Software и Hardware за GSM и мобилни у-ва
petromaniq66 - специалист
Не мери дължината, а зарядния ток. Другото е индикация за твое инфо.
lyubohar - майстор
съб мар 19, 2022 10:58 ambrum написа:
Кабелите са едни и същи общо взето. Тук там някой има по-дебели жици за да има по-малко подове при зареждането.

Има обаче различни протоколи за зареждане през USB - QickCharge, USB PowerDelivery. И двата вдигат напрежението за да позволят по-бързо зареждане. Има комуникация по шината за данни с контролера на устройството което се зарежда и се преценя какво напрежение да се пусне.

Реално USB PD има вариант да докара 100+ вата по USB-C кабела. QC мисля, че е с по-ниски максимални мощности.

Та на въпроса ти защо пише само "зареждане" на телефона ти (от най-вероятно към най-малко вероятно):
1) Телефона ти не поддържа протоколите за по-бързо зареждане
2) Протоколите поддържани от зарядното и телефона се разминават
3) Кабела който използваш е само за зареждане (без шина за данни) и няма как да се разберат зарядното и устройството

А пиновете са 4 и са със стандартизирани цели. Имаш плюс, минус и два пина за данни.

Зарядното не ограничава тока. Подава информация към телефона колко са му възможностите и телефона е отговорен да ограничи скоростта на зареждане. Така са измислени протоколите. Зарядното най-много да има защита от претоварване и да изключи.

Да,вероятно това е обяснението.
Иначе телефоните ми поддържат supercharger.
И затова беше питането ми.
brum - майстор
Суперчарджър е рекламно наименование на някоя технология. Разбери точно какъв протокол е и си търси зарядно което да го поддържа. Или поне дай марката и модела на телефона за да може да се порови някой който има желание.
vlax - майстор
Точно.
съб мар 19, 2022 10:58 ambrum написа:
3) Кабела който използваш е само за зареждане (без шина за данни) и няма как да се разберат зарядното и устройството
:partyman:
lyubohar - майстор
Както писах в началото на темата зарядното е суперчарджър.
И телефона е поддържащ тази опция.Няма значение марката.
Телефона е Huawei P30.Кабела от моя Samsung S8 става.
Значи е някаква обща технология.
lyubohar - майстор
Да,5А е кабела.Продават "оригинални" до нас-22лв.
Интересно ми беше каква е разликата в кабелите.
Оставам с впечатление,че цялата работа е в пиновете.
Lutchezar - майстор
Оказа се че някой технологии ползват и другите проводници за зареждане:
kozl - майстор
съб мар 19, 2022 10:25 ampetromaniq66 написа:
А какво пречи зарядното да си измерва зарядния ток по - тънк кабел по - малък, по- къс и по - дебел кабел по .....
То зарядното може да си измерва и контролира тока, но как ще разбере какъв е кабелът.
И си мисля, че му трябва обратна връзка за напрежението в буксата при телефона. Ми явно по дата пиновете е тази комуникация на връзката. То такова е зарядното за Парксайдските батерии от новото им поколение. За това зарядните пинове нямат защита от случайно късо съединение, защото докато не е скачена батерията и да тръгне протоколния обмен на тези пинове няма напрежение. Обаче при телефоните си мисля, че не зарядното регулира тока през кабела а телефона.
Та аз писах за таблет Samsung. Доста поостаря и вече е с втора батерия. Няма технология за ускорен заряд. Но понеже съм купувал кабели да има и с повечето кабели времето за зареждане нараства значително.
Са дали зарядното ограничава тока или таблета/телефона :? От изгледаното филмче ми се струва, че зарядното поддържа константно напрежение в диапазона на номиналната му мощност и телефона контролира тока.
А в този случай мога да приема, че телефона може да премери напрежение с малка и по-голяма консумация, за да прецени пада на напрежение и съответно за оцени съпротивлението на кабела и да реши какъв ток да консумира през този кабел.

А по какво се различават кабелите :?
Вероятно по сечението на захранващите проводници.
Това колко е по-голямо сечението на кабела на външен вид не определя какво е сечението на проводниците вътре в кабела.
Така изгорях с кабели за подаване на ток от кола на кола. Купих уж дебели кабели и установих, че за бензинки върши неква работа, но дизелите не мое ги развърти до запалване. Ми то сечението се оказа основно от изолация. Проводника около 6 мм2. Иначе гъвкави, удобни ама не вършат работа.
Па как дизела разбира, че кабела е менте и неще да пали, като нема пинове за протоколи :?
fbr - майстор
нед мар 20, 2022 8:36 amkozl написа:

Па как дизела разбира, че кабела е менте и неще да пали, като нема пинове за протоколи :?
Що не се радваш, имаш смартдизел.

Тема "Кабел за бързо зареждане на телефон." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: