• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
ribnikolaevi - майстор
Пропуснах да ти кажа мнението си относно твоето отношение към стандартите. Пренебрежителното ти отношение само по себе си е показателно. БДС EN 206 е основополагащ за производството, транспорта и полаганто на бетонната смес и грижите при втвърдяването на бетона. Стандарта, както се вижда от заглавието му, е Евронорма. Не казвай друг път, че ще заринеш някого със стандарти, след като не си наясно за какво става въпрос. Този стандарт определя отговорностите при производството на бетон, тъй като това е специфичен процес. При някаква авария, стандартът предписва точно как се разпределят отговорностите. Т.е. да няма измиване на ръце: " Ние доставихме добра бетонна смес, причината е в бригадата, която е декофрирала рано" - "Ние си декофрирахме когато трябваше, ама сместа не струваше, да не би шофьора на бетоновоза да е добавил вода в тия жеги?!".
ribnikolaevi - майстор
pesho написа:
ribnikolaevi,май ти се излагаш ,защото май не са ти ясни понятията,а SHL e прав във случая-няма никакъв проблем ВЕРТИКАЛНИТЕ (КОЛОНИ)ЕЛЕМЕНТИ да се декофрират на следвашия ден, тъй като не са натоварени..ти кога би ги декофрирал-на 28-ия ден ли ? rи как тогава си представяш строитерното производство на една например 20 етажна сграда-ми ти ше заринеш строителната прощадка с кофраж само.. А подчертах КОЛОНИ заради Стефан,щот разбрал-недорадбрал се включва и преиначава казаното,верен да е винаги опозиция....
Причината да могат да се декофрират по-рано вертикалните елементи не е че не са сатоварени. Помисли малко и ще разбереш че грешиш. Причината е в едно явление, наречено пълзене на бетона. Вертикалните елементи са натоварени на натиск, там пълзенето се проявява значително по-слабо, за разлика от хоризонталните, натоварени на огъване, които могат да провиснат при ранно декофриране. Относно това кога бих декофрирал - зависи до колко съм сигурен в качеството на бетона. Ако просто един бетоновоз ми е докарал бетон, който има сивкав цвят - не по-рано от 14-20 дни. Това че вертикалните елементи може по-рано, да вярно е, може ,но ако аз си ги декофрирам. Бай Стоян няма да пипне кофража ми, ако не съм сигурен в качеството на бетона. Е, зависи и от големината на отворите и много други неща, но по-добре кофражът да постои повече, отколкото после да изравняваш с 5-6 см мазилка на тавана и замазка на пода.
SHL - специалист
ribnikolaevi написа:

Специално заради SHL за пръв път в живота си ще се цитирам. Изуми ме стопроцентовата му сигурност, че след 2-3 дни бетонът има 5 % якост. Всъщност бетонът набира якост доста по-бързо. На 2-3 дни има 20-40 % от якостта си.
Какво означава якост. Това е статистическо понятие. Свързано е с изчисляването на строителните конструкции. Числото, което показва якостта на даден бетон гарантира че с 95% вероятност може да се твърди, че бетонът има такава или по-висока якост на 28 си ден. А причината да е толкова важен точно 28 ден е следната:
Когато хората са стигнали до идеята бетонът да отговаря на някакви критерии, период от един месец им се е струвал добър. Но 30 дни не е добър срок, понеже ако пробите се заложат в четвъртък или петък, то 30-ия ден е събота или неделя. Поради това е избран период в дни, кратен на седем, на седмицата. Ако пробите се заложат в работен ден, то трябва и да се изпитат в работен ден /Е, за национални празници не работи системата и все пак трябва да се внимава/.
Ако погледне SHL поста ми, би видял следното, че забележките за 5% и за декофрирането са не само в две отделни изречения, а и в два отделни абзаца. Това е поради не толкова близката връзка между двете изречения. А причината да си позволя да откоментирам 5% е точно некомпетентното трупане на факти тук. Защо трябва да се заблуждаваме и лъжем взаимно и за да докажем тезата си, да пускаме непроверени факти. Така се излагаме.
За декофрирането. Както казах якостта на бетона е статистическа величина. Засега не е измислен по-добър начин за намирането и гарантирането на стойността и.
Защо е така. Защото върху ствойствата на бетона влияят много фактори - не камо количеството, а и качеството в много широк аспект на цимента, ЕДМ и ДДМ. Единствено водата се приема че като качество е константна, макар че и това не е така.
Проектната якост е якостта на бетон, чийто състав се проектира. Тя е очаквана, но не е сигурна величина, докато не се потвърди.
Като се вземат предвид всички тези факти, както и начина на полагане на бетонната смес, вибриране и т.н., се вижда от колко много фактори зависи якостта и другите свойства на бетона. Има създадени техники и методики те да се контролират в разумни граници. Но това може да се осъществи на голям обект - идва бетоновоза - взимат се проби. Полага се бетона - някой грамотен контролира. И т.н. и т.н. За малкия обект оклонението на параметрите на бетона /като всяка статистическа величина/ могат да варират значително. Затова не е препоръчително ранното декофриране. Поне на моя къща няма да го позволя. Поради неяснотата относно много от факторите. И според мен това е единствения полезен съвет за жената. Колкото повече задържи кофража, по-сигурно е за нея. За вертикалните елементи е най-безопасно ранното декофриране, но тя като пусне бригадата в обекта си, трябва да върви след всеки работник и ако пипне кофраж на плоча или греда да го бие през ръцете ли?! Като чувам за какви мърлячи става въпрос /казват първо едно, послу друго/, по-добре е да заложи на по-сигурното.
Между впрочем, нека сподели тя какво стана с кофража и, пребори ли се да го държат по-дълго?
Ще приложа една графика за якостта на бетона в дни, но моля да не се прима като някаква константа. В зависимоста от различни фактори, якостта може доста да варира.
Една забележка лично към теб, Стиляне. Жена ми чете редовно темите в Направи сам, понеже започваме ремонт на жилището си. Побърква се, като види неграмотно написани постове. Нямам предвид синтактички, а отявлени граматически грешки. /дкофража - нова дума, казва се декофриране - драсни пални клечица, ама не си Богоров :-D /Старай се повече, ако искаш да си правиш добра реклама тук.

И за да не си помислиш, че имам лично отношение към теб :-D , отдавна се каня да те поздравя за това, което си писал по темите, по които си разбирач. Наистина са много полезни, даже и когато нещо не правя сам, поне разбирам как трябва да стане. За което БЛАГОДАРЯ!
Това обяснение е нещо по-нормално, въпреки че пак се поразтегли отговора ти в по-общи приказки. Спорът е за декофриране на колони на другия ден.
Нямам идея да се заяждам с теб напразно - в никакъв случай! Знаеш, че в случая съм прав. Мога да пускам още постове със снимки на норми, стандарти и графики - просто от едно известно време изкупих 80% от учебниците, които се предлагат в книжарниците на УАСГ и СЕК. Като съм решил да уча на дърти години, трябва да имам и необходимата литература.
Мисля да оставя спора до тази кулминация, освен ако ти имаш друга идея!?

И още нещо:
Когато мойто становище не съвпада с това на друг колега в някой пост, аз просто отговарям по темата без да го нападам, че не разбира и се излага, най-малкото от добро възпитание. Просто си пускам и мойто мнение.
ribnikolaevi - майстор
Ами първо - правим спор на гърба на жената, която сигурно се тресе дали ще и падне плочата. Второ, въпросът на жената беше доста конкретен, дали е нормално да декофрират. Ти говориш за вертикални елементи и изместваш темата, като в подкрепа на твърдението си даваш грешна информация - за якостта как расте /а не казваш неща, в които не си сигурен на 100 %/.
Много се радвам, че си се хванал да учиш. И гледай да си правиш сам курсовите проекти, това е едно от най-важните неща, макар че се хаби повечко време ...
enterprise - специалист
Единствения в курса, който сам си ги прави, аз съм свидетел.
А сега и аз да се включа малко... Направи ми впечатление, че се хващаш за грешки в правописа, но според мен са изпуснати букви от бързане при писане, такива каквито гледам и ти правиш :wink: а и повечето хора тук.
Всеки бърза и няма време да влиза и участва в форумите, лято е..... а работата прелива :roll:
enterprise - специалист
Забравих да включа това в предния пост.
ribnikolaevi написа:
Причината да могат да се декофрират по-рано вертикалните елементи не е че не са сатоварени. Помисли малко и ще разбереш че грешиш. Причината е в едно явление, наречено пълзене на бетона. Вертикалните елементи са натоварени на натиск, там пълзенето се проявява значително по-слабо, за разлика от хоризонталните, натоварени на огъване, които могат да провиснат при ранно декофриране. Относно това кога бих декофрирал - зависи до колко съм сигурен в качеството на бетона. Ако просто един бетоновоз ми е докарал бетон, който има сивкав цвят - не по-рано от 14-20 дни. Това че вертикалните елементи може по-рано, да вярно е, може ,но ако аз си ги декофрирам. Бай Стоян няма да пипне кофража ми, ако не съм сигурен в качеството на бетона. Е, зависи и от големината на отворите и много други неща, но по-добре кофражът да постои повече, отколкото после да изравняваш с 5-6 см мазилка на тавана и замазка на пода.
И пред "че" винаги има запетая ! :lol:

п.с. Извинявай, от чиста справедливост в случая се подразних, защото упрекваш в нещо някой, в което и ти бъркаш. :-D
А иначе се радвам, че смалихте адреналина в темата :wink:
ribnikolaevi - майстор
1 2 3
Последна промяна от ribnikolaevi на вт юли 01, 2008 10:48 pm, променено общо 4 пъти.
Стефан - майстор
И аз се чудя дали няма да му е кофти, когато някой олигофрен му напише, че е инжИнер? Когато/ако/ завърши висше образование :lol: То сега всеки може да го завърши, нали сме във времето на корупцията.

Чудя се още нещо - дали ще се подложиш на операция/Стилияне/, ако знаеш, че по твоя начин се е сдобил с висше образование?

Всичко е добре, щом имаш такъв пиар, в лицето на enterprise :lol:
SHL - специалист
Стефан написа:
И аз се чудя дали няма да му е кофти, когато някой олигофрен му напише, че е инжИнер? Когато/ако/ завърши висше образование :lol: То сега всеки може да го завърши, нали сме във времето на корупцията.

Чудя се още нещо - дали ще се подложиш на операция/Стилияне/, ако знаеш, че по твоя начин се е сдобил с висше образование?

Всичко е добре, щом имаш такъв пиар, в лицето на enterprise :lol:
Стефане, едва ли има по-голям смешник от тебе в тоя форум!
Изключително си комплексиран и изключително дразниш околните!
SHL - специалист
ribnikolaevi написа:
Ами първо - правим спор на гърба на жената, която сигурно се тресе дали ще и падне плочата. Второ, въпросът на жената беше доста конкретен, дали е нормално да декофрират. Ти говориш за вертикални елементи и изместваш темата, като в подкрепа на твърдението си даваш грешна информация - за якостта как расте /а не казваш неща, в които не си сигурен на 100 %/.Много се радвам, че си се хванал да учиш. И гледай да си правиш сам курсовите проекти, това е едно от най-важните неща, макар че се хаби повечко време ...
Ако си извадиш главата от пясъка и прочетеш по внимателно отговора ми, би трябвало да разбереш, че отговарям точно на въпроса. Не се прави на по-големия батко, ами отговори на точно зададения ти от мен въпрос. Мисля, че увъртанията ти вече са безмислени! До момента видях, само общи приказки от теб! Факти ще посочиш ли, или пак ще ми говориш, как жена ти се дразни от правописни грешки?
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Декофриране след колко дни?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: