• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 13
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Justy - майстор
crez написа:
rumeniak написа:
vlad0 написа:
Колеги, мисля че точно в тоя момент е най-изгодно монолитното строителство - кризата ги е ударила яко. Желязото е 1 лев. четворките са по 50 стотинки. Сега му е времето да се строи както трябва. Зарежете ги тея измишльотини.

Колега мислиш точно като (не намирам точната дума) но дай като е евтино сега да купуваме. Ама дали това ни трябва или не..... Строеж по тази система ти гарантирам че дори в тази криза ще ти излезе поне с 10% по евтино. И моля те не ги наричай измишльотини а порасни и мисли за бъдещето. Новите неща трудно ги приемаме ние българите после викаме малееее защо не съм го видял по рано.
Колега, твое е правото да си защитаваш хляба, но не прикачвай на тази технология лъскави прилагателни. В предишната тема за термоблоковете написах: "Нищо ново,през 80-те години на миналия век искахме да закупим технологията за това производство. Намерен бе и завода за производството на блокчетата,завода в Самоков суравината се произвеждаше в нефтохим Бургас. Аз лично съм участвал в преговорите. Оказа се /мнения на светила в строителството/ че този вид материал и начин на строителство не е подходящ за нашите климатични условия. В действителност фирмата производител показваше построени такива жилища само в Африка и най северните райони на Швеция. Сега не мога да си спомня точно аргументите на специалистите, но така и не купихме технологията." Разрових се из старите си бумаги и намерих това което търсех.
1.Този технология е препоръчителна за страни с минимална природна влажност (някой райони на Африка и крайния север). Независимо от шпакловките, (термоблоковете се правят от набъбнал полистирол прегрята пара и разтопен полистирол) задържат мухъл при наличие на достатъчна природна влага. Просто влагата кондензира и няма къде да се дене. Мухала се появява най напред близо до пода зад мебели (гардероб,шкафове) където няма проветрение.
2.Колега зададе въпроса за проникване с ножче, ех не точно, но със парче арматура като уцелиш ребрата на термоблока и влизаш в стаята.
3. Не дай се боже при преместване на мебел да удариш стената, мрежата и шпакловката не те спасяват, зейва дупка до бетона.
4.Материяла се атакува от гризачи, ребрата му са прекрасно място за размножаване.
5. Външна здрава облицовка (сайдинг,сачак или др.) е задължителна защото "добри комшии" могат да ти надупчат стените здравата.
6.Проблем със закрепването на рафтове, и т.п атрибути на стената,уцелващ бетона, но носещите рамена се впиват в термоблока.
7.Термоблока е негорим,но се топи при доста низка температура (проблеми с монтажа на отоплителна инсталация).
8.Монтажа на ел.инсталацията (кабелите задължително в гофра),ако конзолите не се захванат за бетона то при рязка изтегляне на щепсъл от контакта, заминава заедно с контакта и конзолата.
Извода: За нашите условия една добра топлоизолация на тухлена постройка. :thumbs:
Ще трябва да се видим, колега - сигурно се познаваме :) Като научен сътрудник от института по строителни материали / бивша Дирекция Научни изследвания към Заводпроект / бях и член на Постоянната комисия по строителство към МС. Сега по същество:
- материалът бе отхвърлен под силен натиск от Асоциация СКЕМ / строителна керамика и ефективни материали / за да не фалират половината керамични заводи.
- по т.1 - материалът е дишащ и при правилни мазилки / също дишащи / няма условия за образуване на конденз.
- по т.2 - опитай да влезеш - стиропорените връзки имат размер 10Х20 см. - другото е бетон :wink: Ножчето беше споменато във връзка с каналите за инсталациите - на моята къща / 50 кв.м. / двама души за два дни прекарахме ВиК и Електрото :)
- т.3 и 5 - щетите са точно същите като при санирана сграда.
- по т. 4 и 7 - материалът включва добавки, против гризачи и други за негоримост.
- по т. 6 - мебелите, които се монтират на стена / рафтове и горни секции / контактуват със стената върху голяма площ спрямо теглото си, а не в точка. Не съм чул за проблеми от такъв характер - преди да реша да строя с термоблок се запознах с десетина обекта в експлоатация.
Като заключение - нека оставим нашенския негативизъм и се опитаме да бъдем обективни.
crez - майстор
Стефан написа:
Justy написа:
Като заключение - нека оставим нашенския негативизъм и се опитаме да бъдем обективни.
Съвсем правилно. Само дето твоята, и някои други обективната истина е вашата. :lol:
В тоя смисъл - що не вземеш да изкажеш една обективна истина за моя начин на строителство? Ако може, направи и едно сравнение със строителството с термоблокове.
Колега, до колкото разбрах от твоите постове и снимки къщата ти е от термопанели, а не от термоблокчета. Никой не оспорва предимствата на термопанелите, те са съвсем различна технология от термоблокчетата.
mitaka_vk - специалист
Не съм против тези термоблокове, бих си направилнякои елементи на къщата с тях, поради една причина, и тя е скорост на изпълнение. Единствено на този етап ме спира малко цената, като цяло съм за тях но в комплект с всичко останало свързано със строителството може и да реша някой по евтин като стойност начин на изпълнение за сметка на бързината на изпълнение.

От прочетеното за термоблоковете, до този момент плюсовете са повече от минусите, но личното ми мнение е че не бих строил само с това, не съм привърженик да си направиш бетонов бункер пък бил той и с топлоизолация :-D
crez - майстор
Ще трябва да се видим, колега - сигурно се познаваме :) Като научен сътрудник от института по строителни материали / бивша Дирекция Научни изследвания към Заводпроект / бях и член на Постоянната комисия по строителство към МС. Сега по същество:
- материалът бе отхвърлен под силен натиск от Асоциация СКЕМ / строителна керамика и ефективни материали / за да не фалират половината керамични заводи.
- по т.1 - материалът е дишащ и при правилни мазилки / също дишащи / няма условия за образуване на конденз. Да, ама не при плътност на набъбналия полистирол повече от 5кг на куб.м (а термоблоковете са май над 20кг.м3 за постигане на якост този коеф. драстично спада. -
по т.2 - опитай да влезеш - стиропорените връзки имат размер 10Х20 см. - другото е бетон :wink: Ножчето беше споменато във връзка с каналите за инсталациите - на моята къща / 50 кв.м. / двама души за два дни прекарахме ВиК и Електрото :) 10х20см си е бая дубчище
- т.3 и 5 - щетите са точно същите като при санирана сграда.
- по т. 4 и 7 - материалът включва добавки, против гризачи и други за негоримост. По точно за плъховете няма все още открито противодействие(виждал съм гнездо с малки голи още слепи плъхчета в стъклена вата) във всички писания е описано че в нея нищо не може да съществува.-
по т. 6 - мебелите, които се монтират на стена / рафтове и горни секции / контактуват със стената върху голяма площ спрямо теглото си, а не в точка. Не съм чул за проблеми от такъв характер - преди да реша да строя с термоблок се запознах с десетина обекта в експлоатация. Това е вече подусловие,което при друго строителство не съществува
Като заключение - нека оставим нашенския негативизъм и се опитаме да бъдем обективни
Нищо лично само сухи факти
Колега, отказа за закупуването на технологията нямаше нищо с керамичните заводи. Инициативата бе на ЦКС, 80-те години то имаше доста солидна валутна сметка и можеше свободно да се разпорежда с нея без санкция от правителството. Помниш вероятно че ЦКС беше държава в държавата.Идеята беше всички временни търговски площи да се застрояват евтино и бързо. До тогава се строяха от желязна конструкция и сандвич панели(две плоскости от етернит и 5-10 и 15 см. набъбнал полистирол т.н стипор), новата технология бе по евтина и бърза(бетона беше на символична цена). Така че поканените специалисти за мнение не бяха обременени от някаква партийна поръчка. Самата фирма призна след изчитане на тяхното заключение, че действително споменатите проблеми ги има, но те работят за отстраняването им.
РS Имам пчелен кошер полско производство по немска технология от набъбнал полистирол с плътност 10кг/м3(по рехав пчелите го опостушават изнасят го навън на парчета) по реклама той също трябва да е "дишащ", но уви прави повече конденз от дървения.
Долу низко стените мухлясват и на дъното си има направо вода.
ani69 - напреднал
[quote="crez"][quote="rumeniak"][quote="vlad0"] Разрових се из старите си бумаги и намерих това което търсех.
1.Този технология е препоръчителна за страни с минимална природна влажност (някой райони на Африка и крайния север). Независимо от шпакловките, (термоблоковете се правят от набъбнал полистирол прегрята пара и разтопен полистирол) задържат мухъл при наличие на достатъчна природна влага. Просто влагата кондензира и няма къде да се дене. Мухала се появява най напред близо до пода зад мебели (гардероб,шкафове) където няма проветрение.Абсолютно никъде няма мухал.Стените са топли на пипане и ако по продължително време си опрян в стената тя те сгрява.Ела да видиш мухал в тухления ми апартамент в Русе.

2.Колега зададе въпроса за проникване с ножче, ех не точно, но със парче арматура като уцелиш ребрата на термоблока и влизаш в стаята.
Термоблока е доста по плътен от фибрана и пробиването с арматура е изключено.Колкото е възможно пробиването на тухлата с арматура без помощта на чук,толкова е възможно и пробиването на реброто на блокчето без чук.

3. Не дай се боже при преместване на мебел да удариш стената, мрежата и шпакловката не те спасяват, зейва дупка до бетона.Това са пълни глупости.6 см неопор не се пробиват толкова лесно.

4.Материяла се атакува от гризачи, ребрата му са прекрасно място за размножаване.Влезе една мишка през вратата и сега водим борба с нея,не се хваща в капаните и незнае от къде да излезе.
вече е спряла да се храни


5. Външна здрава облицовка (сайдинг,сачак или др.) е задължителна защото "добри комшии" могат да ти надупчат стените здравата.Не коментирам този негативизъм

6.Проблем със закрепването на рафтове, и т.п атрибути на стената,уцелващ бетона, но носещите рамена се впиват в термоблока.
Тук проблема е само в това,че трябва да ползваш хилти за всяка дупка

7.Термоблока е негорим,но се топи при доста низка температура (проблеми с монтажа на отоплителна инсталация).Това също са пълни глупости.Каква температура се излъчва от тръбите на отоплителната инсталачия,че чак да разтопи неопор.То сигурно слънцето през лятото го нагрява повече :lol: .Плюс това добрите отоплителни инсталации се правят като пръбите минават по пода,а не по стените.До дори и по тях да минат,това че неопора ще се разтопи са леко казано глупости.

8.Монтажа на ел.инсталацията (кабелите задължително в гофра),ако конзолите не се захванат за бетона то при рязка изтегляне на щепсъл от контакта, заминава заедно с контакта и конзолата.Ела да видиш колко контакта имам в къщата и всичките висят изтеглени от стената :lol:

Извода: За нашите условия една добра топлоизолация на тухлена постройка. :Навън е -10 градуса ,а вътре без отопление е 17 в момента
Днес ще пална котела да му се порадваме и да видим как ще се стопи неопора.

Никого насила не карам да строи с тези блокове.Аз съм доволна изключително много и ако пак трябваше да строя пак щях да се спра на тях
Струва ми се,че говорим за различни термоблокове.Все пак от тухла до тухла и от керемида до керемида има разлика.
crez - майстор
Ок, казах нищо лично, само факти признати от фирмата производител. Да сте живи и здрави, поживейте в тази къща 5-6г. и тогава пусни същия пост ама честно. Край на разговорите по този тема , въпрос на избор е на всеки как да си устройва живота. Аз не съм давал никакви съвети. :ka:
ani69 - напреднал
Всеки може да си пише каквото си иска.
Мислите ли,че тези блокчета са същите ,като тези от преди 30 години.
Мислите ли,че германците не са променили нещо в технологията и 30 години са си клатили краката.Това даже и българите на го правят.Много е несериозно.
На всичкото отгоре тези блокове не са немски.
crez - майстор
Аз лично не вземам ничия страна в спора. Опитах се да изложа сухи факти и нищо повече, но бях разбран погрешно. Да, фирмата работи за подобряването на продукта, но рапенения полистирол си е полистирол каквито и добавки да му добавяш си е все същата пластмаса. Знам само едно със сигурност, ако тази супер технология която съществува от 40 години досега да беше заляла света, но уви само се прокрадва от време на време по рекламите в някоя страна от третия свят. Ако беше толкова читава всички богати хора ще строя палатите си с нея, а не по традиционален способ. Само този факт е може би достатъчен за нейната реклама. Между впрочем в момента тече яка реклама и в Русия, а това да ви говори нещо? :wink:
ani69 - напреднал
Първо да помислим преди да пишем
От какво се строи една монолитна сграда в България???
Бетон-цимент+ пясък.Какво е цимент:смес от гипс и циментов клинкер/надробени скални материали/
Тухла-изпечена глина
Ютонг-цимент+пясък+газообразуватели

Към този основен материал се добавя топлоизолация
Масово в последните години се ползва EPS.2,5,10см

Термоблокчетата са изработени от Неопор/Неопорът (Neopor) е топлоизолационен материал, който се ползва в производството на сребристо-сива пяна за топлоизолационни и звукоизолационни материали, при които топлоизолационният коефициент е много по-добър в сравнение с конвенционалния експандиран полистирол (EPS).
Основната разлика между Неопора (Neopor) и останалите топлоизолационни материали е във вградените графитени молекули. Графитните частици, вградени в структурата на материала, играят много важна роля в процеса на съприкосновение между Неопор (Neopor) и топлинното лъчение. По-конкретно, възпрепятстват преминаването му като отразяват излъчването, намалявайки чувствително топлинното поглъщане на материала. Чрез вграждането на графитени молекули в структурата на полимера се подобряват значително топлоизолационните и шумоизолационните свойства на обикновения пенополистирол, като се постига и качествено ново свойство – радиационната устойчивост. /

Каква е разликата от нормалното строителство с тухла+ EPS и бетон +Неопор-
Разликата е,че имаме 25см тухла +в повечето случаи 5 см външна топлоизолация прекъсната на местата за снаждане, а при моя случай 13 см бетон+ 12 непрекъсната топлоизолация разпределена поравно отвън и отвътре.
Друга разлика относно материалите нямаме.

При този тип строителство много по трудно се постигат раздвижени форми ,заобляния и тн, а повечето хора искат"раздвижени къщи".

Аз обаче не искам такава"раздвижена къща,а искам да ми е топличко през зимата , хладничко през лятото и тихичко.Мисля,че съм го постигнала.
Нека всички скептици прочетат разликата между бутона и тухлата и забравят панелните блокове от комунизма
torbalan - Дървен философ
crez технологията не е чак толкова лоша... в крайнасметка ако се скапе стиропора с годините - нищо не ти пречи да го свалиш и да сложиш нова топлоизолация от вън - каквато ти душата поиска :-)

а за разпространението на една технология в строителството има и един друг мнооооого важен фактор - цената на материала и количеството и цената на ръчния труд...

за да се изгради къща с тези блокчета има много ръчен труд, който е скъп... не знам каква е цената на бетона в чужбина, но не изключвам да е по-скъп от тухлите...
при тази ситуация за какво му е на човек да прави къща от блокчета, след като може да постигне същия резултат по друг начин...

в третия свят (както е у нас) ръчния труд е евтин, бетона и той, а новите технологии скъпи и модерни...
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 13

Тема "Построяване на къща с термоблокове" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: