• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
Проявете вашата изобретателност.
ivansoni - специалист
55 Вата крушка изисква 4,58 ампера значи има съпротивление на нажежена жичка 2,62 ома които се добавят в формулата на Ом за цялата верига към съпротивлението на генератора ми и така се получава 5 плюс 2,62 равно на 7,62 за цялата верига сега по формулата на Ом умножаваме по желания ток от крушката 4,58 и се получава 34 волта необходими за захранването на крушката. Падат на напрежението се изчислява по следната формула, умножаваме 5 ома на генератора по желания ток от консуматора 5 по 4,58 равно на 22,9 волта пад на напрежението. Ако направя още един ненужен клип, ще излезе точно както го смятам. Цитирам книга и пак не можа да го разбереш. Та какво общо има 55 ватовата крушка с ток на късо? Направи си генератор и колело за спортуване! И ми кажи кое ще ми напомпа краката, ток на късо или 55 ватова крушка и къде ми отива енергията на краката. Ако можеш помагаѝ да си обогатим знанията стига с тази критика! С нищо не си помогнал на останалите и на мен също! [-X
За да я светна хубаво, трябва да завъртя генератора с 340 оборота в минута и с колелото съм го правел!
Последна промяна от ivansoni на пон апр 08, 2013 11:17 pm, променено общо 1 път.
ivanovbg - майстор
Еми що не сложиш една спирачка като всички велоергометри и да си помпаш мускулите? Аз си мислех че искаш да произвеждаш ток :?

Иначе динамото е подобно на това на електрически мотор и всички главни видове динамомашини могат да работят и като мотори. Също и всички основни видове електрически мотори могат да работят и като генератори.

Ефективността му като електромотор е почти равна на ефективността му като генератор.

Колкото до твоя генератор КПД-то му е много ниско. За да изкараш 55вата от него полезна мощност трябва да го въртиш с 566 оборота и с мощност близо 156 вата като 101 вата ти се губят в намотката. Нали общата мощност е = 34 волта*4,58ампера = 156вата. Или (55/156)*100=35% КПД. 65% са ти загубите в измисления генератор. А ти ми говориш че КПД-то на алтернатора било малко :lol: :lol: :lol: Имай предвид че не ти слагам и механичните загуби.

Как ще зареждаш примерно акумулатор като зарядния ток на един 55 амперчасов акумулатор е горе долу 5,5 ампера за 10 часов заряден цикъл?

Чети колега чети и после прави и накрая пиши. Тази 5 ватова лампа дето я палиш на клипа ще я запалиш с много по малко усилие с едно китайско моторче от детска играчка и съответната предавка.

Радвай се че не съм като другите да ти правя четки, а съвсем честно ти казвам че правиш боклук.
bdz43r - специалист
ivansoni написа:
55 Вата крушка изисква 4,58 ампера значи има съпротивление на нажежена жичка 2,62 ома...
Има такова съпротивление, само когато работи с 55 W, т. е. осигурил си 12 V при 4,58 А на цокъла. Ако не можеш да я запалиш с 55 W, ще има по-малко съпротивление и хептен никаква полза от генератора, освен за отопление.
А с 20 V напрежение на празен ход по никой начин не можеш да изкараш 55 W от тази крушка.
edemy2001 - специалист
ivanovbg написа:
...Де факто бъркаш вътрешно съпротивление на генератора с товарното.

Ако искаш да си точен натовари с 5 ома генератора и му премери едновременно тока и напрежението на товара. После умножаваш едното по другото и получаваш реалната мощност която можеш да черпиш от него...
:klatsch:
bdz43r написа:
Даден накъсо генератор отдава 0W - защото всичката му мощност се отделя върху вътрешното му сапротивление. Работи като печка с мощност = U празен ход (ЕДН) Х ток накъсо. Това е и най-голямата възможно мощност, която може да се получи, за съжаление напълно безполезна.
Същото и за батерията.
:klatsch:
ivanovbg написа:
...Колкото до твоя генератор КПД-то му е много ниско. За да изкараш 55вата от него полезна мощност трябва да го въртиш с 566 оборота и с мощност близо 156 вата като 101 вата ти се губят в намотката. Нали общата мощност е = 34 волта*4,58ампера = 156вата. Или (55/156)*100=35% КПД. 65% са ти загубите в измисления генератор. А ти ми говориш че КПД-то на алтернатора било малко :lol: :lol: :lol: Имай предвид че не ти слагам и механичните загуби...
...Чети колега чети и после прави и накрая пиши. Тази 5 ватова лампа дето я палиш на клипа ще я запалиш с много по малко усилие с едно китайско моторче от детска играчка и съответната предавка.

Радвай се че не съм като другите да ти правя четки, а съвсем честно ти казвам че правиш боклук.
:klatsch:

Нямам какво да добавя! Имало и знаещи хора в този форум! :prayer:
ivansoni - специалист
ivanovbg написа:
Еми що не сложиш една спирачка като всички велоергометри и да си помпаш мускулите? Аз си мислех че искаш да произвеждаш ток :?

Иначе динамото е подобно на това на електрически мотор и всички главни видове динамомашини могат да работят и като мотори. Също и всички основни видове електрически мотори могат да работят и като генератори.

Ефективността му като електромотор е почти равна на ефективността му като генератор.

Колкото до твоя генератор КПД-то му е много ниско. За да изкараш 55вата от него полезна мощност трябва да го въртиш с 566 оборота и с мощност близо 156 вата като 101 вата ти се губят в намотката. Нали общата мощност е = 34 волта*4,58ампера = 156вата. Или (55/156)*100=35% КПД. 65% са ти загубите в измисления генератор. А ти ми говориш че КПД-то на алтернатора било малко :lol: :lol: :lol: Имай предвид че не ти слагам и механичните загуби.

Как ще зареждаш примерно акумулатор като зарядния ток на един 55 амперчасов акумулатор е горе долу 5,5 ампера за 10 часов заряден цикъл?

Чети колега чети и после прави и накрая пиши. Тази 5 ватова лампа дето я палиш на клипа ще я запалиш с много по малко усилие с едно китайско моторче от детска играчка и съответната предавка.

Радвай се че не съм като другите да ти правя четки, а съвсем честно ти казвам че правиш боклук.
Какво да каже собственик на 20 киловатов генератор които на вятър с скорост 3,5 метра в секунда му вади 100,150 вата мощност. Същия струва 55000 лева http://issuu.com/chepakov/docs/prices_b ... ipBtn=true
И тази скорост е средната за страната. Моя генератор Пък е има достатъчно добро КПД на ниските обороти. Според таблицата на едеми2001 при 200 оборота в минута в акумулатора ще влезнат 30 вата download/file.php?id=70471&mode=view (смятам че 200 оборота при скорост на вятъра 3,5 метра в секунда са съвсем нормални) КПД ми е 46%! Вадя една пета от мощността на големия и точно на скоростта на която трябва да работи. Да добавя, че големия не „пали“ при по ниски ветрове! Реалист съм и вярвам че за себестоѝност ненадвишаваща 200 лева си е супер. Пък с автомобилен алтернатор не вярвам да успееш на тази цена. Посочи ми поне един човек които е успял по твоята технология с автомобилен алтернатор и редуктор да постигне нещо конкретно! То ако беше толкова успешно нали всеки ще го прави така! За около 2 години ще се изплати. Няма причина да наричаш генератора ми боклук но това си лично твои избор! Всеки носи глава на раменете си сам да си решава и да премерва нещата!
Последна промяна от ivansoni на нед апр 14, 2013 2:56 am, променено общо 1 път.
ivansoni - специалист
КПД при товар с крушка е едно при товар с акумулатор е друго, ако го ползвам за отопление на вода, ще е още по добро.
Пожелавам успех на всички!
Колкото и да се опитвам да помогна, толкова повече маи преча на някои хора дето знаят много но си траят с цел собствена облага. :partyman: :partyman: :partyman:
Не искам състезание „по,по наѝ“, искам всички заедно, ама виждам че е невъзможно.
ivanovbg - майстор
Момчето и Вятърът. Чел ли си я тази приказка? :)

Аз вече с глупости не се занимавам. Смяташ ли че всички инженери дето са мислили по въпроса са глупави?

Ако времето и труда загубен в експерименти на/по вятъра го вложиш в нещо по смислено или поне в учене... Баща ми едно време казваше: "Сине, ако не щеш да учиш - тренирай, та като си тъп поне да си як, че да не те бият като плямпаш глупости" :lol: :lol: :lol: Та ако искаш връткай си педалите ...

Аз съм дотук.
dj_marti79 - специалист
ivansoni написа:
...Пък с автомобилен алтернатор не вярвам да успееш на тази цена. Посочи ми поне един човек които е успял по твоията технология с автомобилен алтернатор да постигне нещо конкретно! То ако беше толкова успешно нали всеки ще го прави така!...

Прикачен файл

04.Алтернатор 1,8kW.JPG Алтернатор от автобус

Прикачен файл

DSC00397.JPG Ето го количеството мед, но в момента е с по-тънък проводник, вътрешния диаметър на статора е 122mm

Прикачен файл

DSC00538.JPG Ето ги магнитите 48
ivansoni - специалист
Да Мартине. Това е алтернатор от автобус. Но аз имах предвид, да се копира изцяло системата както го дава за пример ивановбг със скоростна кутия и обороти от рода на 4000,5000 до към 9000 както е в автомобила. Тоѝ го дава за пример с цел да се спечели от това, че е малък по размери не се изискват неодимови магнити и може да се черпи доста голяма мощност от него, но за тази мощност се изисква доста обороти, от където идват и всички главоболия. Ти в случая си го изменил тотално, пренавил си го с по тънък проводник, сложил си му неодимови магнити и вече не може да се каже че е автомобилен алтернатор (автобусен). Преди да го пренавиеш мощността му е била 1,8 киловат а след преработката мощността му е паднала значително.
Наистина благодарен съм на критиката, на по опитните от мен. Научих доста от тях. Не знаех да приложа правилно формулите, но вече знам! Новак съм! Все пак това ми е първия генератор! Мислех доста тези дни за начин или способ да извлека повече енергия от привидно малкото количество магнити и проводник. Достигнах до извода, че няма начин при 150 оборота и 15 волта напрежение да намаля съпротивлението на генератора без да подменя магнитите с по мощни или да сложа желязо в намотките. Едеми ме посъветва да сложа още един чифт намотки от другата страна на магнитите но ако го направа ще трябва да разпробия металния диск. От което магнитния поток ще падне на половина с което не правя нищо, защото желязото отзад на магнитите почти удвоява силата на магнитите отпред! Следователно няма да има ефект или ако има ще е доста нищожен! Всъщност съм забравил една подробност съпротивлението на моя генератор е замерен 5 ома но съм забрави да извадя съпротивлението на проводника на уреда с които замервам а то е около един ом следователно генератора ми е със съпротивление 4 ома и ако искам да го използвам в по големи диапазони на обороти ще трябва да му направа система от реле което да следи напрежението и като достигне дадено да разкачва от звезда и да го обръща на триъгълник от което съпротивлението ще падне на 2 ома и ще стане още по добър по отношение на КПД.
Мартине , ти как си изчисляваш мощността на генератора ти? По тези формули дето ги обсъждаме тук или и ти направи моята грешка да мериш ток на късо!
Защо не се възползваш от моя опит и не си пренавиеш генератора със сноп от проводници? Така съпротивлението ще ти падне на половина без да ти се мени напрежението което почти ще ти удвои добива и мощността!

Успех! :partyman: :partyman: :partyman: :prayer: :prayer: :prayer:
dj_marti79 - специалист
Той в момента е с двоен проводник и резултатите са добри.
Според мен максималната мощност на генератора е тази която той дава при 10 или12 m/s Неможе да се фиксира при дадени обороти защото те са различни според мощността на генератора.
И това с превключването звезда/триъгълник сме го правили - платката имаше 8 релета. Има полза но не е кой знае колко голяма.

Прикачен файл

17.Монтаж Мултипликатор и алтернотор.JPG Пробвал съм и с редуктор 1:40 , ама работата става дебела...
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Тема "Въпрос за генератор на ток ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: