• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Software и Hardware за GSM и мобилни у-ва
nikolov333 - майстор
Сигурност в сгради без мълниезащитни инсталации..http://www.malniezashtita.com/malniezas ... alnia.html

Къща или сграда без мълниезащитна инсталация предоставя на хората само известна защита.
Токът от мълния търси винаги най-удобния, респективно най-прекия път за да достигне земята. Порази ли мълния някоя сграда, без съответната защитна инсталация (най-честите попадения са в областта на комина, антените или върха на покрива), възникналият ток протича от мястото на удара по проводниците под покривната подпора (например по проводниците за резервното осветление). Последиците, ако не се стигне до пожар, най-често са разрушения или повреди по покривната конструкция, тъй като този ток води до разрушителни изпарения на остатъчната влага, която винаги е на лице в дървения материал. Дървото се разрушава по дължината на пътя, по който преминава токът.
В следствие на големия мълниеносен ток проводниците в отделни участъци се загряват за секунди до толкова, че се разкъсват в следствие на термичното натоварване. Този ефект се появява при всички проводници пропускащи подобен ток, чието сечение е по-малко от 16мм2 (мед-Cu). По тази причина според Немския стандарт VDE 0855 минималното сечение на заземителен проводник на антена е предписано 16мм2 мед.
Последна промяна от nikolov333 на съб фев 06, 2016 12:47 am, променено общо 1 път.
hidrazin - майстор
Остави го. Време му е да си мие краката. :-D

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=LKvE5CXlcaI[/youtube]

:partyman:
nikolov333 - майстор
Що не може да се запази някак си тая енергия..в нещо като кълбовидните мълнии примерно :cool:
toolegittoquit - майстор
hidrazin написа:
...
Хибразиме, зададох ти някои въпроси, на тях мълчиш и не отговаряш. Казваме си едни работи, а ти тъпо и твърдоглаво продължаваш да приказваш неща, които дори и много хубави, не съвпадат с действителността. Поставяш рискове в степен, в която те не съществуват. Запри се вече.
Или като си сложа антената на гръмоотвода и падне гръм, той няма да ми отнесе телевизора, нали така? Оффф...
И ако ще ми говориш за защита, сега ще ми кажеш и за аресторите. Колко по-точно хора в дома си имат такова нещо? Така и не разбрах какво препоръчваш на човека - да бие заземителни колове и да пуска над 16 квадрата жица, да заземи ПЛАСТМАСОВАТА тръба, за да си сложи паницата, така ли? Смяташ, че всяка паница по всеки дом трябва да е заземена с минимум 16 квадрата жица с директен път към земята, така ли да разбирам? Или просто си един трольо-льольо?
nikolov333 - майстор
http://malnia.euroengineeringbg.com/art ... ng-thunder

..и най-добре направената външна гръмоотводна уредба не предпазва защитавания обект от вторични въздействия на мълниите;
вторичните въздействия на мълниите не се появяват едно след друго, а едновременно;
изграждането на надеждна защита от вторични въздействия на мълнии е напълно постижимо. необходимо е да се знае, че това е нещо различно от монтажа на гръмоотводната уредба, а при изчисляване на възможните щети -изобщо не е скъпо начинание;

Важно е да знаем:

грижата за защита от вторични въздействия на мълнии на телевизора, компютъра или модема, е ваша задача, а не на доставчика на кабелна телевизия, интернет или телефон;
нито един производител на електроника не признава причинените от мълнии повреди за гаранционни. ето защо, когато отидете в гаранционен сервиз за ремонт на повредената от мълния ваша електронна техника, не се учудвайте, че от там ще искат да заплатите нейния ремонт.
hidrazin - майстор
toolegittoquit написа:
Така и не разбрах какво препоръчваш на човека - да бие заземителни колове и да пуска над 16 квадрата жица, да заземи ПЛАСТМАСОВАТА тръба, за да си сложи паницата, така ли? Смяташ, че всяка паница по всеки дом трябва да е заземена с минимум 16 квадрата жица с директен път към земята, така ли да разбирам? Или просто си един трольо-льольо?
Алоооо... ТРОЛПАДЕ, ти какво не разбра? Колко паници си видял монтирани на пластмасов кол?
Колко от антените дето си видял са над билото на покрива?
И не, няма значение дали е пластмасова тръба или метален прът щото всеки метален предмет стърчащ повече от 30 санта над покрива става МЪЛНИЕПРИЕМНИК.
Независимо дали е бойлер за соларна система, ветропоказател, метална тръба за отдушник...
Еле пък чиния или друга антена на която кабела влиза в къщата ти.
Та слагаме си над покрива гръмоотвод свързан с кабел влизащ в сградата. Какво ли би станало от пряко или непряко попадение на мълния? :lol:
Те хората за защита си слагат гръмоотдовди и без да имат такива некадърно монтирани антени бре.
Ти ся какво, отричаш ли мълниезащитата? :idea: :idea: :idea:
Относно конкретния случай какво да препоръчам ли?
Категорията на сградата е 3-та - демек ниска.
Това определя и нуждата, и начина на изпълнение на мълниезащитата съобразена и с конкретния географски район и особености.
В дадения случай няма да стане с пластмасова тръба - писал съм защо. Трябва да е метална.
Вариантите са два:
- Заземява тръбата
- Заземява си кабела там долу където влиза в къщата.
И не, целта не е да ти опази тъпата антена или тъпия компютър.
Целта на занятието е да предпази основно хората и после сградата и техниката.
Майната му и на телевизора ти, и на тъпия и тинкапад, и на останалата скрап. Важни са хората.
А ако не знаеш човека си е прекарал кабел 850 метра през гората за да си захрани вилата.
http://forum.napravisam.bg/viewtopic.ph ... 40#p583672
Отдавна би трябвало да си е боднал заземителни колове. Сещаш ли се защо? Едва ли. :lol:
И сега какъв е проблема да си пусне едно парче кабел до земното?
:partyman:
P.S. А кой е трольо-льольо всички тук знаем.
toolegittoquit - майстор
hidrazin написа:
- Заземява си кабела там долу където влиза в къщата.
И по този начин, с тънко ЗАЗЕМЕНО FTP ще спаси хората, къщата и всичко останало? :-D :-D
Не отричам мълниезащитата. Но ти май пренебрегваш факта, че никой няма да тръгне да набива специално заземителни колове, за да заземява стойката на антената и си страшно наясно с това.
Та...Ти много можеш да философстваш, но ако 1 на 100 дома имат някаква форма на мълниезащита, пак добре. Особено старите селски къщи и вили като се огледаш - нито една няма подобно нещо. Не знам дали са тъпи техниците, които им слагат паници, но очакваш по тия къщи, който мине да сложи паница, на своя добра воля като добър самарянин да им инсталира безплатно и мълниезащита ли?
В случая считам риска за нисък. Разбирам да беше кула кацнала на някое било и висока повече от няколко десетки метра, цялата с метална конструкция - жив гръмоотвод.
angel_ov - специалист
Такааа. Имам заземителни колове 3 бр, по 1,5 м забити на триъгълник, но правилно ли е да заземявам и гръмоотвод (мачтата) на тях при положение, че 0 мие към тях? :?
toolegittoquit - майстор
angel_ov написа:
Такааа. Имам заземителни колове 3 бр, по 1,5 м забити на триъгълник, но правилно ли е да заземявам и гръмоотвод (мачтата) на тях при положение, че 0 мие към тях? :?
Не може. Всеки, който е с всичкият си, не би заземил гръмоотвод на заземяването на сградната инсталация. А коловете, освен забити - трябва да бъдат и мерени.
angel_ov - специалист
toolegittoquit написа:
angel_ov написа:
Такааа. Имам заземителни колове 3 бр, по 1,5 м забити на триъгълник, но правилно ли е да заземявам и гръмоотвод (мачтата) на тях при положение, че 0 мие към тях? :?
Не може. Всеки, който е с всичкият си, не би заземил гръмоотвод на заземяването на сградната инсталация. А коловете, освен забити - трябва да бъдат и мерени.
За меренето ясно, че не съм ги мерил, но по-добре с тях от колкото без тях. Плюс това там където съм ги забил почвата винаги е влажна и със сигурност има добра проводимост.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Мачта за антена" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: