Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Svetoslavoff1 - майстор
Здравейте,
Май вариантите за отлагане на ремонта на покрива се поизчерпиха и като се стопли трябва да почвам, вече имам част от материалите. Гледам с ремонта на покритието да предвидя и нещата по ТИ, затова и пускам темата с молба за съдействие. Основното - ребра 10х5см и обшивка от дъски върху тях.
Вариант 1 базов:
1.керемиди,
2.двойна скара,
3 ПДМ(пародифузионна мембрана),
4.дървена обшивка,
5.вата м/у ребрата,
6.ПНМ(паронепропусклива мембрана,
7.ЗП(завършващо покритие) гк/ламперия/фазер.
Според мен недостатъка е, че няма да получа необходимото ниво на ТИ. ТИ само 10см с ребра - термомостове.
Вариант 2: към Вариант 1 да добавя ТИ под ребрата поне 5-6см- намалявам височината и засега съм го изключил
Вариант 3: като вариант 1, но вместо вата се пръска с пенополиуретанова пяна между ребрата.
Предимства - по-добра ТИ от Вариант 1 поне по данни на книга.
Недостатъци - това е за "плати си сам", а не за този форум, екологично спорен поне според изчетеното от мен, скъп? срещнах цифри от порядъка на 25лв/м2 за 5-6 см.
Вариант 4: към Вариант 1 добавям ТИ над обшивката, но каква да е ТИ?
а) EPS - какъв вид . Доколкото знам е дишащ, тогава ПДМ над него ли се слага?
б) XPS - какъв вид. Поне за фасади не се препоръчваше, защото запечатвал, не е дишащ. Тогава къде е мястото на ПДМ?
в) вата - какъв вид. Изисква още една скара, между която да се положи ватата;
г) пенополиуретанова пяна върху обшивката - недостатъците на вариант 3;
д) друго? Поне засега не намерих инфо.
Доколото изчетох, за а и б подварианти върху дъсчената обшивка плътно се нареждат листовете EPS or XPS и върху тях се кове двойната скара и така се спестява междинната скара при подвариант в. Дали за а и б има вероятност вследствие на процеси на стареене или от температурата след време двойната скара да "потъне" в листовете ТИ.
Относно температурното съпротивление, което ТИ трябва да има - в руски форуми съм срещал стойности от 3 до над 6 единици за различните области и като се знае ламбдата на материала, се смята дебелината на ТИ.
Ще съм благодарен ("благодаря майсторе" - "абе благодаря е много, 50лв са достатъчни":))) ако споделите каква е тази стойност за района на Варна и че се постига например с хх см вата или хх см стиропор.
Поздрави и приятен неделен ден!
VLADO66 - майстор
Варианта с добавяне на вата е най-безпроблемен-между ребрата плътност над 70кг./м3,а между скарата на ГК 35кг./м3. няма да падне нивото защото така и така ще правиш скара отдолу.Мен ме чака същото,в тубата има клипчета-roof insulation.
Svetoslavoff1 - майстор
Владо, традиционно отзивчив:)
Стана нЕкъв гаф със старата регистрация, та малка промяна в името.
Леко съм скептичен, че няма да намаля височината. Смятам на ребрата да накова тънка ламперия отдолу.
Затова и споделих за вар 3(скъп) и 4(неясноти по технологията).
Но безспорно си прав, че 1 е най-лесен за изпълнение, да бях пуснал по едни ребра 15-20см навремето...ама бях така отънял тогава...
Поздрави!
ПП И тубата претачам, и гугата прелиствам, но се опитвам да отчитам и реалностите у нас.
VLADO66 - майстор
Полиуретана се предлага и у нас но е скъпо главно заради цената на машините и неразпространението му именно заради цената.Долния слой се полага напряко на гредите.Аз съм приготвил 8см-компенсира ми таман директните окачвачи.
Svetoslavoff1 - майстор
Една груба сметка:
При ламбда за вата около 0,04 и 10см дебелина колкото са ребрата R излиза 2,5. Няма ли да се включи някой знаещ, да каже каква стойност да гоня около Варна?
На сайта на една фирма за ТИ пишат, че по норматив U трябва да е под 0,5 което ще рече R = 1/U да е над 2. Сиреч с 10 см и R =2,5 съм добре. Естествено реалният ще е по-малък заради термомостовете от ребрата.
Малко ме съмнява това, защото 10см е горе-долу добре за ТИ на външни стени, но там имаме и поне 25 см зид и 4 см замазки.
VLADO66 - майстор
Svetoslavoff1 написа:
... Естествено реалният ще е по-малък заради термомостовете от ребрата.
Малко ме съмнява това, защото 10см е горе-долу добре за ТИ на външни стени, но там имаме и поне 25 см зид и 4 см замазки.
Ребрата са си термомост/не и в степен на другите строителни материали/.
8180 - майстор
Svetoslavoff1 написа:
На сайта на една фирма за ТИ пишат, че по норматив U трябва да е под 0,5 което ще рече R = 1/U да е над 2. Сиреч с 10 см и R =2,5 съм добре.
Тази фирма малко "късно живее".
Ако не греша, за твоя случай U под 0,28. Стр. 6, Табл.1, ред 9 от тук:
http://www.mrrb.government.bg/download. ... l8Mzc1OQ==
Води се референтна (препоръчителна) стойност, задължителна в някои случаи.
Можеш по "просто тройно" да се ориентираш.
Съгласен с Владо - горе или долу не е лошо един слой ТИ напречно на ребрата.
Имам нЕкои по-подробни съображения по темата, при време.
Svetoslavoff1 - майстор
Извинения към Владо и 8180, малко неясно съм се изразил. Това за ребрата го споменах в смисъл че леко ще падне R=2,5 за 10см вата м/у тях. 8180, по аналогия с тоците вата между ребрата и ребрата като успоредно свързани R ли се смята (това не е толкова важно към момента)
Та съмнението ми към данните на фирмата бяха, че посочения от тях U не е актуален, защото поне 10см се препоръчва за външна стена, която е поне 25 см тухла и поне 4см замазки, а да остана само с 10см вата за покрива ми се струва малко.
8180, благодаря за препратката и че потвърди съмненията ми. При твоята стойност R излиза над 3,7 и поне 15 см вата. Затова и разглеждам и вариант 4, при който между другото се прекъсват и термомостовете от ребрата Очаквам в подходящо време да споделиш "нЕкоите по-подробни съображения" по темата.
Поздрави!
8180 - майстор
Svetoslavoff1,
Пак не съм за пространни писания.
На първо гледане съвсем вярно (не съм специалист) се ориентираш в числата и електроаналогиите. Според мен можеш да смяташ ребрата като паралелно съпротивление, НО трябва да отчетеш площта. Хм2 вата с Rx и Yм2 ребра с Ry. Един вид претеглено да стане. На мен ми е по-лесно с U, което отразява загубите от m2. Сигурно е почти същото, като отчетеш какво имаш в единица площ.
Точно по Вар.4 имам съображения:
1. Чувал съм да се твърди, че полистиролът е ЗАБРАНЕН за покриви от съображения за пожароопасност. Също така съм чувал, че статистически пожарите възникват основно отвътре и лично не се притеснявам особено от този проблем, когато е за лично ползване.
Поради това не съм се задълбочавал, например, как стои въпросът с битумните керемиди - не очаквам от тях по-добра негоримост. НО, нито препоръчвам, нито отричам споменатото.
2. По принцип (теоретично) вариантът отвътре вата, отвън ЕПС/ХПС не е издържан. Някъде наоколо писах по въпроса. От влажностна гледна точка е хубво точно обратното - вътрешните слоеве да са по-изолиращи спрямо по-външните. Ти спазваш това във Вар.1 с мембраните и съвсем естествено се колебаеш за ПДМ във Вар.4. - аз също.
3. Май имаше и др., което сега не се сещам.
4. Както споменах, числата в Нар.№7 са препоръчителни на днешен ден и незадължителни за частни ремонти. Иначе, в разумни граници - Мечо Пух. За покрив едно 20см. е желателно, според мен. Варна, все пак не е Балкана.

5. Няма да пропусна да спомена любимия си вариант - вентилиран покрив (на база твоя Вар.4). Има го при доста доставчици на материали добре описан. Предполагам в твоя случай (със съответното оскъпяване) би изглеждало така:
Забравяш за дъсчената обшивка (тя си е паропропусклива) и си го правиш както го дават фирмите. Отгоре редиш летви (ребра) на кръст и добавяш вата колкото решиш. Най-отгоре читава ПДФ, и скарата за керемидите. Хубаво е конструктор да го погледне за материалите и колко слоя да бъдат.
Успех!
Вадим Владимиров - специалист
Здравейте и за много години! Живи и здрави да сте.
По въпроса.
1. Нов покрив или ремонт на стария?
2. Въпроса с топлоизолацията е редно да е решен от професионалист. Не омаловажавам труда и стремежа на колегите да помогнат :!:
3. При изграждане на нов покрив може да се ползват талпи с размери над 18см височина вместо ребра 5x10. Разгледай темата на колегата v_tan.
4. При липса на друга възможност сложи си паронепропусклива мембрана, но едната страна да е алуминиева. Поне така направихме при човека измислил Валутния борд. Досега проблем няма.
И, разбира се 2 снимки.
Прикачен файл:
P1070026.jpg
Прикачен файл:
P1090607.jpg

Тема "ТИ на обитаем скатен покрив" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: