• 1
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 31
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.

Бихте ли живяли в "сглобяема къща"

Анкетата завърши на пет окт 27, 2006 9:58 am

80%
да
16
20%
не
4
Няма гласове
още не съм решил, все още проучвам

Общо гласове: 20

BobyB - специалист
neviana написа:
Сега ще си правя проучване, дали тази цена е реална. Много ми се иска да успеем да покрием сумата, защото смятам, че къщата ще стане много хубава. Фирмата е много сериозна, още повече че имат респект от съпруга ми, който е техен фирмен клиент. Мисля, че са понадули цената защото са калкулирали доста скъпи материали + 20% ДДС и цифрата става плашеща. Ако някой знае колко % печалба си слагат много ще ме улесни, така ще мога да си дам сметка за реалната цена на къщата. Ако някой се интересува ще конкретизирам цени от офертата, която ни направиха. Живот и здраве, по нататък ще пиша и как върви строежа. Сега на парцела има много сняг / в Родопите до Пловдив/ и е невъзможно да се прави каквото и да било. Смятаме април месец да се започне. ПОЗДРАВИ
На мен не ми се струва висока - малка къща, нормално е да е по-скъпо на квадрат от голяма, а и до ключ си е сериозна работа - предполагам има се предвид - настилки, латекс, ключове, бани - санитария, плочки и т.н. Абе както се казва вкарваш мебелите и се нанасяш.
BLUEPUPIL - майстор
Сглобяемата къща(сухо строителсво),комбинирана с монолитни стоманобетонни елементи(мокро строителсво) е едно от най-хубавите(най-убавите) неща,които могат да се случат по българските земи в строителното поле на спретнатата еднофамилна къща(не се отнася за живелища тип читалище).Следва аргументащия(доказателствен материал), подкрепящ горното твърдение: 1..ОСНОВИ-Няма по-смислен строитилен материал за фундаменти от римската измишльотина-бетон.А ако му прибавите и малко желязо(армировъчна стомана) става убийствено яко и ще ви зарадва с изключителната дълготрайност от над 100 години.И за разлика от другите основни строителни материали- стомана, дърво и техните деривати не се плаши от влагата в почвата.Дори и най-заклетите привърженици на сглобяемото строителство не могат да си представят основите на сглобяемата къща без присъствието на този древен строителен материал.Бегъл поглед върху българските строителни норми, обезоръжава нашата дръзка идея да си направим зидани основи от камък. или да прибегнем до симбиозата между камък и бетон носеща дръзкото име бутобетон. 2..КОЛОНИ-(тук влизат всички онези знайни и незнайни вертикални строитилни елементи, които носят товара от покрива или горните етажи).Създателите на сглобяеми къщи се придържат традиционно към два материала за колони-дърво и стомана.Позволете ми да проявя дързост,която от някой може да се интерпретира като лошо възпитание и да "оплюя" тяхното приложение за колони ,които фактически носят тонове и то стоящи над главата ни. ПЪРВО-дървото и стоманата не издържат на високите температури от пожар.Като резултат(не дай боже)покрива или вторият етаж могат да се окажат във всекидневната.Опитите да импрегнирате дървото с химически субстанции за да го направите негоримо са обречени на полвинчат успех и не заслужават вашите пари и доверие.Облицоването на стоманените (а защо не и на дървените) колони с каменна вата е едно елегатно решение,но трябва да е изпълнено почти перфектно.За любителите на красивата зидария е възможно около колоните да се иззида с камък или клинкери(фасадни/състарени тухли).Недостатък е отнемането на не малко площ ,което е вярно и за облицоването с каменна вата.ВТОРО-Прътовите кострукции(каквито са тези от стомана и/или дърво) имат неприятното изискване да работят в рамка,образувана от квадрати и триъгълници.За разлика обаче от стоманобетонната греда коята виси от тавана по средата на стаята, диагоналите на въпросната рамка направо преграждат помещението. Желанието да разпределите вътрешното пространство на вашата къща в унисон с вашите мечти ще срещне непреодолима съпротива от страна на конструктора(вината не е негова,а на строителните норми).ТРЕТО-За да заобиколите недостатъците на ПЪРВО и ВТОРО Ви предлагам едно почти перфектно решение касаещо колоните:правите ги от стоманобетон.Сечението им е малко по-голямо от традиционното защото в горния си край не са запънати от стаманобетонни греди, а стоят свободно и се изчисляват като конзоли.Предимсвото е,че не правите никакви други конструктивни елементи които да поемат хоризонталния товар(вятър,земетръс).Както стана ясно по-горе те могат значително да намалят вашата свобода при вътрешното разпределение на памещенията в бъдещия ви дом. 3..МЕЖДУЕТАЖНА КОСТРУКЦИЯ-разбирай тавана на първия етаж и пода на втория.Малко отклонение-направата на втори етаж е нецелесъобразно по коструктивни а оттук и по материални причини.Единствено изключение маже да се допусне за мансарден етаж, който да влиза в обема на покрива без да се надзижда допълнително ограждащата стена.Приложимо е при къщи с по-стръмен покрив и по-голяма застроена площ. И така правим тавана (междуетажната конструкция) от горещо валцовани в краен случаи от студено огъвати стоманени греди, които стъпват върху стоманобетонните колони. Няма да се спирам на връзката колона-греда за да не раздувам темата.Резултата е потресаващ-хол или всикидневна с размери 6x6м. без колони в помещението. 4..ПОКРИВ-Дървена покривна конструкция със следните предимства:1..Можете да сложите керемиди-стоманените греди имат голяма носимоспособност. 2..Подпирате по на гъсто дървената конструкция върху стоманените греди и се избавяте от бремето да дирите качесвен дървен материал ,който и без това няма да намерите(на разумна цена). 5..СТЕНИ-За тях са приложими всички възможни методи на сглобяемото строителство.
Последна промяна от BLUEPUPIL на ср авг 21, 2013 10:51 pm, променено общо 5 пъти.
VLADO66 - майстор
Забрави да споменеш СИП панелите,изграждане на междуетажието от греди тип ПЕРИ/което позволява лелеяните 6м без подпиране/,както и дълго дискутираната във форума при този тип строителство ТИ на стоманобетоновите конструктивни елементи/или трудността при изпълнението и/
BLUEPUPIL - майстор
Какво е
VLADO66 написа:
греди тип ПЕРИ ...и... ТИ на стоманобетоновите конструктивни елементи
?
jekasus - майстор
BLUEPUPIL написа:
Какво е
VLADO66 написа:
греди тип ПЕРИ ...и... ТИ на стоманобетоновите конструктивни елементи
?
Не си чувал за Пери и какво значи съкращението ТИ? Та за какъв ...... се обаждаш с тоя дълъг пост?
BLUEPUPIL - майстор
jekasus написа:
BLUEPUPIL написа:
Какво е
VLADO66 написа:
греди тип ПЕРИ ...и... ТИ на стоманобетоновите конструктивни елементи
?
Не си чувал за Пери и какво значи съкращението ТИ? Та за какъв ...... се обаждаш с тоя дълъг пост?
А сега да ме светнеш къде ще гудиш кофражните греди PERI в сглобяемата къща.

Прикачен файл

PERI.png
PERI.png (76.4 KиБ) Видяна 6203 пъти
VLADO66 - майстор
Използвал съм кофражната терминология за да ме разберат повече хора.Могат да се видят в снимките на линка http://citybuild.bg/news/strukturni-izo ... neli/14747
BLUEPUPIL - майстор
От уважение към четящите форума(хора с разнородна професионална квалификация и интереси) пишете пълното име-Структурни изолационни панели-и за да не се повтаряте при повторното им споменаване може да пишете-(СИП).Най-хубаво ще бъдe(вярвам модераторите няма да имат нищо против) да се тури и английското им название-Structural Insulated Panels (SIPs)-така се отваря пътя към хиляди страници информация посветена на въпросната технология.Снимката по-долу илюстрира жилищна сграда в САЩ построена по дискутирания начин.

Прикачен файл

1994-Northridge-USA-earthquake.png
VLADO66 - майстор
Това на снимките в резултат на сгрешена технология ли е или в резултат на земетресение :wink: Защото могат да се качат много други снимки на деструктурирани сгради от земетресение,строени по различни способи.Хайде да не задълбаваме в спор :)
BLUEPUPIL - майстор
VLADO66 написа:
Това на снимките в резултат на сгрешена технология ли е или в резултат на земетресение :
И на двете.Структурно изолационните панели, които издържат на тежък земетръс са почти два пъти по скъпи от конвенционалните.На снимката по-долу е показана сграда строена с качествени СИП, издаржала 7.2 по Рихтер(Кобе-1995,Япония),без дори да има пукнатини.

Прикачен файл

KOBE.png
  • 1
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 31

Тема "Плюсове и минуси на къща построена чрез сухо строителство?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: