за да му сваля компресора. А ме мързи без да съм сигурен дали ще има някакъв ефект.
:partyman:
profy - специалист
ivanovbg написа:
...
Идеята ми беше на една стара руска тенджера под налягане да вържа един маркуч към смукателя на компресора и да видя какво ще се получи.
Идеята е неработоспособна.
ivanovbg - майстор
В смисъл няма да направи вакум ли? А тенджерата винаги мога да я подгрея леко на котлон или нещо подобно.
А винаги мога да си купя това http://apogee99.com/index.php?main_page ... e725d406c2 Даже в работата имам подобно за климатиците - прави 1 милибар без проблем.
Krass - майстор
В тенджерата можеш да повишиш налягането, но не и да го понижиш.
profy - специалист
ivanovbg написа:
...
А винаги мога да си купя това http://apogee99.com/index.php?main_page ... e725d406c2
Така ще се получи вакуум в тенджерата.
Само че какво ще докажеш - че процесът е възможен ? Това е известно.
Практически в домашни условия полезни резултати в приемлив мащаб са невъзможни.
Или икономически крайно неизгодни - шок-фризер за замразяване на материала, камера поне 100 л, абсолютно херметична, якостно оразмерена, мощна вакуум-помпа, система за нагряване на материала във вакуум-камерата. Стойността на тези съоръжения клони към солидна четирицифрена сума.
ivanovbg - майстор
Защо е нужно да се замразява и възможно ли е без замразяване да се постигне добро изсушаване. Все пак изпарението е ендотермичен процес и температурата сама ще си спадне в камерата.

Нагревателя задължителен ли е или е само за съкращаване на сушилния процес.


За контейнер мога да ползвам обикновено тяло от бойлер има и до 300литра :-D . Издържа поне на 10бара и ми се вярва че няма да има проблем с -1бар :wink: Да не говорим че е емайлиран и покритието е абсолютно подходящо за досег с хранителни продукти. На първо време мисля че 30-60 литра е достатъчно за домашна употреба. Няма да е най удобно за поставяне и махане на продуктите, но ... става.

Не ми се прави сушилня с нагреватели и вентилатори, защото покритието на плоскостите и смолите вътре в тях може при нагряване да отделят токсични вещества.

Така че както виждаш един бойлерен водосъдържател за около 50-тина лева и вакумпомпа за 200 не е четрицигрена сума, а като разход на ток на помпата за 24 часа ще е 5киловатчаса или лев и малко в пари.

А и кефа цена няма. Ако си погледнал по горе в темата , аз си направих една действаща слънчева сушилня, но не ме задоволява. Тази година слънцето е кът май :wink: А и ако мога да съкратя значително времето за сушене...
:partyman:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 12

Тема "Сушилня за плодове и зеленчуци" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: