Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Dessie - специалист
GGK - няма никакъв проблем да си купиш имот с неуредени регулационни сметки. Нито държавата, нито съответната община следят тия неща. Нашият имот беше с неуредени регулационни сметки и към общината и към съседа. От съседския имот ни бяха принадили 15 м2, към общината имахме да даваме вече не помня колко, но бяха малко 3-5 м2. Със съседа се свързахме още в началото, обяснихме, че при регулацията и чертаенето на пътя 15м2 от неговия имот са принадени към нас и да се разбираме дали ще му ги плащаме или да си ги отделим - каза ни, че хич не му било зор и не можел сега да се занимава с тоя имот. От общината ни пратиха при проектант, който изготви кадастрална схема и предложение за отделянето, което предадохме в общината и кадастъра. Залепиха му бележка на оградата, че в 14-дневен срок ако не обжалва, остава направеното от нас предложение и там така приключихме лесно нещата. С даряването обаче на СО на ония 3-5 м2 мога да изпиша поредица с размера на Хари Потър.

Ако имотът е този с плюсчето - за мен има неуредени сметки по регулация със съседите от юг и север, както и не ми е ясно тоя път през твоя и на още накой имота ли минава? Защото черните линии ни трябвало да са на ПИ, а сините на УПИ и границите трябва да се покриват :?
stefanjor - специалист
Както ти казаха неуредените сметки по регулация не търябва да те притесняват... поне не до толкова, че да се развали сделката.
За мен правилният път е следният- с копия от нотариалния акт и актуална скица отиваш първо при главния архитект на общината и говориш с него.
След това с някой геодезист, но който си разбира от работата.
След тези две срещи ако все още имаш колебания се консултираш и с някой юрист по вещно право.
Тази скица, която си пуснал има ли подпис, печат и дата от общината?
И защо ги заличаваш индексите по скицата, това не е държавна тайна... това си е публичн информация, до която всеки който има желание може да стигне :cool:
Ако искш може да пишеш и в кой район е имота- може пък някой от четящите да е от там и да помогне.
kivanov - специалист
Според мен най-притеснителното е "Интересно е, че имота се появява на бял свят през 2015 г. чрез констативен акт" - Наричат ги тия актове "констативки" и долу горе представлява нещо от сорта на "Една жена вънка каза, че тоя имот един мъж го обработва 10 години и сега е негов", а утре може да дойде друга жена и да каже "Не, той беше на дядо ми" и да има истински документи. Аз го приемам за рисково докато не стане 2025 :)
MamaMy - майстор
В нашата община почти няма имотна сделка която да не е била с неуредени имотни сметки. Когато отидеш да си вадиш скица за нещо и изведнъж изникват някакви изправяния на границите. Това е начин на техниците в общината да изнудват продавачи, купувачи и наследници на имоти. Позовават се на някаква наредба с която трябвало да се изправят границите на имотите. Това си е откровено корупционна вратичка от години насам. Аз като закупих моя имот изскочиха такива претенции към улицата. Съответно разправии между продавача и общината. Претенциите бяха съвсем неоснователни тъй като не бяха съобразени изобщо с местната топография. От 100 км си личеше, че рисувалия линиите съвсем не е наясно какво е драснал, но общината придоби 7м2 от имота под формата на една паднала подпорна стена. Още ме е яд, че продавача си плати и уреди нещата, но аз трябваше веднага след това да пусна жалба в общината да дойдат и да ремонтират паднала подпорна стена за нейна сметка тъй като тя е собственика вече. Късно разбрах, че това е редовна далаверка от която можех да се възползвам или поне да им вдигна кръвното като са толкова нагли. След една година съседен имот решиха да го прехвърлят срещу гледане и хоп получили писмо с което изправят общата ни ограда през средата на моя хамбар. На мен обаче нищо. Никой не ме известява за претенции към мен или за промяна на моята скица. Съседката, сама жена пенсионерка изрева та ходих да се разправям. Установи се, че с една молба на база съществуващо от години застрояване и от двете страни се връщало старото положение. Обаче докато не задействах връзки никой не го казва като възможност. Няколко месеца след това почина другият ми съсед. Докато се оправят наследниците изведнъж пак изскочи неуредена междинна ограда. Как пък до този момент не е излизало нищо и изведнъж точно когато им трябва на хората скица... РЕКЕТЬОРИ
gnt69 - майстор
чет яну 27, 2022 4:09 pmGGK написа:
С две думи. Изпратиха ми последните два нотариални акта на имота, където той е посочен, като УПИ. Последният акт е от април 2021 г., защото тогава настоящия собственик го купува от предишния.
Купуваш УПИ значи е това което съм очертал. Щом нотариалният акт е нов и вътре пише категорично УПИ без глупости от сорта че купуваш поземлен имот за който е отредено УПИ еди какъв си номер, пазарувай смело.

Прикачен файл

imot.jpg
GGK - напреднал
Господа, Dessie, благодаря ви за насоките!

За следващата седмица съм си насрочил среща с опитен геодезист, а адвокатката ми намери колега, който е вещ в тези имотните въпроси. Ще ви държа в течение.
пет яну 28, 2022 7:44 pmkivanov написа:
Според мен най-притеснителното е "Интересно е, че имота се появява на бял свят през 2015 г. чрез констативен акт" - Наричат ги тия актове "констативки" и долу горе представлява нещо от сорта на "Една жена вънка каза, че тоя имот един мъж го обработва 10 години и сега е негов", а утре може да дойде друга жена и да каже "Не, той беше на дядо ми" и да има истински документи. Аз го приемам за рисково докато не стане 2025 :)
Да, това е един от тежко негативните сценарии. Още не съм извадил от Агенцията по вписвания въпросния акт. Но не винаги те са някаква изсмукана от пръстите простотия, с която някой нещо заграбва. Майка ми наскоро си оправя с един селски двор, за който има доста документи, но няма нотариален акт. Издадоха ѝ констативен след съответните проверки.
Но да, този тип актове трябва да се гледат под лупа!
пет яну 28, 2022 9:37 pmgnt69 написа:
Щом нотариалният акт е нов и вътре пише категорично УПИ без глупости от сорта че купуваш поземлен имот за който е отредено УПИ еди какъв си номер, пазарувай смело.
Да, актовете с които разполагам (последният е от март 2021 г.) пише, че става въпрос за урегулиран поземлен имот със съответен номер. Точка. Без други обяснения.

ПП
Може би модераторите могат да прекръстят темата на нещо по-подходящо, за да може колегите в бъдеще да намират темата по-лесно и евентуално да намират информацията, която ги интересува.
gnt69 - майстор
пет яну 28, 2022 10:05 pmGGK написа:

Да, актовете с които разполагам (последният е от март 2021 г.) пише, че става въпрос за урегулиран поземлен имот със съответен номер. Точка. Без други обяснения
Погледни дали площите по документ и скица са едни и същи. Ако са едни и същи пазарувай смело купуваш си УПИ. Огледай някоя жица да не минава отгоре или кабел или водопровод отдолу. Не е задължително да ги отразават на скица за покупка те цъфват на визата за проектиране. Абе най добре е да инвестираш някой лев в местен геодезист, на тях всичко им е ясно. Важно да е местен който знае номерата на техническата служба към Общината. :partyman:
Dessie - специалист
Подкрепям мненита за геодезическото заснемане на момчетата.

Единствено не съм сигурна за очертаното от @gnt69 по отношение на северозападната чупка, но пък не съм компетентна дотолкова. Би ми било интересно да разбера развоя по натам, така, че драсни като излезе геодезията.
gnt69 - майстор
пет яну 28, 2022 10:59 pmDessie написа:
Подкрепям мненита за геодезическото заснемане на момчетата.

Единствено не съм сигурна за очертаното от @gnt69 по отношение на северозападната чупка, но пък не съм компетентна дотолкова. Би ми било интересно да разбера развоя по натам, така, че драсни като излезе геодезията.
Има едно z- че което значи съобщност върху синята линия. Би трябвало да е едно УПИ.
Dessie - специалист
пет яну 28, 2022 11:06 pmgnt69 написа:
пет яну 28, 2022 10:59 pmDessie написа:
Подкрепям мненита за геодезическото заснемане на момчетата.

Единствено не съм сигурна за очертаното от @gnt69 по отношение на северозападната чупка, но пък не съм компетентна дотолкова. Би ми било интересно да разбера развоя по натам, така, че драсни като излезе геодезията.
Има едно z- че което значи съобщност върху синята линия. Би трябвало да е едно УПИ.
Да, и аз в z-чето се загледах, ама не знаех какво е :roll: благодаря за пояснението :partyman:

Тема "Поземлен имот в урбанизирана територия?!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: