• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9
Проявете вашата изобретателност.
ivansoni - специалист
Колеги! Тия дни ми изникна следния въпрос. Генераторите дето се продават на пазара как им се изчислява мощността? Дали им се описва максималната мощност на късо както замервам аз или им се описва каква мощност ще влезе в акумулаторите? Мисля си че по полезно за продавача е да описва по първия начин мощността, па друг е въпроса какво ще бъде усвоено от акумулаторите, което е един вид рекламен трик а може и да бъркам.
http://www.chepakov.com/vajni_danni.pdf
За пример в таблицата дето съм задал има прогнозно дневни производства (За 24 часа) на известен български доставчик на купешки генератори.
Как мислите? :partyman: :?
edemy2001 - специалист
dj_marti79 написа:
Евгени, пак забрави че скромността краси човека. Стига си си хвалил стоката, остави момчето да твори!....
А, ти защото си скромен си абсолютно съгласен с изводите на "момчето" и си траеш и не му даваш съвети, току виж задобрял и те е изпреварил...
Моя генератор го дадох за сравнение, а не за хвалба. И нека си твори момчето, но защо трябва да тръгва по погрешния път, който съм го минал вече преди няколко години. Нали затова е форума - да се избегнат грешките направени вече от някой!?
Ако увелича броя на намотките увеличавам АКТИВНОТО съпротивление на генератора - съответно загубите и намалявам КПД - благодаря за съвета, но не мисля да го следвам.
"...импеданс, косинус фи, честота, форма на синусоидата..." :-D Защо ме разсмиваш, драги приятелю!? Добре давай ти от тук нататък - надявам се, да се справиш по-добре.
"И недей да ни будалкаш че при 2м/s ще направиш 300 об/мин. При 12м/s колко ще са оборотите, 1800 ли?" - не те задължавам да ми вярваш! А при 12 м/сек вече се е отклонила опашката напълно така, че оборотите падат някъде на около 500 - 600 или смяташ, че опашката служи като при конете да му гони мухите!? :?
dj_marti79 - специалист
КПД-то така или иначе под 360 оборота щом не зареждаш значи е нула, а това е 95% от времето.
Много ще се радвам ако ме изпревари! Ние всички сме от различни краища на страната, не сме си конкуренция, не сме и фирмаджии. Ще се радвам колкото се може повече хора да излезем от "матрицата" защото управниците ни държат "юздите" точно по чрез енергията - ток, бензин, дизел, газ, въглища, дърва!
Момчето върви по правилния път, а и немога да му дам съвет защото не съм правил генератор без сърцевина. Вятъра не е константа, съответно нито оборотите, нито честотата, нито мощността със съпътващите я параметри. Дори при една и съща скорост на вятъра, производството е различно. Затова не се наемам да му го изчисля предварително. Ако му пиша няма да е за да го критикувам или да му се хваля, а за да му дам съвет.
Колега ivansoni прави ли ти впечатление че няма графа 3m/s и 2m/s ? Какъвто и генератор да направиш все ще е по-добър и по-евтин от тези китайски боклуци дето ги продават.
edemy2001 - специалист
dj_marti79 написа:
...
Момчето върви по правилния път, а и немога да му дам съвет защото не съм правил генератор без сърцевина. Вятъра не е константа, съответно нито оборотите, нито честотата, нито мощността със съпътващите я параметри. Дори при една и съща скорост на вятъра, производството е различно. Затова не се наемам да му го изчисля предварително. Ако му пиша няма да е за да го критикувам или да му се хваля, а за да му дам съвет.
....
Доколкото си спомням си учил за електрически машини. Като така, би трябвало да си наясно, че ако магнитното поле е известна величина, може да се изчисли/предвиди резултата на алтернатор. Вярно е, че има още доста променливи в изчисленията - обороти, брой намотки и т.н., но не е невъзможно изчисляването, съответно да се намери най-добрия компромис в останалите величини. Иначе за всичко останало в поста ти съм напълно съгласен, с изключение на КПД-то, ама то си е за отделно обсъждане!

Вече съм направил няколко изчисления за алтернатори с наличните магнити и ще ги напиша тук, ако колегата ivansoni се интересува от тях.
ivansoni - специалист
Здравеѝте! Да прав си! Тия китаѝски генератори (каквито и ще купешки генератори) няма начин в България да си върнеш инвестицията. Графите липсват, защото там добивите са доста нищожни, а в същото време се знае че в България средните стоѝности за вятъра се между 2 и 3 метра в секунда.
Относно „състезанието“ кои е „по, по наѝ“ :mrgreen: , този форум няма за идея това! Искам да помогна и да ми се помага! Съжалявам Българския народ, и ми се ще да допринеса за промяната. Омръзна ми това робство. От по ранни коментари се вижда, че имам комунистическо мислене, а идеята на комунизма е, че народа трябва да има единно мислене а не всеки по отделно да се прави на „тарикат и мутра“ да покаже че е „по, по наѝ“ ( човечеството е на път да види истинското лице на демокрацията ). Не твърдя че и комунизма не може да се изкриви, ама маи е по малкото „зло“.
Преди време прочетох една книга. Е не можах да си налея цялата информация дето я имаше вътре, но получих обща „картина“ за нещата! Тия дни я зачетох на ново. Мисля да я постна част от нещата, конкретно които ни интересуват да ги по коментираме заедно.
„Едеми 2001“ ако имаш желание, сподели резултатите, а може и формули с малко пояснение да ги видим. Да се учим всички заедно!
Последна промяна от ivansoni на пон апр 08, 2013 12:47 am, променено общо 1 път.
ivansoni - специалист
Това са въпросните откази на книгата!

Прикачен файл

111.png

Прикачен файл

222.png

Прикачен файл

333.png
ivansoni - специалист
Тук се вижда че тока на късо е максималната мощност на батерииката. От тук следва и извода че това е валидно и за генератора! Мисля, не съм сигурен!
ivanovbg - майстор
В края на краищата незнам какво сте се хванали за тези обороти. С един редуктор лесно се постигат всякакви. Има известна загуба, ама не е толкова страшна.

Аз се занимавам с ДВГ, но казаното важи за всякакви двигатели.

Та накратко: Мощността на един двигател/генератор зависи основно от 2 неща - въртящ момент и обороти. Свързани са в следната формула:
P=T.w.(1/7124)
Където P е мощността в к.с.; T е въртящия момент в Nm; w са оборотите минута. За да се сметне мощността във ватове коефициента е друг. Просто съм свикнал да работя в конски сили :-D
Когато се отнася з генератор трябва да се уможи по КПД-то му.

Каква е ползата ще кажете?
Еми то си е следната: Да сравним два двигателя - бензин и дизел. При равни кубатури бензина бие доста в мощността въпреки доста по големия въртящ момент. Всичко идва от оборотите. Дизела зорлем стига 4500, а бензина с лекота постига 6500. Та сами си направете изводите от къде идва по голямата мощност. Да не говорим че един бензинов агрегат е и доста по лек.

Ето и оттук може да си направите извода защо се използват 2-3 перки масово в производството на ел енергия от вятъра. Оборотите са по добивни отколкото въртящия момент.То и затова двигателите във Формула 1 стигат до 20-30000 оборота а въртящия момент им е мижав.

Един високооборотен генератор на ток има следните предимства
Първи и най важен - много по лек е и има нужда от доста малък въртящ момент.
Втори - Дава много по високо напрежение като при една и съща дебелина на жицата на намотката може да се постига доста по голяма мощност.
Трето - ротора е също максимално лек и намаляват инерционните сили нужни за развъртането му.

КПД - то пък доста лесно се проверява. Просто задвижвате генератора с един електромотор. Мери се мощността на електромотора и отдадената ел мощност от генератора. Мисля че формулата ви е ясна.

Как може да се подобрят параметрите на един генератор:
Тъй като производството на ток зависи от силата на магнитното поле което пресичат намотките има няколко варианта:
1. Слагането на повече и по силни магнити - пълна глупост според мен, защото първо се качва много цената и второ ротора става много тежък.
2. Намаляване на разтоянието м/у полюсите и по специално намаляване на въздушната междина м/у ротор и статор. Едно по добър вариант, но почти не става с подръчни материали и в домашни условия.
3. Наместо магнити се използва намотка - това си е най доброто. Магнитното поле може да се контролира и оттам изходното напрежение и мощност. Де факто алтернатора е най перспективен. Е малко по сложно е изпълнението, но пък си заслужава отвсякъде.

Не е лошо да преразгледате концепцията за построяването на генератора.
При сравнително малки мощности - 3-5киловата е съвсем лесно използването на безстепенна скоростна кутия. За 5-10% загуби от трансмисията ползваш много предимства.

Ако ви интересува още нещо - насреща съм.
kabel96 - специалист
Малко извън темата ама магнитите от линка издържат ли на температура и дали може да се пробиват.
ivansoni - специалист
Магнитите от линка не могат да се пробиват. Ако им се наруши покритието са силно корозионни, и се окисиляват много бързо и им пада силата. В саита дето съм дал има пробити и лакирани за удобство на купувача. http://www.supermagnete.es/magnets.php?group=rings :yawinkle: Успех!
Максимум 80 градуса, но има и такива с по високи температури.
Последна промяна от ivansoni на пон апр 08, 2013 12:43 am, променено общо 1 път.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9

Тема "Въпрос за генератор на ток ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: