Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
preslav - майстор
пет мар 31, 2023 5:05 pmfunkys написа:
ср мар 29, 2023 5:52 pmpreslav написа:
При силен дъжд и запушени сифони??? А при сняг???
При мен парапетите са захванати в плочата, наклоните са подведени със замазка, после хидроизолация, после финишно покритие по твой вкус (но не теракот). По периферията на козирката/терасата има улуци, а под улуците (на долния ръб на плочта) водооткапи за да не подлизва под козирката и да не се подкожушва мазилката.
Може ли малко повече инфо как е направен ръба на терасата, защото и при мен предстои същия ремонт. Мислех да сложа някакъв алум. профил за водооткап над улука, но не мога да намеря такъв по магазините.

terasa1.jpg
Водооткапът е по долния ръб на плочата и е по-удобно да се сложи преди улука - едновременно с водооткапа се измазва "челото" на плочата. Улукът се монтира в последствие - при мен монтажниците дойдоха с готови "поли", които аз не сложих защото замазката вече беше направена, но ако се спазва реда, след монтажа на улуците се монтират "полите", после замазката ги покрива. Заради незнанието си кое първо, кое второ се наложи да използвам хидроизолационна лента (част от нея се захваща за хоризонталната част на плочата, част "прелива" в улука. Финишното покритие може да компенсира дебелината на хидроизолационната лента или надулучните поли.

Прикачен файл

terasa1.jpg
terasa1.jpg (30.13 KиБ) Видяна 629 пъти
Чуденето ми е за горния ръб на терасата. Имам още една тераса на която улука може да е само под долния ръб :roll: - цялото чело остава празно. На снимката по долу е това което си представям. Но такъв профил или подобен не намирам никъде.
Прикачен файл:
terasa3.jpg
Прикачен файл:
terasa2.jpg
chapara - майстор
Честно казано балкон с улук :shock: :? , ама хич не ми се връзва! Ако преброиш 100 избрани произволни балкони, ще имаш 0% с улук!!! А сега де?
preslav - майстор
пет мар 31, 2023 7:15 pmfunkys написа:
Чуденето ми е за горния ръб на терасата. Имам още една тераса на която улука може да е само под долния ръб :roll: - цялото чело остава празно. На снимката по долу е това което си представям. Но такъв профил или подобен не намирам никъде.

terasa3.jpg
terasa2.jpg
Тенекеджиите могат да ти направят произволен профил - знам за поне 2 фирми във Варна, едната със сигурност предлага и прахово боядисване с цветове по RAL.
PIP - майстор
Клинкерни плочки за стъпала, ако се залепят половин-един сантиметър напред така че задния края на 'челото' им да е отделено от челото на терасата играе ролята на водооткап.
BLUEPUPIL - майстор
пет мар 31, 2023 5:52 pmpreslav написа:
Улукът =====
пет мар 31, 2023 11:16 pmchapara написа:
Честно казано балкон с улук :shock: :? , ама хич не ми се връзва!

Прикачен файл:
1WA.jpg
1WA.jpg (79.54 KиБ) Видяна 502 пъти
Прикачен файл:
2WA.jpg
2WA.jpg (57.2 KиБ) Видяна 502 пъти
Прикачен файл:
3WA.jpg
Прикачен файл:
4WA.jpg
Прикачен файл:
5WA.jpg
BLUEPUPIL - майстор
Прикачен файл:
Z1.jpg
Прикачен файл:
Z2.jpg
Z2.jpg (77.29 KиБ) Видяна 497 пъти
Прикачен файл:
Z3.jpg
Z3.jpg (25.67 KиБ) Видяна 497 пъти
chapara - майстор
Изгъзици😁за пари, много пари!
PIP - майстор
И аз мислех да слагам улук, но не измислих добро решение за горната тераса и се отказах, на нея и без това пада малко вода, а долната съм я навел към предния ляв край падащ се над двора и не капе където се минава.
Последна промяна от PIP на вт апр 04, 2023 12:23 am, променено общо 1 път.
schuldiner - майстор
нед апр 02, 2023 5:25 pmPIP написа:
...
Честно, добре си оставил челата чисти, дори без борд 3-4 см и чучур /както е при мен/, че щеше да усереш хубавата фасада. Супер е така!

ПП На един роднина водата се изливаше на още по-долна използваема тераса и нямаше как, направихме нисък борд и чучур. Понеже е хотелче и се гонеше "естетика", на чучура надянахме алуминиева тръба, навита на серпентина, пръснахме я с медна боя и стана цинга-манга арт, ама много яко :-D Предложих на следващия му обект да развием идеята - с медна фуния за водосборно казанче и бакър да скрива заустването в подземния канал...

Тема "Борд на тераса" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: