Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
phoenixpavel - помощник
Имам един въпрос.
Строя къща и дойде време да мисля за покрив. Но тъй като привърших с парите бях решил да мисля за плосък покрив да правя.В последствие се разубедих с идеята ,че ще спестя някой лев ,но не се знае колко време ще ме изкара и дали няма да бера повече ядове с него.Та така сега съм на варианта Трискатен покрив.Като съм се разбрал с едни майстори да ми направят дървената конструкция.Без наковаването на дъските и битумните керемиди за 2000 лв .Покрива е 180 квадрата. И евентуално ,ако не мога да се справя с битумните керемиди да търся пак някой. Та въпроса ми е цената добра ли е ? За това за което трябва да свършат .Съответно има ли смисъл да правя така? Зида преди покрива ще го направя аз.От тях даване на нивата,И дървената конструкция,както казах без дъски и керемиди.
Ако не мога да се оправя с битумните керемиди колко пари ще ми вземат в последствие за наковаването им? Поне някакъв Ориентир.
Другият ми въпрос е ПВЦ улуци или от старите метални.
Колко праи е поставянето на улуците,тъй като трябва да търся някой да ги слага допълнително?Могат ли да се слагат в последствие или трябва сега да се поставят?Колко пари е Оправянето с ламарини тъй като покрива е на калкан и страната отсрана на калкана трябва да е вдигната и обшита с ламарини,надавам се да сте ме разбрали.
tassel - специалист
Най-добрите улуци са прахово боядисаните ламаринени. Задължително се слагат преди керемидите. А цени на материали и за майсторлък най-различни. А битумите се слагат много лесно. Няма начин да не се справиш. :wink:
PIP - майстор
Цената ми се вижда добра, важното е да работят качвствено.
За улуците - аз ползвах безшевни, прахово боядисани.
улуци - 16лв метър
ъгли 18лв
конзоли 1.3лв (за 180м/кв четерискатен покрив отидоха 126, но ги накарах да сложат двойно повече)
казанче 28лв
поли 10лв/метъра (матерали и работа)
phoenixpavel - помощник
А като цени как ти е излезнало за 126 кв. За улуците.
PIP - майстор
Не ти разбирам въпроса. Това 126 е броя на скобите държащи улуците, не квадратурата на покрива. Покрива е около 180кв/м. Улуците ми казаха, че са по 22лв/метъра, материали и работа, но във фактурата видях, че е записано 16лв/м. Не знам дали в тея 22лв/м е включвало и нещо друго или са 'забравили' да включат работата, което силно ме съмнява. Така че смятай си метрите по 22 за всеки случай, ако е по-малко добре дошло.
bisplus - специалист
Според мен цената за покрива е доста добра. За мен лично ПВЦ улуците са доста добро решение и не е никакъв проблем да си ги монтираш сам, пък било то и след една година. Не прибягвай към поставяне на битумни керемиди само защото би ти излязло по ефтино, преди да си се запознал с цялата система на полагане тъй като в крайна сметка излиза същото като с обикновенните керемиди. Ако все пак решиш да слагаш битумни керемиди в системата се предлгат и улами(ламарините за които питаш) които също можеш да монтираш сам. може това да ти помогне:
http://www.armormat.com/pdf/BG.pdf
Domashen_maistor - специалист
2000/180=11,11лв/м2 цената е добра за основната част от работата. Казвам основната, защото е най-важната и трудна, не защото останалата работа е малко. Трябва да знаеш следното: След като си решил сам да правиш надзида, трябва да направиш и пояс по него, за когото да се хванат столиците от конструкцията (как това става - виж темата къща в епизоди от pipebel, там го обсъждахме). След като майсторите ще ти правят гредовата конструкция и ще си ходят, трябва да си отваряш очите, така че гредите да са им наистина равни. Ако ребрата не са в една равнина, покрива, ще ти изглежда като развълнувания Дунав. :-D Това обаче се вижда накрая. ВСЕКИ СКАТ Е ЕДНА РАВНИНА. Ако дори едно ребро (греда от конструкцията) излиза от тази равнина, можеш да си представиш какво имам предвид.
Що се отнася до улуците слушай Самоковския колега. Безшевните са най добри и най-скъпи естествено. И Никога,НИКОГА бай мангал за улуците - слушай мен. (те безшевните не ги могат, а само старите тенекиени и естеств ги правят некачествено). Цените за безшевни улуци подбробно са ти разбити от PIP. Улуците може и по-късно да ги сложиш. Когато изолираш къщата ще ти трябва скеле, а от там ако знаеш колко лесно се слагат улуци.
phoenixpavel - помощник
Благодаря многа за съветите.
Днеска направихме пояс на стената на калкана. Остава една стена и поясите съответн ,като в тях ще трябва да сложа железата за да се захванат гредите.А как мога да следя за това дали гредите са на едно ниво. И да ми кажете съответно цени за наковаването на битумните керемиди само ,ако не мога да се оправя все пак.
roofmaster - напреднал
аз ги кова на 8лв.м/2 с монтажа на подложната мембрана.коването
(обшиване) на покрива с дъски или ОСБ от 5 до 8лв.м/2 зависи от наклона,улуци-безшевни: поцинковани-18лв.л.м.(само труд 6лв).
с ПВЦ покритие (цветни) 22лв.л.м., надулучни поли 8лв л.м.(труд 4лв)
Не ти препоръчвам Чешки и Бг. бит. керемиди-просто са калпави,
руските са добри,тегола и т.н. Улуците ако си ги слагаш, по добре
веднага, иначе водата ще улива челната дъска,а да,за ламаринената
обшивка - зависи колко ти е широк калкана и дали трябва да се
скопчава за съседната обш. но шорц и капак до 50см.е около 15-20лв
за поц.ламарина, за цветни+40%. ВАЖНО - всеки ден с това се
занимавам, не слагайте ПВЦ(пластмасови) улуци,след градушка съм
сменявал,ако толкова държите - само на БРАМАК,но са дооооста
скъпи. УСПЕХ. ей и търси гаранция, поне 5г.,а за гредите (ребрата)
всички под нивел и канап.
Domashen_maistor - специалист
Значи фибите се залагат в пояса под конец, така че двата стърчащи нагоре края да могат да обхванат и стегнат надзидната столица (под конец са щото столицата е права). Ребрата формиращи равнината на ската - под конец. Ако се наложи и друга столица по средата между било и надзид - нивелирана. Хубаво е да има надулучни поли (за които говори колегата), но до голяма степен това зависи от стръмността на ската. При по-полегат такъв - е задължително. При стръмен - излишно. Ролята на тези поли е водата от ската да не подлизва обратно към дървената конструкция. Ако калкана е по-високо от твоя покрив покрай него - улама (метална обшивка под твоите керемиди със зъбче (за да не си вкарваш водата в покрива) и обърната върху съседската калканна стена - за да не влиза вода в тяхната стена от твоя покрив). И наистина по-добре не ПВЦ улуци. Вярно че лесно се монтират, но ПВЦ старее и не носи на бой (от градушка).
Ако не си сигурен в себе си, опитай да се разбереш с майсторите за покрива. В твойто положение преди двегодини попаднах на хора, направиха покрива, платих им част от него и останалата сума им доиздължих в рамките на няколко месеца. И днес си пием ракията заедно. Още помня думите на шефа им - Дали имаш пари или нямаш няма значение къщата трябва да зимува покрита!

Тема "Трискатен Покрив на калкан." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: