• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
Проявете вашата изобретателност.
bdz43r - специалист
ivansoni написа:
Всъщност съм забравил една подробност съпротивлението на моя генератор е замерен 5 ома но съм забрави да извадя съпротивлението на проводника на уреда с които замервам а то е около един ом следователно генератора ми е със съпротивление 4 ома
Проводникът на уреда е с пренебрежимо съпротивление - някакви стотни.
ivansoni - специалист
В момента го преработвам (пренавивам). Направих само една от фазите и права тестове. Зад бобините сложих по една шаѝба намалих ги на 4мм височина. 8 проводника по 0,3мм в сноп 20 навивки на бобина :lol: . Има малко котвено но не осезаемо. На уреда го замерих малко по точно че първия път по памет споменах че е 1ом :rolleyes: , 0,4 ома е. Новата фаза ми даде съпротивлението изцяло 0,8 ома на късо уреда ми дава 0,4ома значи новата фаза е 0,4ома на 500 оборота ми дава напрежение 8 волта значи в звезда ще е 16 волта на съпротивление 0,8 ома, ако го остава на триъгълник ще е 0,4 ома на 8 волта (недостатъчно). Как мислите добре ли е?
Това е няма какво да допълня към темата, ако се появи някоя нова идея или на вас също ви излезе.... пишете да обменим знания и опит та да си помогнем взаимно!
Един въпрос към по знаещите? Ако сте забелязали в таблиците на едеми2001 дава, че при подадено напрежение по ниско от напрежението на акумулатора пак в акумулатора влиза някаква мощност че дава даже, че КПД е доста високо! Някак си нереално ми се вижда! По ниско напрежение, пак в посока към акумулатора! Как така? Формулата за загубите в проводника е тока на квадрат по съпротивлението полученото е ватовете загуби в стартора. Като взема тока от таблицата и използвам формулата излиза всичко точно само, че самия ток не ми излиза по формулата дето я даде едеми2001 примерно 14 волта подавам аз с генератора 2 волта разлика между напреженията. Протичащия ток трябва да 2волта делено на 5ома което е 0,4ампера а таблицата твърди ,че 1,24, което си е фрапираща разлика :?. Трябва да разделя 6 волта на 5 ома та да получа написаното от таблицата! В „шах и мат съм“! Помагаѝте, ние новаците да научим още нещо!


При 300 оборота ми дава на изхода 196 вата ама като умножа при тези обороти 28,11 волта по 5,06 ампера не се получава или аз не чета правилно таблицата :? :? !
За да не се товарите да ми пишете даите линк от нета да четеме и да се учим, пък аз после ще го напиша тук за новаците като мене!
Последна промяна от ivansoni на пон апр 15, 2013 12:51 am, променено общо 3 пъти.
ivansoni - специалист
Може да се фиксира! Просто го правиш да се отклонява при по ниска скорост на вятъра! За какво ти е да ти работи при такива ветрове и да го правиш бързооборотен та то веднъж на 2,3,5 години ще духа ден два така и къде ще денеш толкова ток (става дума за българския вятър). Ако съм в БГ ще си го направя така че да вадя максимума от ниските ветрове докъм 5 метра в секунда останалото е лъжа и измама, да се отклонява и толкоз! Тия дето продават генератори го правят да достига до такива ветрове, та после да пишат максимална мощност еди колко си в повече, за реклама!
Поздрави и уважение :prayer: :prayer: :prayer: :partyman: :partyman: :partyman:


Единството прави силата!
edemy2001 - специалист
ivansoni написа:
... Едеми ме посъветва да сложа още един чифт намотки от другата страна на магнитите но ако го направа ще трябва да разпробия металния диск...
Посъветвах те да сложиш още един стоманен диск със или без магнити от другата страна на бобините.
А за таблиците - прочетох набързо критиката и не съм вникнал в написаното - в момента нямам време, но като остана малко по-свободен в следващите дни ще прегледам таблиците и забележките ти и ще дам отговор.
Успех!
ivansoni - специалист
Не е критика! Вярвам че има някакво логично обяснение. То иначе нито една от формулите нямаше да е валидна.



Благодаря :prayer: !
dj_marti79 - специалист
Нито крушката нито акумулатора са подходящи като товар за измерване на мощността. Ветрогенератора се развърта доста лесно преди да започне да зарежда, и малко по-трудна по време на заряда.
ivansoni - специалист
Би трябвало математически да може да се предвиди, без да се върти, без усилия но се иска знания. А аз съм в чужбина и няма от къде да намеря такава литература, пък и езика не ми е на нужното ниво. А и литературата ще си струва маса пари.
Моментната мощност се изчислява лесно, но е трудно да предвидиш къде ще започне да загрява.
Ще ми се точните и конкретни формули за заряд, да знам при какво напрежение какъв ток ще влезе в акумулатора. Това че не разбирам принципа по които таблицата определя какъв ток ще влезе а и какво ще е КПД ме дразни! Чакам с нетърпение едеми2001 да ми „подскаже“ :razz:
ivanovbg - майстор
Я кажи колко голяма ще е перката дето мислиш да го върти?

Ето ти и една таблица за да си отговориш на въпроса защо не се дават стойности на добита енергия при вятър под 2 m/s
Power of the Wind
m/s W/m 2
0____0
1____0.6
2____4.9
3____16.5
4____39.2
5____76.2
6____132.3
7____210.1
8____313.6
9____446.5
10____612.5
11____815.2
12____1058.4
13____1345.7
14____1680.7
15____2067.2

Имай в предвид, че теоретично максимума който може да се преобразува в механична енергия е 16/27 или около 59%. Така че ако сложиш перка с работна площ 1 квадратен метър при 2 метра в сек получаваме полезна мощност - 4,9 вата по 59% = 2,9 вата полезна механична мощност.
Отделно като сложим примерно и другите загуби механика кпд80%, генератор и конвертор кпд 80% и ... няма да имаш и 2 вата получена електрическа мощност.

Ето ти и повод за размисъл и върху автомобилния алтернатор ако се използва за тази цел:
слаб вятър http://www.youtube.com/watch?v=MkVjnwxISNA

Ако не ти е ясно още нещо мога да те образовам още.
ivansoni - специалист
Power of the Wind **)
m/s W/m 2
0____0
1____0.6
2____4.9
3____16.5
4____39.2
5____76.2
6____132.3
7____210.1
8____313.6
9____446.5
10____612.5
11____815.2
12____1058.4
13____1345.7
14____1680.7
15____2067.2

**) For air density of 1.225 kg/m 3 , corresponding to dry air at standard atmospheric pressure at sea level at 15° C.
The formula for the power per m 2 in Watts = 0.5 * 1.225 * v 3 , where v is the wind speed in m/s.

Немския физик Бетз изчислява през 1919 година, че теоретично максимума който може да се преобразува в механична енергия е 16/27 или около 59%. Практически с три малки перки може да се достигнат около 40%. Отделно като сложим примерно и другите загуби механика кпд80% генератор /конвертор кпд 80% тогава при 7m/s вятър около 25км/ч може да се изкара

P= 210*0.4*0.8*0.8 = 54W от кв метър площ

ако имаме радиус на перката 2 метра площта е 12,5 * 54 = 675 W - твърде малко

При радиус на перката 4 метра 50*54= 2700 W - добре

При 12 м/с вятър

P = 1058 * 0.4 *0.8*0.8 =271W от кв.м.

При 2 м перка 12,5*271 = 3387W
4 m - 50*271 = 13550 W трябва да се ограничи до 5 kW
:lol:
ivanovbg - майстор
Ха така де, дочети го до край цялата тема за да разбереш какви глупости правиш.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Тема "Въпрос за генератор на ток ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: