• 1
  • 87
  • 88
  • 89
  • 90
  • 91
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
kivanov - специалист
чет май 23, 2024 12:21 amresistbody написа:
ср май 22, 2024 3:44 pmkivanov написа:
Аз съм заложил 15 хил. лв без машината и се надявам да се включа. Това е с монтажа.
Мисля си се презапасил, вярно че ти е голяма къщата.. моята е 120кв чиста площ на етаж, та за тея 120кв са 1000лв тръбите.. изолация смятам ще идат поне 300лв(каширана вата, микропорестата идва дебело) Скоби имам 2 съндъка все ще изнамеря подходящи.. иначе една скоба е 10лв.. мисля под 10к с монтажа ще се впишеш...
Аз голям зор сега с отворите за входящ и изходящ въздух, не ги заложих при строежа и ще трябва да дупча гредите... тея дни ще звъня на конструктура за местата които съм си набелязал и мисля ще отслабят миниммално конструкцията..
Още се чудя за машината. Ще говоря с ОВК да даде поне още 1-2 алтернативи. При мен дупките бяха заложени в плочите, а иначе си дупча тухлите.
kivanov - специалист
Малко ъпдейт :) Поразболях се средно сериозно и заеб*х всичко. Вече съм жив и следват малко снимки.
Изкопаха за оградата и чакам желязото в понеделник.

Изображение

След това мисля да махна всички боклуци от двора и да му придам форма. А и ми харесва да си кибича там.

Позавършиха и разни важни неща по фасадата. Релса за "дървото" (ще е композит и сега избирам), както и южната фасада придобива вид.
Изображение

Направихме и седящия улук на басейна (момчетата го направиха, а аз го платих :-D)

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Малко и от долната страна:
Изображение
Изображение

Голяма благодарност на фирмата, която ми прави покривите. Освен EPDM маняци са и явно добри дърводелци.

Покрай това дойде време и да започна ел. инсталацията. Първият опит с машината за рязане на канали ме накара да си мисля, че няма начин да успея да го направя, но за 6 дни по 2 часа успях да изкопая целия втори етаж и от днеска започнах полагането на кабелите.

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

И за да не изглеждам профи качвам и снимка, на която трябваше да пусна кабел за контакт, ключ и термостат (термостатите в крайна сметка отпадат)
Изображение
Иска си опит и вероятно има чалъм. Аз толкова мога :)

Специални благодарности на баща ми (той не чете форумите), че се нави да опъваме кабели за 45 контакта, безброй ключове и разни електроники и това само на втория етаж.

Термостатите отпаднаха, защото в крайна сметка никой няма да ги ползва, а и ако искам да променя стая Х няма да ида там, а ще извадя телефона. Така или иначе термостатите нямаше да са вързани директно към задвижките, а всичко се командва от компютър и изобщо няма смисъл от тях. Ще сложа някакви термометри/влагометри (Например черен https://www.shelly.com/en-bg/products/s ... nd-t-mocha и ще продължа така.

Реших цялата автоматика да е базирана на продуктите на Shelly (вече са с 5 год гаранция) + HAOS (Home Assistant). Shelly са по-скъпи от нещата от китай, но имат ethernet, din, гаранция, ваучер за -20% и те така. Купих си няколко да тествам(релета, димери и т.н.)

На този етап за ключове и контакти се спрях на Bticino Living now, арх. ги хареса. Аз още съм малко скептичен. Скъпи са, а не усещам премиум, който усещам в приятната изработка на Sonoff.

Това е. Утре се надявам да съм опънал кабелите в кинозалата (щото почнах с нея и по точно от кабела за проектора :)) и да мога да покажа снимки.
milchomi - специалист
За датчиците за отворени врати/прозорци какво мислиш да сложиш, така че да могат да се ползват за алармената система? Датчикът за температура / влага може ле да се ползва за разляна вода в кухня /баня, че съм пред дилема и аз ...
skostadinov - специалист
Аз в началото мислех да слагам всичко (включително сензори за прозорци, сензори за движение и т.н) безжично (Zigbee, Zwave, etc). В последствие обаче приятел който се занимава със видео наблюдение, сот, пожар и т.н. ме посъветва са си окабеля за нормални мукове за прозорци и врати и стандартни сензори за движение и пожаро. Залагаш на paradox или друга читава марка и забравяш. Т си имат ip модули с които можеш да вържеш централата към HA и от там вече правиш каквото искаш.
Муковете ги дадох директно на фирмата която ми прави дограмата и те ги монтираха на крило/рамка. После само си ги навързваш.

Тоест security всичко по кабел. Всички други глезотии ще са безжични - комбинация от shelly и други подобни
Lutchezar - майстор
нед юли 07, 2024 10:08 ammilchomi написа:
За датчиците за отворени врати/прозорци какво мислиш да сложиш, така че да могат да се ползват за алармената система? Датчикът за температура / влага може ле да се ползва за разляна вода в кухня /баня, че съм пред дилема и аз ...
Датчиците за наводнение са паяк с няколко крака, и като се намокрят поне 2 дава сигнал, евентуално тогава задействаш спирателен кран с електромагнитен вентил.
  • 1
  • 87
  • 88
  • 89
  • 90
  • 91

Тема "Парцел -> Къща -> Дом" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: