• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
emil_v r - майстор
Честит и от мен ! Да си жив и здрав !
Бреей , хубаво име мислили са когато те кръщават .
Мен са ме кръстили на Емил , от Лйонебере :evil:
pesho - специалист
Мерси и на теб !!!! Всяко име е хубаво... Мен са ме кръстили на Хитър Петър ... :-D :-D
SHL - специалист
ribnikolaevi написа:
И как според теб, ако на 2-3 ден имаме 5 % от 28 дневната якост, ще може да се декофрира на първия ден. Тогава якостта сигурно е 2 %?
В случая бъркаш понятията.
Не 5% от 28-дневната якост, а 5% от проектната якост - има разлика.
Бетона започва да свързва един час след като е разбъркан в готова за използване смес. 5% от проектната якост се набират в първите 24 часа.
И както споменах, освен, че на всякъде по обектите се декофрира на другия ден, също така го пише и в учебниците и строителните справочници.
Стефан - майстор
Темата е следната:
беба написа:
На 17/06/08 ляхме плоча за втоория етаж. От строителната фирма бяха казали първоначално, че трябва да стои с кофража 24 дена, после казаха 14, а сега искат да декофрират понеже било топло и била исъхнала плочата...
SHL написа:
..И както споменах, освен, че на всякъде по обектите се декофрира на другия ден, също така го пише и в учебниците и строителните справочници.
Извинявай Стиляне, но не се сдържах. Не ме интересува какво пише в учебниците, но аз никога не бих декофрирал плоча на следващия ден след отливането.
Почти съм съгласен с написаното по-надолу...
SHL написа:
...моето мнение съвпада с два учебника, един инжинер - конструктор с около 30 годишна практическа работа по обектите, двама технически ръководители на строежи и четирима майстори - груб строеж. Общото мнение на всички е, че колони, шайби, страници на греди и каквито и да било вертикални елементи се декофрират на другия ден след наливането...
само не и с обръщението към специалиста с 30 годишна практика. Все пак, на такива хора аз свалям шапка, а не ехидно да ги наричам инжИнери. Обидно е :?
Petyr - специалист
Стефан, прочети цялата тема. Губи ти се, това че се тръгна от плоча, а се стигна до колони...
Стефан - майстор
Правилно. Аз се придържам към темата, и е нормално, а не да се доказваме кой какво е прочел някъде си. Противно е да се съсипва питането на човека.
ribnikolaevi - майстор
SHL написа:
ribnikolaevi написа:
И как според теб, ако на 2-3 ден имаме 5 % от 28 дневната якост, ще може да се декофрира на първия ден. Тогава якостта сигурно е 2 %?
В случая бъркаш понятията.
Не 5% от 28-дневната якост, а 5% от проектната якост - има разлика.
Бетона започва да свързва един час след като е разбъркан в готова за използване смес. 5% от проектната якост се набират в първите 24 часа.
И както споменах, освен, че на всякъде по обектите се декофрира на другия ден, също така го пише и в учебниците и строителните справочници.
Стиляне, да не спамим темата и си признай че грешиш, няма да те излагам тук, публично. Въпреки че не е излагане да не знаеш нещо, излагане е да се инатиш и да твърдиш нещо, което не разбираш. Ако искаш факти, нямаш проблеми. Проектна якост, характеристична якост, изчислителна якост ... все понятия. Даже са точно определени в един стандарт. Казва се БДС ЕN 206. Е, приемаш ли да си признаеш, че грешиш? Или искаш да продължим?
pesho - специалист
ribnikolaevi,май ти се излагаш ,защото май не са ти ясни понятията,а SHL e прав във случая-няма никакъв проблем ВЕРТИКАЛНИТЕ (КОЛОНИ)ЕЛЕМЕНТИ да се декофрират на следвашия ден, тъй като не са натоварени..ти кога би ги декофрирал-на 28-ия ден ли ? rи как тогава си представяш строитерното производство на една например 20 етажна сграда-ми ти ше заринеш строителната прощадка с кофраж само.. А подчертах КОЛОНИ заради Стефан,щот разбрал-недорадбрал се включва и преиначава казаното,верен да е винаги опозиция....
SHL - специалист
ribnikolaevi написа:
Стиляне, да не спамим темата и си признай че грешиш, няма да те излагам тук, публично. Въпреки че не е излагане да не знаеш нещо, излагане е да се инатиш и да твърдиш нещо, което не разбираш. Ако искаш факти, нямаш проблеми. Проектна якост, характеристична якост, изчислителна якост ... все понятия. Даже са точно определени в един стандарт. Казва се БДС ЕN 206. Е, приемаш ли да си признаеш, че грешиш? Или искаш да продължим?

Виж сега, казах че не съм експерт в грубия строеж и не бих писал и спорил за нещо което не разбирам! В случая обаче съм наясно за това, че декофража на колоните се извършва на другия ден.
Пак ще повторя въпроса си, защото явно увърташ и се правиш на неразбрал: Според теб на кой ден след наливането се декофрират колоните?

ribnikolaevi не ми говори за стандарти, защото ще те зарина със тях, както и с всякакви норми и уредби, така че не се изживявай на голям експерт, както и не си позволявай да ми говориш как си щял да ме изложиш тук. След изказването ти, че колоните се декофрират след 5-6, 10 или не знам кой ден си имал предвид, започвам силно да се съмнявам в знанията и компетентноста ти!

Като начало можеш да започнеш да се просвещаваш с долната извадка:

Изображение

Ако желаеш продължение - ще го имаш!

Очаквам от теб да се обосновеш с нагледни факти за твърденията си!
Писна ми от хора, които съветват другите на сляпо без да се интересуват за последствията, които ще навлекат на човека с изпълнителя на обекта му! И на всичко отгоре държащи да изпъкнат на общия фон хвърляйки упреци към колеги или съфорумци, колко били некомпетентни!
Аз лично не съм си позволил и един такъв пост към някого в този форум без да съм предизвикан предврително! Няма да позволя и на такива като теб да говорят на сляпо, да подвеждат хората и да се изживяват на експерти, каквито не са, на мой гръб! Дошло ми е до гуша от учило - недоучило, от професори и философи!
Все пак не забравяй, че темичката, която причини този спам я създаде ти и се нарича "Време на декофраж на вертикални елементи след наливането им", така че недей да се отклоняваш от нея.
ribnikolaevi - майстор
ribnikolaevi написа:
SHL написа:
Както един колега писа по-горе за да се декофрират греди и плочи, бетона трябва да набере 70% от проектната си якост. Това се случва на 21 ден след наливането му. Само за информация: вертикалните елементи ( колоните ) могат да се декофрират след като наберат 5% от проектната си якост, а именно след 2-3 дни, че дори и на другия ден.
Проблема с по-ранното декофриране ще го решиш, като накараш техническият ръководител на обекта да състави протокол и на него да се подпише той и собственика на строителната фирма. Така при евентуални проблеми ще има кой да носи отговорност пред необходимите органи. Ако плочата напука повече от допустимото, може да им търсиш отговорност. Надявам се и получаваш писмена гаранция за работата им!
Прочети един учебник - "Строителни материали" за УАСГ.
Виждам, че си много добър майстор, според мен не ти приляга да се излагаш така.
Имам предвид конкретно че след 2-3 дни бетонът има 5 % от 28 дневната си якост.
По принцип не е фатално да се декофрира, но само по принцип. Зависи от доста фактори, ако ставаше въпрос за моя къща, не бих позволил да го направят.
2-3 дни! уби ме човече!
Специално заради SHL за пръв път в живота си ще се цитирам. Изуми ме стопроцентовата му сигурност, че след 2-3 дни бетонът има 5 % якост. Всъщност бетонът набира якост доста по-бързо. На 2-3 дни има 20-40 % от якостта си.
Какво означава якост. Това е статистическо понятие. Свързано е с изчисляването на строителните конструкции. Числото, което показва якостта на даден бетон гарантира че с 95% вероятност може да се твърди, че бетонът има такава или по-висока якост на 28 си ден. А причината да е толкова важен точно 28 ден е следната:
Когато хората са стигнали до идеята бетонът да отговаря на някакви критерии, период от един месец им се е струвал добър. Но 30 дни не е добър срок, понеже ако пробите се заложат в четвъртък или петък, то 30-ия ден е събота или неделя. Поради това е избран период в дни, кратен на седем, на седмицата. Ако пробите се заложат в работен ден, то трябва и да се изпитат в работен ден /Е, за национални празници не работи системата и все пак трябва да се внимава/.
Ако погледне SHL поста ми, би видял следното, че забележките за 5% и за декофрирането са не само в две отделни изречения, а и в два отделни абзаца. Това е поради не толкова близката връзка между двете изречения. А причината да си позволя да откоментирам 5% е точно некомпетентното трупане на факти тук. Защо трябва да се заблуждаваме и лъжем взаимно и за да докажем тезата си, да пускаме непроверени факти. Така се излагаме.
За декофрирането. Както казах якостта на бетона е статистическа величина. Засега не е измислен по-добър начин за намирането и гарантирането на стойността и.
Защо е така. Защото върху ствойствата на бетона влияят много фактори - не камо количеството, а и качеството в много широк аспект на цимента, ЕДМ и ДДМ. Единствено водата се приема че като качество е константна, макар че и това не е така.
Проектната якост е якостта на бетон, чийто състав се проектира. Тя е очаквана, но не е сигурна величина, докато не се потвърди.
Като се вземат предвид всички тези факти, както и начина на полагане на бетонната смес, вибриране и т.н., се вижда от колко много фактори зависи якостта и другите свойства на бетона. Има създадени техники и методики те да се контролират в разумни граници. Но това може да се осъществи на голям обект - идва бетоновоза - взимат се проби. Полага се бетона - някой грамотен контролира. И т.н. и т.н. За малкия обект оклонението на параметрите на бетона /като всяка статистическа величина/ могат да варират значително. Затова не е препоръчително ранното декофриране. Поне на моя къща няма да го позволя. Поради неяснотата относно много от факторите. И според мен това е единствения полезен съвет за жената. Колкото повече задържи кофража, по-сигурно е за нея. За вертикалните елементи е най-безопасно ранното декофриране, но тя като пусне бригадата в обекта си, трябва да върви след всеки работник и ако пипне кофраж на плоча или греда да го бие през ръцете ли?! Като чувам за какви мърлячи става въпрос /казват първо едно, послу друго/, по-добре е да заложи на по-сигурното.
Между впрочем, нека сподели тя какво стана с кофража и, пребори ли се да го държат по-дълго?
Ще приложа една графика за якостта на бетона в дни, но моля да не се прима като някаква константа. В зависимоста от различни фактори, якостта може доста да варира.
Една забележка лично към теб, Стиляне. Жена ми чете редовно темите в Направи сам, понеже започваме ремонт на жилището си. Побърква се, като види неграмотно написани постове. Нямам предвид синтактички, а отявлени граматически грешки. /дкофража - нова дума, казва се декофриране - драсни пални клечица, ама не си Богоров :-D /Старай се повече, ако искаш да си правиш добра реклама тук.

И за да не си помислиш, че имам лично отношение към теб :-D , отдавна се каня да те поздравя за това, което си писал по темите, по които си разбирач. Наистина са много полезни, даже и когато нещо не правя сам, поне разбирам как трябва да стане. За което БЛАГОДАРЯ!

Прикачен файл

beton2.JPG
beton2.JPG (52.92 KиБ) Видяна 7125 пъти
Последна промяна от ribnikolaevi на вт юли 01, 2008 10:00 am, променено общо 2 пъти.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Декофриране след колко дни?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: