Проявете вашата изобретателност.
estario - специалист
marian1 написа:
Браво! Много добра тема, и обяснения - така трябва да изглеждат всички проекти в този форум!
Интересувам се, за колко време се изсушава едно пълнене, и какво количество побира.
Разглеждах проекта, и понеже ме пече слънцето - ми хрумна - дали ако това го изложиш на слънце и боядисаш подходящо отвън - ще поддържа необходимата топлина само? Ако има термостат и вентилатор на степени - може да се модне да стане по енергонезависимо и еко :-D
http://theselfsufficientliving.com/8-fr ... ing-plans/
http://www.small-farm-permaculture-and- ... ddryer.pdf
На другите въпроси ще отговоря скоро, че сега бързам.
Junak - майстор
Elvis написа:
... Сега видях, че крушките са последователно свързани. Поправи ме ако греша, но след като си свързал шест сто ватови крушки последователно, резултата не е ли едва 16.66 вата?
Поправен си :) При 16.66 вата въобще няма да светят :)
Lisko - майстор
Junak написа:
Elvis написа:
... Сега видях, че крушките са последователно свързани. Поправи ме ако греша, но след като си свързал шест сто ватови крушки последователно, резултата не е ли едва 16.66 вата?
Поправен си :) При 16.66 вата въобще няма да светят :)
Което носи допълнително удобство, щото няма да изгарят ;-)
Elvis - специалист
Junak написа:
Elvis написа:
... Сега видях, че крушките са последователно свързани. Поправи ме ако греша, но след като си свързал шест сто ватови крушки последователно, резултата не е ли едва 16.66 вата?
Поправен си :) При 16.66 вата въобще няма да светят :)
Junak не бих нарекъл това светене (виж една от снимките) и сигурен ли си, че знаеш закона на Oм. Под поправка имах в предвид нещо повече от мнение базирано на ... нищо :)
Изображение

Ето и моите сметки:
----------------------------------------------------------------------------------------
накратко
P=U*I
I=U/R
Нпрежението е константа и следва, че когато намалим тока шест пъти мощността също ще намалее шест пъти (виж първата формула).
Като свържем шест крушки последователно, увеличаваме съпротивлението на веригата шест пъти, което намалява тока шест пъти (виж втората формула).

----------------------------------------------------------------------------------------
подробно разписани сметки
I = U/R
P = U*I
P = U*U/R
P = (U*U)/R
Свързвайки шест крушки последователно увеличаваме съпротивлението шест пъти
P = (U*U)/(R*6)
P = ((U*U)/R)/6
Тоест мощността на цялата системата е една шеста когато вместо една има свързани шест крушки ! Това естествено важи когато крушките са еднакви :)

----------------------------------------------------------------------------------------
Lisko така е със сигурност, ще издържат много по-дълго време, но не знам дали 17 вата (ако не бъркам по-горе) е достатъчно.
Junak - майстор
Изображение
А тука ги е вързал на 400V.
Как пък не видя другите снимки, а само тази, която ти отърва.
Като знаеш закона на Oм, намери 6 крушки, свържи ги последователно и тогава смятай. То само със смятане не става :)
И може да пишеш за резултата.

P.S. И къде видя в материалите едножилен кабел за последователно свързване на лампи :?
hidrazin - майстор
Elvis написа:
Ето и моите сметки:
----------------------------------------------------------------------------------------
накратко
P=U*I
I=U/R
Нпрежението е константа и следва, че когато намалим тока шест пъти мощността също ще намалее шест пъти (виж първата формула).
Като свържем шест крушки последователно, увеличаваме съпротивлението на веригата шест пъти, което намалява тока шест пъти (виж втората формула).
Май някой друг не е много наясно с електротехниката и това определено не е Junak. Тези твои сметки са грешни. Я сега вземи една ламба от този модел и измери колко ома е и после пак ще говорим. :lol:
:partyman:
P.S. Junak ме е изпреварил. :)
Elvis - специалист
Очевидно лампите са свързани паралелно (Junak ме накара да обърна внимание на това), а не последователно. Това е единствения смислен коментар, което не означава, че при последователно свързване мощността няма да е тази, която написах. hidrazin всякакви фантазии по темата са безмислени, ако не са подкрепени с елементарно изчисление. Без да меря мога да ти кажа че една 100W крушка (важи само за тези с нажежаемата жичка) е 484 ома.
Приключвам коментара по този въпрос, защото темата е за дехидратор. Очаквам с нетърпение отговорите на автора опита си е винаги полезен.
Junak - майстор
Elvis написа:
Очевидно лампите са ....
Не си спомням да съм написал друго, освен това, че при 16 вата лампите няма да светят.
А това за телта и тиксото ще го оставя без коментар. Както и за закона на Ом. Не си избивай комплексите тук. Не знаеш какво съм завършил, нито колко далече е от електротехниката. Айде, със здраве...
Dam46 - специалист
Колкото и да се напъвате, няма да постигнете резултатите на Профи с неговата сушилня. По простата причина, че човека е работил преди всичко с мозъка си.
hidrazin - майстор
Elvis написа:
...hidrazin всякакви фантазии по темата са безмислени, ако не са подкрепени с елементарно изчисление. Без да меря мога да ти кажа че една 100W крушка (важи само за тези с нажежаемата жичка) е 484 ома...
Елвисчо, фантазиите ми по по темата са подкрепени от знания, за разлика от теб. Изчисленията идват след знанията.
1.Тези твои 484Ω са на базата на мрежово напрежение 220V. Съгласно Standard EN 50160 - Voltage Characteristics in Public Distribution Systems, напрежението в нашата мрежа отдавна не е 220V.
2. без да измериш реално съпротивлението на една ламба (с нажежаема жичка)... нищо не можеш да ми кажеш. Не и ти. Та бъди така добър, вземи си уредчето (ако имаш такова) и измери колко е съпротивлението на една ламба. Пък после пак ще говорим. Ако може да кажеш нещо де. :cool:
Толкова за знанията ти или по скоро за липсата им. Общо взето още доста салам ще трябва да излапаш (разбирай - учебници да прочетеш).
Какво става с тоя народ? Елементарни неща не знаят. Явно неграмотността яко е почнала да се шири у нас. :?
:partyman:
P.S.
Dam46 написа:
Колкото и да се напъвате, няма да постигнете резултатите на Профи с неговата сушилня. По простата причина, че човека е работил преди всичко с мозъка си.
Ъъъъъ... Кой е казал друго? Аз не съм.

Тема "Домашен Дехидратор - интрукции и снимки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: