• 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 50
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
skostadinov - специалист
вт дек 06, 2022 7:23 amresistbody написа:

Ако даде времето ще покрием до края на годината... почти е готова конструкцията на покрива.. но при мен нещата се случват бавно...
Ами, ха дано. Пожелавам ти времето да е с вас.
skostadinov - специалист
Не съм писал нищо последно време.
Преди няколко дни най-после взехме заветното РС :supz: Влязло в сила от 30.12.2022.

Поради необясними за мен причини имам РС, но не са ми заверили проектите. При все, че са внесени с доклад, при все че са одобрени и на базата на тях са издали РС. :? Човека дето ми движи документите ги попитал когато отишъл да взме РС дали не могат да ги разпишат и те казали след месец [-( Били отрупани с папки и проекти и нямали време. Казали обаче, това вас не ви спира. "Можете да си подготвяте строителната площадка и да подадете заявление без ПБЗ" (то си е при тях входирано заедно с проектите). Щели да заверят ПБЗ-то и площадката заедно и с 2 думи можем да почваме да строим след това. Не знам до колко е вярно това, но предстои да разберем.

Докато чаках РС събрах 8-9 оферти от строители и в крайна сметка си харесах. В Сряда подписвам договор със строителя и с надзора. Строителя ми бе препоръчан от моя кумец, който строи къщи Honka и подобни. Работили са много пъти заедно (за фундаментите) и уж е доста съвестен и сериозен. Фирмата е от 20 години на пазара. Показах им имота обсъждахме на място, ходих по техни обекти да видя какво правят. За сега всичко изглежда и върви повече от добре та да видим. Строителя ми предложи да ми направи стоманобетона + изкопи, насипи, хидро/топло изолации в основите и сутерена, дренаж и базовото ВиК. Цитирам: "твоя кумец ще ти направи превъзходен покрив, а баща ти заедно с 1-2ма калфи ще се погрижи да имаш права и стабилна зидария" :) Бях му споменавал, че баща ми има доста опит в строителството и че ще ми е инвеститорски контрол. Това в началото не ме устройваше много много, но в последствие реших, че може би няма да е лош вариант. Дано да е така. Кумеца наистина са изключителни професионалисти в дървените сглобяеми къщи и наистина правят перфектни покриви. Пое ангажимент и каза, че няма проблем да помогне. А пък баща ми е навит да си нацапа ръцете вместо само да гледа и каза, че ще поеме ангажимент да ми направи зидарията. Единствено ще помоля строителя през него да поръчаме тухлите и зидарския разтвор. Предполагам ще ми е по-изгодно така.

Утре моя човек ще ходи да входира заявление за договорите с ЧЕЗ. Там намерих връзка уж и след проверка с човека който ми е правил проучването и е изготвил становищата, можело да подадем заявление без да им даваме заверен проект по част ЕЛ. Щели уж да ми съдействат по-бързо да се придвижат нещата и по-бързо да пуснат времянката. Малко се съмнявам, но да видим. Аз за всеки случай си уредих ток от съседа.

Имам вече уговорка и с геодезиста, така че тази седмица към края или средата на другата се надявам да сме готови да входираме за строителната площадка.
Междувременно съм се уговорил с приятели имащи фирми в съотвените сфери да дойдат и да ми направят временно табло с електромер и всичко необходимо за тока от съседа и да ми инсталират помпа и каквото е нужно като автоматика в сондажа, че да имам и вода в имота. Поръчал съм си и камери за видеонаблюдение и прожектори със сензори, които ще монтираме като имам ток в имота.
Проучвам в момента какви варианти имам за интернет. Ако някой има идеи да споделя. kivanov ми беше показвал при него какъв нет е сложил, но вече забравих, така че Краси ако може припомни ми моля те.
За мое нещастие, както Dessie и други хора предполагаха ще трябва да купя от този зеления непрозирен материал и да обиколя ажурната ограда на имота, че да е непрозирна оградата :rolleyes: .

Строителя каза, че има готовност и предпочита да започнем още сега, за да излезнем от земята преди дъждове и топене на снегове през пролетта. Малко ме притеснява как ще се наливат бетони в зимни условия, но тепърва ще го обсъждам с него преди да подпишем договора.

Та това е за сега накратко.
skostadinov - специалист
Има няколко въпроса дето ме измъчват последните няколко дни и не успявам да намеря солидни отговори за сега.
Ще се радвам някой ако някой даде съвет.

Като се стигна до там с проектирането, че ще имам сутерен и след като се примирих с това. Изрично казах на архитектката, че искам това мазе да е поне 2.3м чисто в готов вид. Разбира се отсреща да, да няма проблем. И накрая като си видях разреза и чертежите пак гледам чисто излиза 2м :x Вярно, че ние с жена ми сме ниски и няма да си удряме главите, но все пак...
Вече съм писал, че там си имах големи драми и не исках повече да се занимавам с моя арх.

Та първата ми серия от въпроси е: Има ли някой идея дали това е ОК и е възможно? Мога ли да се договоря със строителя (и конструктора и надзора ако се наложи) да натисне малко повече изкопа с цел да увеличим височината на мазето без да променяме другите коти нагоре? Това дали може да не се отразява документално или няма как да мине без екзекутиви и тем подобни драдми?
Ако това не е добра опция, другия ми шанс ще е да мисля някакви варианти със заменяне на изолацията с по-тънка и по ефективна и съответно дебелината на замаската която е 6см по проект (до колкото знам има замаски които може и на 1см да се полагат без да има проблеми.

Първата драма ме води към втората. Колкото и да и говорих на моята арх. от самото начало, че държа много на топло и хидрооизолациите и че искам да избегнем колкото се може повече термомостове. С времето се убедих, че тя не е много в час с термодинамиката и темите за нискоенергийно строителство и т.н. и просто се отказах да се боря. В крайна сметка е изчертала нещо, което не съм сигурен колко има смисъл.
Та понеже знам, че тук има доста вещи лица, а и хора като nelina_london и Dessie чийто къщи са проектирани от арх. Цилков (мисля, че е доста запален на тема пасивни къщи), се обръщам с молба за съвети.

Погледнете моля ви детайлите за слоевете в разреза и ми кажете дали цялото това нещо е смислено или има какво да се направи по-добре.
Като цяло е замислен сутерена да не се отоплява и за това го е облякла целия в изолация от вътре и от вън. Може обаче в един момент и да се отоплява или поне частично. При толкова голям сутерен, кой знае какво може да ми хрумне утре.
Прикачен файл:
2023-01-10_01h16_39.png

Втората ми серия от въпроси е: Има ли смисъл от 10см XPS в моята ситуация при положение, че това е сутеренна плоча и при положение, че под плочата на кота нула е заложена 10см вата и над плочата има заложен 4см XPS и върху него (в предвидените 6-см замаска) вероятно ще има и подложка за подово която си е още 2см EPS? По-ефективно ли ще е тези 10см XPS над сутеренната плоча да се заложат под нея? Или пък да се намали изолацията над сутеренната плоча за сметката на тази под и над плочата на кота 0?
Изобщо всякакви съвети ще са ми от полза.
resistbody - майстор
Не ти е грешна сметката много XPS се слага на 1-ва плоча(настилка),но щом жилищния е над кухина, не му трябва кой знае колко..
Не мога да се ориентирам много добре, но сутерена поне по 10см му сложи и хидро.. аз малко прескочих хидрото но нямаме проблеми с водата тука.. виж проспектите на аустротерм и може да се самообразоваш.. проекта май е с акъла си, ама не е обозначено добре кое кое е... пък и съм на полвинка виски... ама как да преживея след няколко хиляди реда таблици.. това ИТ-то сте мазохисти.. добре че рядко ми се налага...
skostadinov - специалист
вт яну 10, 2023 1:39 amresistbody написа:
Не ти е грешна сметката много XPS се слага на 1-ва плоча(настилка),но щом жилищния е над кухина, не му трябва кой знае колко..
Не мога да се ориентирам много добре, но сутерена поне по 10см му сложи и хидро.. аз малко прескочих хидрото но нямаме проблеми с водата тука.. виж проспектите на аустротерм и може да се самообразоваш.. проекта май е с акъла си, ама не е обозначено добре кое кое е... пък и съм на полвинка виски... ама как да преживея след няколко хиляди реда таблици.. това ИТ-то сте мазохисти.. добре че рядко ми се налага...
:-D Какви таблици си правил бе човек :-D

Значи има надежда казваш арх. да си е свършила добре работата?
Иначе да отвън на сутеренните стени и на фундаментите ще има 10см XPS (даже ако не се лъжа строителя ми е сметнал с 15см понеже в моя проект на 3 места да прочетеш 3 различни неща ще видиш). На хидрото и дренажа държа много, тъй че ще натискам да го изпълнят добре.
Но да повече ми е дерзанието тези 10см XPS над сутеренната плоча и тези 10см вата на тавана на сутерена там ли им е мястото и има ли смисъл така както са заложени. Също и при положение, че отвън на сутеренните стени ще има 10-15см XPS има ли смисъл и от вътре да има 5см XPS?
resistbody - майстор
вт яну 10, 2023 1:53 amskostadinov написа:

:-D Какви таблици си правил бе човек :-D

Значи има надежда казваш арх. да си е свършила добре работата?
Иначе да отвън на сутеренните стени и на фундаментите ще има 10см XPS (даже ако не се лъжа строителя ми е сметнал с 15см понеже в моя проект на 3 места да прочетеш 3 различни неща ще видиш). На хидрото и дренажа държа много, тъй че ще натискам да го изпълнят добре.
Но да повече ми е дерзанието тези 10см XPS над сутеренната плоча и тези 10см вата на тавана на сутерена там ли им е мястото и има ли смисъл така както са заложени. Също и при положение, че отвън на сутеренните стени ще има 10-15см XPS има ли смисъл и от вътре да има 5см XPS?
Отвътре си го спести... ватата на таван сутерен може да я спестиш на 1-во време.. 10см над плочата пак може да спестиш ако няма да го ползваш за нещо.. и да го оставиш на бетона само.. ако решиш да е използваемо за нещо различно от склад има смисъл иначе е хврляне на пари само.. и по стените отвтре също нищо..

офф: Таблиците дето говоря е база данни в която трябва да проверя определени записи... и това ми е нещо като част от работата, ама не точно.. ;)
skostadinov - специалист
вт яну 10, 2023 2:03 amresistbody написа:

Отвътре си го спести... ватата на таван сутерен може да я спестиш на 1-во време.. 10см над плочата пак може да спестиш ако няма да го ползваш за нещо.. и да го оставиш на бетона само.. ако решиш да е използваемо за нещо различно от склад има смисъл иначе е хврляне на пари само.. и по стените отвтре също нищо..
Благодаря ще го имам предвид.
вт яну 10, 2023 2:03 amresistbody написа:
офф: Таблиците дето говоря е база данни в която трябва да проверя определени записи... и това ми е нещо като част от работата, ама не точно.. ;)
Ем трябва да се научиш и да програмираш малко :-D Не знам какво точно се опитваш да правиш в тези бази данни де, но няма ли някакъв начин за автоматизация на това което правиш. Има достатъчно тулове през които лесно можеш да рънваш query-та към базата и т.н. без да се налага да влизаш в тъмните дебри на черните конзоли и терминали :D
resistbody - майстор
вт яну 10, 2023 2:19 amskostadinov написа:

Ем трябва да се научиш и да програмираш малко :-D Не знам какво точно се опитваш да правиш в тези бази данни де, но няма ли някакъв начин за автоматизация на това което правиш. Има достатъчно тулове през които лесно можеш да рънваш query-та към базата и т.н. без да се налага да влизаш в тъмните дебри на черните конзоли и терминали :D
Не е конзола, просто трябва да се анализират определени данни... знам за query.. сложна е работата, трябва си мисъл, не само if then else... аз някъде до там спрях с програмирането ;) Аз подхванах още с Паскал и черните екрани , но в последствие сменх насоката на развитие..
schuldiner - майстор
Как да не е сбъркан проектът, като светлото ти бяга с 30 см! Добре че в основите мерят минимална дълбочина... Не е рядкост по нашия край в проекта стъпките да са минус 3м, а заради проблемна почва да се слезе много по-надолу. Не мисля, че някой ще прави проблем за 30 см вътре в сградата... Само предвиди дренажът да е под нивото на пода.
Топлоизолацията забавя отдаването на топлина от сградата. По спомен на три метра закъснението /изстиването и затоплянето на почвата спрямо въздуха/ е около 6 месеца. По-надолу отива към постоянни температури целогодишно. Без отопление и без активна вентилация в мазата може да очакваш температури 12-14 градуса зимата и около 18 лятото - поне толкова съм мерил у нас. Стълбището ми е "английски двор", изолация и дренажи нямам. Ако искаш да поддържаш друг режим, ТИ ще помогне, но си е разход на материали и енергия. Над мазата ми е неотопляемо с 15 см олекотена замазка и теракот - не е падало под нулата в това помещение, значи има "загуби" през пода и тази ТИ не е достатъчна. Но при теб подовото ще го смяташ при средна 12-14 градуса под плочата /само за отоплителния сезон/ и ще видиш, че не е толкова страшно да намалиш слоя и под 10 см.

ПП Да не избързваме, обаче както си описал организацията и избора на изпълнители... само на такива обекти съм виждал перфектно изпълнение по всички параметри.
Dessie - специалист
1. Под фундамент имаш 2 отделни слоя полиетиленово фолио … първият върху пръстта, после насипваш трошен камък и го трамбоваш - не, че нещо, ама няма да оцелее при никое положение тоя найлон и не, че са парите на света, но ми се струва упражнение за луди
2. Имаш ли друг детайл за фундаментите- тук не се вижда описан подложен бетон? При мен беше така: изкоп -> трошен камък за уплътняване на дъно изкоп ( валя дъжд +неграмотен багерист, който разрохка дъното на изкопа, съответно и дренажа под фундаментите се появи) -> подложен бетон -> изливане на стъпки, фундаментни стени и рандбалки -> насип в полетата от пръст и 10 см трошен камък -> армиран найлон -> армирана настилка. Основната разлика при теб е, че имаш сутерен, а аз не. Проблем ти е прекъсването на термомоста от сутерена към надземната част. Според мен логиката на архитекта ти е следната : за да прекъсне термомоста от фундамента към сутерена опакова вътрешно с фибран и вата, после за първият етаж отделно ще прекъсне термомоста между сутеренните стени и плочата на кота 0. Това прекъсване налага слагането на хпс над плочата на кота 0 . За да прекъснеш към стените над кота 0 от фундаментните стени обаче, ми се струва добре да се заложи първия ред на зида да е газобетон или нещо от този тип, защото отвън хпс пази, но по височината ще има термомост и ще охлажда зидовете над к 0. За целта хидрото и дренажната мембрана ще се задигнат до ниво + 0,20
3. Не ми е ясно кое изисква дюбелиране на поцинкована мрежа, преди полагане на гранитогрес?!? Не споря, че не трябва - питам защо?

Като гледам имаш ниво 2.30 в сутерена без проблем. От к-3.10 ( дъно изкоп ) имаш 70 см с настилка и до долния ръб на плочата на първия етаж са си 2.40, като махнеш и 10-ка за ватата - точно :-)
Сигурно още неща ще видя, ама още ми се спи :-)

Едит : забравих да ти честитя РС и тук :-) успех и безпроблемно да върви!
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 50

Тема "Мисия Нов Дом - от А до Я" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: