• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
gnt69 - майстор
съб яну 13, 2024 2:06 pmРумяна Драганова написа:
съб яну 13, 2024 9:23 amgnt69 написа:
Щом сте роднини кило ракия и буркан туршия. :partyman:
Няма как един да тича, да прави основата, а друг да го ползва наготово!
Е нали ще направиш и покрива.
kr1100 - майстор
съб яну 13, 2024 2:06 pmРумяна Драганова написа:
....Няма как един да тича, да прави основата, а друг да го ползва наготово!
А тя основата дали е оразмерена при строителството за 3 ти етаж ???? Нещо за изискванията при земетръс ???
2007 изискванията са повишени с една степен нагоре / арматура, бетон , основи/ . След тази година може да има нови промени . :?
kozl - майстор
съб яну 13, 2024 2:00 pmРумяна Драганова написа:
Предполага се съгласие за строеж, въпросът е при какви условия. От това, че аз ще надстроявам къща на друг собственик, какво му дължа, че ще ползвам последната му плоча за основа на моя етаж. Все още нищо не е поискано, ние сме роднини. Питам за някакъв справедлив принцип за пресмятане, по който да се договорим. Става въпрос не за придобиване на собственост, а за заплащане за използване на готови основи, на усилия да се построи нова къща, различно от надстойка. Този, който надстроява ползва много неща наготово! Те как се заплащат?
Румяна Драганова написа:
Благодаря! За да построя 3-ти етаж, трябва да заплатя 20-30% от стойността на новия 3-ти етаж! Правилно ли съм разбрала? Или от стойността на построеното, над което аз строя. Земята е на две идеални равни части. По 50% за мен и собственика на къщата която ще надстроявам. Става дума за роднини - братовчеди.
Справедливо според мен е когато се приеме, че друг без собственост на земята и от сградата ще строи етаж отгоре и той ви Предложи 30, по-малко или повече % обезщетение. Тогава ти и другите собственици ще получите това обезщетение.
И тука става интересно как бихте си поделили това обезщетение :? Ама колко собственици има в този имот? До тук стана ясно, че земята е 50% на Румяна и 50% на братовчеда. Постройката чия е? Ако е на друго лице, и той би трябвало да участва в разпределението на обезщетението.
Примерно новопостроеното се обявява за продажба от някой външен, който е построил 3 етаж и от прихода вие получавате 30% за всички собственици. Как бихте ги поделили спрямо документите за собственост :?
Румяна Драганова написа:
Какво да платя обаче за това, че не почвам от земята, от нулата, няма да прая основи? Няма да съгласувам с ВИК, топлофикация, Енерго. Направо всигам стени.
Имаш ли разрешение за строеж (РС)? Без такова не можеш законно да "вдигаш стени".
Изобщо постройката с какъв проект е правена до тези 2 етажа и има ли проект за надграждане? Защото ако няма такъв проект, плащането е "бял кахър".
Румяна Драганова написа:
Няма как един да тича, да прави основата, а друг да го ползва наготово!
Правилно осъзнаваш, но пък има и подаръци.
Но ми се струва, че вашата ситуация е по-различна. Ако няма РС ще има доста да потичаш за него.
Ако сградата не е предвидена за надстрояване и то по новите правилници, ще трябва да се усилва, а това води до промяна и на другите етажи и т.н.
  • 1
  • 2

Тема "Какво трябва да платя за плоча при надстрояване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: