Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
mi6el - специалист
svetliopi44........ Няма колони всички стени са носещи .

Master_Kenobi.....Така каза и архитекта , ама аз съм си с 12345
на ум защото той само е гледал снимки .

crez....... Планински е релефа но няма високи води . Бити са сонди на много места в околията и все стигат до монолитна скала.
Няма нито един кладенец в съседните близки , и по - отдалечени къщи .

tassel........ Рано е да се каже още , но не изключвам и тази възможност :)

Стефан........Точно такова беше и моето първоначално мнение - да направим укрепващ пояс около съществуващите ивични основи и дренаж за дъждовните води , добре ама мъжовете около мен зинаха че нищо не ми разбира тиквата и ме пратиха да си гледам пържолите и салатата :lol: .... Иначе мисля че точно това е начина :thumbs:

Time2Burn......... На северозапад е къщето по пътя за Монтанайско на 19 км. от блока ни е . Едно селце след Костинброд - Градец се казва .

hygro...... И аз си мисля че дъждовете отмиват пръста от склона и подкопават. В неделя ще отидеме да сложим някакви тръби поне да не набива директно водата в основата. Напролет живи и здрави ще се опитаме да вземем по сериозни мерки и да дренираме .
hygro - майстор
mi6el написа:
Така каза и архитекта , ама аз съм си с 12345
на ум защото той само е гледал снимки .
Правилно, защото пукнатината, ако е само тази от снимката, е минимална. Тухлените зидове понасят значителни размествания, без да се намали осезаемо здравината им. В случая разместването е нищожно.
mi6el написа:
Планински е релефа но няма високи води .
Ако е така - супер - няма нужда от дренаж.
mi6el написа:
Бити са сонди на много места в околията и все стигат до монолитна скала.
Скалата е водоупор, пролетното снеготопене може евентуално да прави проблеми. Трябва да се провери...
mi6el написа:
Точно такова беше и моето първоначално мнение - да направим укрепващ пояс около съществуващите ивични основи и дренаж за дъждовните води
Ако се елиминират проблемите с водата, активните процеси под сградата ще затихнат и от допълнително укрепване вероятно няма да има нужда.

Дренажът е водопонизително съоръжение за подпочвени води и прекалено скъп начин за отвеждане на дъждовни води. По груби сметки от снимката ще трябва да изкопаете и депонирате към 15-20m³ почва, да докарате и насипете 10-15m³ чакъл и пясък, освен това трябва да има възможност за заустване на водите, тръби, геотекстил, цигани... Спестете си по възможност правенето на излишен дренаж.

Конструктор едва ли ви е необходим, но добре е да си побъбрите със строителен инженер, за да не прахосате излишни ресурси.
silllveto - Майсторица
За сега най - важното е да я укрепим с пояс и да и повдигнем покрива
Мише, какво ще му правите на покрива? По цвета на гредите се вижда, че не е стар. Или ще вдигате нагоре?
mi6el - специалист
hygro........ Абе да ти кажа май че разместването е по - осезаемо , защото в предният край нивото на пода е с 4 - 5 см по - ниско , отколкото в задния край .
За съжаление нямам подходяща снимка да ти покажа :wallbash:
Всички дефекти са само вътре , отвън на същото място няма дефекти по конструкцията ( според моят личен непрофесионален оглед )
Изображение
Domashen_maistor - специалист
mi6el, Тази пукнатина на снимката отвътре, е ли и отвън? От писаното до тук ми се струва, че май Time2Burn е на най-правилното мнение. Все пак наистина е хубаво да я види конструктор и на снимка няма да стане. Доколкото обаче виждам от снимките ми се струва, че притесненията за живота на къщата са силно преувеличени :lol: И аз мисля, че не съм много дърт, ама таз къща ще ме надживее.
Иначе, те съветвам да влагаш пари след по-обстойно обследване и съвет от поне един инж.-конструктор видял проблемите от място. Не всички мероприятия които си намислила са смислени.
svetliopi44 - Чирак...
:)
Последна промяна от svetliopi44 на пет ное 13, 2009 8:47 pm, променено общо 1 път.
crez - майстор
svetliopi44 написа:
Аз задължително се бих посъветвал с конструктор...............

- При сградите важи основният правен принцип - невинен до доказване на противното. Не може да се каже еднозначно за една сграда, че понеже принадлежи към определена конструктивна система, тя е опасна или че не е. Трябва всяка сграда да се разглежда сама за себе си. Но мога за съжаление да посоча един много голям клас сгради у нас, при които нещата стоят много зле. Това са къщите по селата, които са строени на принципа, който както си знае. Бетонът се бърка на място с една количка цимент, две колички пясък, две колички чакъл, вкарват в него пръст. Тези сгради са строени без проект. При тях противоземетръсни елементи няма. За стоманобетонни шайби и дума не може да стане. Колони обикновено няма.

........- Не зная какво са имали предвид, но сградите, за които аз ви говоря, обикновено нямат колони, за шайби и дума не може да става. Някои имат пояси, но повечето нямат. Масовият случай е 8-10-12 сантиметрови плочи, които лягат директно върху тухлената зидария. Тухлената зидария е от тухли с голям процент кухини, захванати с разтвори с ниска стойност, защото хоросанът също се прави на място - пясък и вар се бъркат в съотношение 1 към колкото падне, колкото и грубо да звучи. Слагат покрива, замазват, нищо не се вижда.......Такива сгради около София колкото искате - в Бистрица, Железница, в полите на Плана. А в селските райони в страната са масовите случаи. Тези сгради не девета, а много по-ниска степен земетресение няма да издържат.
Не съм съгласен с тези твърдения вероятно тези къщи ще издържат повече от други със шайби,колони и т.п. Много ярък пример за тези мои твърдения е земетресението в Свищов преди 30 години, старите къщурки оцеляха, а падна блок изчисляван и строен по нови технологии със шайби и колони. :-D
svetliopi44 - Чирак...
:)
Последна промяна от svetliopi44 на пет ное 13, 2009 8:47 pm, променено общо 1 път.
silllveto - Майсторица
Чакай бе Светльо, от колко време се използва бетона. Знам че 50те-60те години на 20ти век вече е имало, но някои къщи са по-стари, или правени по традиционния начин за тогава с гредоред. Старите къщи са се строяли с основи (с дренажи) 60см камък. Стените са тухли, домашно изпечени единички без кухини горе-долу с размери 12х24см. Мазали са кал. И са ниско строителство та колони не са им били необходими.
Не съм съгласна, че в изброените села има много такива. Ако има те са по-скоро необитаеми бивши плевни. Там преобладаваше соц строителството, сега не знам как е.
Не знам и защо в момента изискванията се завишават толкова, например ако една колона си я правил с арматура къдраво желязо 14, сега я правят с 18 (май) Въобще сега са супер чудесии, които имам чувството, че утежнявот консрукцията. Но това нека кажат специалистите.
svetliopi44 - Чирак...
:)
Последна промяна от svetliopi44 на пет ное 13, 2009 8:47 pm, променено общо 1 път.

Тема "И нашата къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: