Software и Hardware за GSM и мобилни у-ва
lyubohar - майстор
Здравейте.
Зареждачката ми е supercharger.
Искам да си изясня каква е разликата в кабелите за зареждане,че има нормално,fast и supercharger.
Какво определя дали кабела е за едното,или другото зареждане.
Не ми се вярва да е само дебелината на проводника вътре.
А с обикновен кабел не става.
radius - майстор
Според мен разликата е в напреженията
нормално 5в; бързо 9в; супер бързо 12в; хипербързо 20в и т.н.
Зареждай на най-бавното да се радваш на дълъг живот. Т.е. не си ползвай модерната зареждачка с 1000 напрежения, а някоя на 5в и 2 А (че ако е с 1 А ще е доста мудно).
lyubohar - майстор
Не съм доволен от отговора:)) :partyman:
Не знам дали има тези различни волтажи.
Ако е така,най малкото в простия кабел би трябвало да има някакво гасящо съпротивление.
Зареждачката е supercharger.Пробвам с прост кабел и на екрана пише само "зареждане".
Слагам друг кабел за supercharger и на екрана изписва"supercharger".
Колкото за бързото зареждане знам,че не е полезно за батерията,затова моя телефон
го зареждам на безжично,което е много слабо.
Става въпрос за излишен телефон,който трябва да го комплектовам със supercharger кабел.
Оригиналния кабел ще го получа утре,но ми е любопитно каква е разликата в кабелите.
tarlyo - специалист
Виж добре, дали няма допълнителен пин в зарядното, по който да се разпознава кабела. Нещо подобно.

Изображение
lyubohar - майстор
Навсякъде са по 4 пина.
Може да има някаква различна връзка на кабела,но няма как да се види.
От страната на USB-то може да се ползват сондите на мултицета,но при телефона е много тясно.
Lutchezar - майстор
Само на опаковката го пише.
Броят жила е същият, но някак си го разпознават. Ментетата от началото се палиха и разтапяха.
Това че се зарежда бързо батерията не я убива чак толкова много, просто я затопля малко повече.
С бавно зареждане 3 години и малко, с бързо 3 години. Толкова е животът средно.
kozl - майстор
Аз се бях заиграл с таблета Самсунг, дето буксата е от по-стария тип, без възможност за включване на 180 гр.
И установих, че от няколко кабела с едно и също зарядно само два от тях зареждат по-бързо. С другите времето на заряда се увечичаваше двойно, че и повече.
Това ме кара да мисля, че в зарядното има предвидена защита на кабела. Само предположение де. Това означава, че трябва да има поне едно жило +2-те за заряд, по което да влиза информация в зарядното за пада на напрежение в-у кабела. И тогава зарядното ще ограничава тока според пада на напрежение в кабела.
petromaniq66 - специалист
А какво пречи зарядното да си измерва зарядния ток по - тънк кабел по - малък, по- къс и по - дебел кабел по .....
lyubohar - майстор
Ами имам няколко дължини обикновени кабели.
Би трябвало зарядното да е толкова умно,че на всички да им мери дължината и дебелината.
Което не ми се вярва.По скоро ще да е връзките на пиновете.Все пак са 4 и има възможност за комбинации.
Само мои разсъждения де.
brum - майстор
Кабелите са едни и същи общо взето. Тук там някой има по-дебели жици за да има по-малко подове при зареждането.

Има обаче различни протоколи за зареждане през USB - QickCharge, USB PowerDelivery. И двата вдигат напрежението за да позволят по-бързо зареждане. Има комуникация по шината за данни с контролера на устройството което се зарежда и се преценя какво напрежение да се пусне.

Реално USB PD има вариант да докара 100+ вата по USB-C кабела. QC мисля, че е с по-ниски максимални мощности.

Та на въпроса ти защо пише само "зареждане" на телефона ти (от най-вероятно към най-малко вероятно):
1) Телефона ти не поддържа протоколите за по-бързо зареждане
2) Протоколите поддържани от зарядното и телефона се разминават
3) Кабела който използваш е само за зареждане (без шина за данни) и няма как да се разберат зарядното и устройството

А пиновете са 4 и са със стандартизирани цели. Имаш плюс, минус и два пина за данни.

Зарядното не ограничава тока. Подава информация към телефона колко са му възможностите и телефона е отговорен да ограничи скоростта на зареждане. Така са измислени протоколите. Зарядното най-много да има защита от претоварване и да изключи.

Тема "Кабел за бързо зареждане на телефон." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: