Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Милен - майстор
Идеята ми е да разбия :? Вътрешното стълбище и да излея плоча в освободената стълбищна клетка. Та въпросът ми е как да се закрепи армировката за околните стени и необходими ли са колони. Стените са тухлени от някакъв вид стара доста здрава, плътна тухла без отвори в едната страна, а от другата е каменна зидария. Няма бетонен пояс, зида ми се струва че е три реда тухли но не съм напълно сигурен и трябва да проверя. Помещението на долния етаж ще се ползва за стая, а на горния за кухня.
ribnikolaevi - майстор
С колони и пояс е най-лесния начин, но трябват и фундаменти :-D .
Ако не правиш колони - бетонови дюбели. Дай точни размери на плочата, материал и дебелина на ограждащите стени и за какво ще ползваш новото помещение и ще се опитам да ти помогна по-точно.
Имай предвид че усилията по краищата на плочата няма да са от огъващи моменти, а от срязване, стоманата там не помага много, по-ефективно е ботоново сечение.
Милен - майстор
Колони могат да се сложат от долу, но пояс не виждам как, стените няма да събарям. Размерите са 3х4.5 метра. Две от стените са тухлени и една каменна зидария 60см. От тясната страна където са стълбите след разбиването им мога да използвам тяхната арматура която е вградена в плочата. Въпросът ми е как да се захванат арматурните железа за другите три страни без да ги събарям, защото покрива се държи на тях :shock: Тухлата както казах е от някакъв стар вид плътна и доста здрава. Горното помещение ще бъде кухня.
Какви са тия бетонови дюбели и къде да ги сложа. Мисля че на върешната тухлена стена имам достъп до плочата :?:
pesho - специалист
А защо трябва да бъде железо-бетонна плочата ?... :?
ribnikolaevi - майстор
Така се казват, бетонови дюбели - иначе представляват накъдряне на плочата по краищата :-D .
От какви тухли е зидът, плътни ли?
Милен - майстор
Да зидът е с плътни тухли. Плочата ще има връзка със старата плоча от двете вътрешни страни, едната тясна и една широка. От тясната страна мога да използвам арматурите от стъбището.
Едната външна стена има прозорец 1.5метра и плочата може да стъпи на целия зид при зазиждането му (прозореца в момента е на средната площатка и се пада по средата на бъдещата плоча).
Проблемна е другата външна каменна стена зидана с камъни с неправилна форма и някакъв лесно ронлив хоросан.

Какви са другите варианти за под освен железобетонна плоча. Гредоред не ми се прави в 21век.
pesho - специалист
Милен написа:

Какви са другите варианти за под освен железобетонна плоча. Гредоред не ми се прави в 21век.
Нищо по-хубаво от бързото,лесно и евтино сухо строителство...Какво като е 21-ви век... :? -всички къщи в Европа са на гредоред..Да не говорим за Америка,дето къщите са изцяло от дърво. Дървото е най-добрия строителен материал за всички времена..!!!!! Но щом ти се занимава с кофражи,арматури,бетони и прочие-моля...
Милен - майстор
Под гредоред разбирам старата технология по която ми е изпълнен тавана на втория етаж преди 40 години. И той ми е трън в очите и трябва да се заема "сухо" с него. :? Но плочата на бъдещата кухня предпочитам да е по-стабилна.
rendo - специалист
Това което искаш да правиш съм го виждал в един блок

На срещушположният зид (тухления) изрязаха една ивица която я наляха и стана колона която стъшваше на долната плоча и от нея изляха трегер който бе захванат за срещиположната съществуваща и с такива колони направиха и другите две стени и станаха кръстосани трегери които държат цялата плоча но при тебе с тоя каменен зид не знам как ще стане а и ще е толкова работа сили пари и нерви да не говорим за рискове че направо не знам наистина дали си струва.

Как викат колети сложи си един греди от хубав изсъхна; матерял отдолу картон изолация между тях отгоре ОСБ и после ако искаш и плочки слагай


Пък след 100 години като изгният ще дойдеме да помагаме да ги правим пак :lol: :lol: :lol: :lol:

Тема "Върешна плоча?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: