Software и Hardware за GSM и мобилни у-ва
prascho - майстор
искам да попитам нещо, формата на хартията А4 е 297 на 210 мм, мисля да си взимам канон А720is и при него формата е 4 на 3 /в различни вариации/. Точно това несъответствие не ми хареса. Погледнах, че всички модели на канон от малкия им клас са с 4 на 3. Панасоник имат и формат 3 на 2. Няма ли да се получи, че при принтирането на снимката част от нея ще се отреже при формат 4 на 3???????????????????????????????
prascho - майстор
Тъжденията ми се потвърдиха. Обадих се в офиса на канон и ми казаха, че всичките им апарати от класа на ixus i powershot снимат в формат 4 към 3 и при отпечатване на снимката се отрязва от страни и отгоре. Абе пълна мизерия....Мисля, че има разни модели на панасоник, които са решили математически конвертирането на формата. Но, сестра ми току що поръча канон. Свикнал съм с него пък и качеството на снимките не е лошо. Хайде със здраве да си го ползвам :) .
velsi - Почетен майстор
Принтиране на какъв принтер? Мисля, че нищо не ти пречи преди отпечатването да си коригираш на комп'търа снимката както ти харесва.
prascho - майстор
да нищо не пречи да се обработят и на фотошоп. Той си има специален режим и ще ги конвертира, но това не променя факта, че част от съдържанието ще бъде отрязано нали??? Колкото до принтера, има ли значение на какъв принтер ще ги разпечатам??До колкото ми е известно, "форматът" на хартията е един и с него работят всички принтери!!!!!!!!!Въпросът ти ми се вижда не на място, форматите са няколко, но отношението на страните е едно и също!!!
Тани - модератор
prascho написа:
да нищо не пречи да се обработят и на фотошоп. Той си има специален режим и ще ги конвертира, но това не променя факта, че част от съдържанието ще бъде отрязано нали??? Колкото до принтера, има ли значение на какъв принтер ще ги разпечатам??До колкото ми е известно, "форматът" на хартията е един и с него работят всички принтери!!!!!!!!!Въпросът ти ми се вижда не на място, форматите са няколко, но отношението на страните е едно и също!!!
Велси е абсолютно прав! Каква е разликата , дали ще отрежеш снимката при самото снимане или после при отпечатването? А и стандартната фотохартия е 4:3 . Размера на мониторите (ако не е широкоекранен 16:9) е 4:3 - това си е стандарт , а твоето мислене е нестандартно! Винаги е по-добре да си кропваш( отрежеш) снимката после при редакцията , защото така или иначе винаги е необходима редакция . Тогава можеш да си направиш съотношението каквото си поискаш. Може също така да имитираш паспарту , като оставиш бяли полета от всички страни на снимката - изглежда добре поставено в рамка . Дори в долното празно поле може да напишеш с някой ръкописен или какъвто си избереш шрифт подробности за снимката или автора и! След няколко часа и аз очаквам новия си фотоапарат! Весело щракане ти пожелавам!
prascho - майстор
благодаря. Мисля, че останах неразбран. Това, което исках да кажа е, че при снимане с А-серията на канон снимката е с размери 4 на 3 и така ти я показва на дисплея. Съотношението на страните е 1,33. Стандартната хартия е с отношението на страните 1,41 и при отпечатване /или преди това на някоя от програмите за обработка на снимки/ трябва да се отреже част от снимката отгоре и отстрани /част от информацията се губи и това ми го потвърдиха от канон, не виждам смъсъл да спорим над това защото е факт!!!!!!!!!!/. Ако няма човек сведението че трябва да се отреже и снима например нечия глава в горната част от снимката, на дисплея на канон ще си излезе снимката както трябва, но при отпечатването част от главата може да се отреже. /не знам дали при фотошоп може да отрежеш например отдолу в този случай/. Та мисълта ми беше за непросветените в това нещо, че може да доведе до неочакван краен резултат. Докато например при панасоник сензора е същия, но има интегриран математически модел, който променя формата от 4 x3 на 3x2, т.е отношение 1,5 на страните и на дисплея се показва снимката в принт превю и в този случай няма нужда от сняма на формата чрез програма. Разбира се снимката може да се обработи поради наличие на петънца ако има нужда. Абе като се замисля при панасоник всъщност има същото наличие на информационни пиксели върху снимката както и при канон, само дето при канон трябва да се обработи формата допълнително и реално не придобиваш информация в момента как ще изглежда в ограничения си обем снимката. Трябва да се жертва част от информацията в последствие. Твърдението " и стандартната фотохартия е 4:3 " го поставям под сериозно съмнение. Ако беше така в канон щяха да ми кажат, че реално няма загуба на информация. Моля проверете това изказване и дайте точни сведения!
velsi - Почетен майстор
Мене ако питаш много задълбаваш в теорията. Практиката казва друго и то е, че Панасоник нямат нищо общо със снимачната техника. За Канон не мога да кажа същото.
prascho - майстор
може би малко остро реагирах, надявам се да не съм засегнал някой от вас :)
Тани - модератор
Малко се изказах неподготвен за хартията , за което се извинявам! При правилно кадрирана снимка обае не би трябвало да имаш проблеми със загубата на двете лентички. Реално телевизионния сигнал също доставя информация, която телевизора отрязва от всички страни. Останах много изненадан , когато включих телевизора и компютъра един до друг!

Велси , мисля че и ти се изказа неподготвен ! Не че го приемам лично защото от 11 часа съм горд собственик на този апарат
http://www.technomarket.bg/product_deta ... d=09029930

но защо мислиш , че Панасониците не струват ? Кое му е по-добро на Канона?
prascho написа:
може би малко остро реагирах, надявам се да не съм засегнал някой от вас :)

Не мисля , че си казал нещо , което би накарало някой дори да се замисли да се обижда!
velsi - Почетен майстор
Защото ако не си забелязал Панасоник е производител, който се опитва да прави всякаква техника и в много области има доста издънки. Когато бях още малък и фотографията беше черно-бяла Канон си беше име във фотографията. Не знам къде са били тогава Панасоник, но със сигурност не са произвеждали фото техника. Честито за новата придобивка! Какво обаче те кара да мислиш, че Канон нямат подобни модели. Съжалявам, ако темата се превърне в излишен спор за марки и модели. Не това беше целта.
А на прасчо ще кажа, че винаги при снимане и копиране, независимо от какъв носител, дори и негатив все нещо остава изрязано. Нека това не те тревожи чак толкова.

Тема "формат на снимките при канон?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: