• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 31
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.

Бихте ли живяли в "сглобяема къща"

Анкетата завърши на пет окт 27, 2006 9:58 am

80%
да
16
20%
не
4
Няма гласове
още не съм решил, все още проучвам

Общо гласове: 20

8180 - майстор
masteradmin написа:
В офиса стените ми са с гипс картон, сега се чудя как да закача щендер за закачалки. От една страна гипскартона е лепен директно с кюфтенца, но от друга сложихме вата така че има 4-5 см. разтояние до стената. Ще мисля нещо.
Явно Мастера визира възможността да се достигне до стената за закрепване на по-тежки предмети.
Някой опитвал ли е? Аз не съм и винаги съм си представял, че има опасност нещо да се случи, ако ватата се навие по бургията.
Дали е така и как се прави при вата зад картона?

Тани,
Тук каква е идеята - предимства или недостатъци на "сухите" къщи обсъждаме. Ти изреждаш недостатъци, а те все предимства излизат. :)
Може и да не съм чел достатъчно, ама единственото аргументирано и зопомнящо се отрицателно мнение, което съм срещал е:
"Абе, мани ги тия бараки - американски щуротии - гледали сме ги по филмите."

Ще дам един недостатък - в БГ в момента е много трудно, ако не невъзможно да се намери читав и подходящо обработен дървен материал за основната конструкция. :sad:
Май единствения добър вариянт са Дървено-стоманените греди (или трегери - не знам кое е точното). Има БГ производство край София.
Слепените (БГ производство) дават "фира" и трябва да се внимава.
Galski - специалист
8180 написа:
Ще дам един недостатък - в БГ в момента е много трудно, ако не невъзможно да се намери читав и подходящо обработен дървен материал за основната конструкция. :sad:
Абсолютно прав, за съжаление. Или просто, ако го има, то струва повече пари.
masteradmin - майстор
Аз влизах в една такава къща и като се качих на втория етаж целия под скърцаше и подскачаше. Може би се свиква ама в началото е малко дразнещо. Иначе според мене наи големите плюсове са цената и това че стават много бързо.
Аз навремето си правих ремонт на апартамента 2 години, като имате предвид че неработех нищо друго само ремонта по цял ден. Та мислех си че ако имах монолитна къща сигурно щях да я правя цял живот.
Според мене сглобяемите къщи имат голямо бъдеще живеем в динамично време, излизат все по нови и по добри материали и идеята да правиш нещо което ще трае 100 години ми се вижда малко безмислена.
8180 - майстор
Според мен всеки един некачествено "сглобен" под може да скърца. С традиционния паркет е същото.
Да Ви споделя.
На два пъти вече за по 20-тина дни гостувам в една подобна къща в Англия. Последно къщата беше на 6г.
Това за което не съм сигурен е дали носещите стени на първия етаж са дървени. Нагоре е дървен гредоред. Навсякъде гипсокартон. Отвън - традиционните им декоративни тухлички. Бетон със сигурност няма.
Настилките на втория етаж са основно ДЕБЕЛ мокет (поне 3см).
В тази ситуация "ходенето" практически не се чува, само някак леко се усеща и то главно от младежа - племенник. Падането на леки предмети по мокета естествено също (мен тук, в тухлено една кака ме мъчи всяка сутрин с такива, изтървани върху ламинат). Телевизорите - не. Усилена уредба - глухо и поносимо. Не съм специалист, но музиката звучи приятно - вероятно добра акустика.
Това, което яко се чува в цялата къща е водата от "кенефните казанчета" - пълнене и празнене. Сигурно нещо не е направено както трябва, защото душовете се чуват леко само през прилежащата стена.
Та който се захваща с такава къща, да обърне внимание при монтажа и изолацията на тръбите - вероятно закрепванията и преходите през гредите ще да са "тънките" места. Това за шума.
Впечатли ме дограмата - дървена, двоен стъклопакет. Отваряне НАВЪН на "изхвърлящи" панти, с елементарни дръжки-заключалки. Подпрозоречна дъска отвън (с всичките и проблеми) няма. Обръщания отвън също. Само отгоре лека козирка. На половината прозорци - регулируеми вентилационни отвори (ок. 30х3 см.).
Доста практично, но дали става за нашите условия не знам.
Другото непознато (за мен) - масово използване на листово олово за хидроизолация на фуги и преходи (било, стена-покрив и подобни). Формоват си го на место.
masteradmin - майстор
Ако може щракни някоя и друга снимка. Ще бъде интересно. Аз сега ще се обадя на един приятел да го питам дали може да присъствам на сглобяването на една такава къща. Ако ми разрешат ще има много снимки.
PIP - майстор
В Англия изцяло дървените еднофамилни къщи тип америка не вярвам да са много. Аз следях едно много добро предаване /grand designs/ за строежи на уникални къщи и в едно от изданието се твърди, че в uk има само един производител на такова сухо строителство. Показаха част от материалите които се ползват – външния слой приличащ на гипсов картон е напълно водоустойчив и дишащ, след това ватата /специална за случая/, фолио против вятър, и накрая друга плоскост приличаща на гипсов картон. Дървените рамки са специално импрегнирани, ако не се лъжа. Инсталацията, с конзоли за ключове, контакти и подобни се полагат от фирмата предварително. Не е просто обикновен талашит, вата, гипсов картон и сухо дърво.
Имам няколко предавания записани, невероятни къщи с още по-невероятни цени.
Шума от канализацията се чува, защото е външна – ходи ги разбери, за у нас не става, че ще замръзне.
Радвам се че спомена мокета, невероятен комфорт. Между другото не е 3см, защото под него се редят специални кечета.
За мен най-добрата къща е едноетажната, само дето трябва много място :-D
Тани - модератор
Разбирам , че има два типа сухо строителство - Английски и Американски. Каква е разликата между двата?
masteradmin - майстор
Както обещах говорих с шефа от www.kashti.com тои ми каза че няма проблем да снимам някоя къща от началото до края, но в момента нямат строеж. Все пак ми даде диск със снимки на които сде виждат някои етапи от строителството. Започвам да ги качвам в тази галерия.
Ако има въпроси направи пишете коментари там аз ще го помоля ако има време да влезе и да даде отговори.
8180 - майстор
Тани,
Повече са видовете.
С РIP бяхме "така добри" :) да се преместим от "Газобетон" тук за да не спамим. Той там е показал Английската къща, която не е съвсем сухо строителство (поне половината).
Иначе грубо видовете са (без претенции за терминологията):
Тип панелно - ]самоносещите панели се изработват във фабрика и се сглобяват на место.
Носещ скелет и пълнеж - на обекта се изгражда носещия скелет, които се запълва и оформя с всичко необходимо. Тук мога да назова разновидности - Българска (селска, възрожденска) - гредите са по-мощни и по-малко на брой. Такива са и старите европейски, в т.ч. английски.
Американски (канадски и др.) - гредите са по-скоро калибровани талпи (5х10 или 5х15см) и се редят като решетка през 40 (60)см строго една над друга от основата до билото, със съответните хоризонтални и диагонални връзки. За пода, мисля че отиват на 5х20см, но не съм сигурен. Идеята е да се използва еднотипен конструктивен материал с не големи дължини - за сметка на броя естествено. По-тънките (5см) греди намаляват ефекта "термомост" - в сравнение с околната вата дървото се явява такъв. С тази цел мераклиите слагат и допълнителна външна топло изолация (освен ватата между гредите). В масовия случай отвън е винилов сайдинг, но и декоративни тухли при "лукса".
Финландски, руски (основно) - къщите се сглобяват от предварително прогонени и сглобявани в завода цилиндрични трупи или фрезовани греди.
Аз основно съм фен на дървото, но има (в т.ч. и български) варианти с метален скелет или метал в панелите.
За пълнота ще спомена и модулното (тип фургони) строителство, а също и една "край софийска" фирма, която изгражда модулите "монолитно" (итонг, бетон) и ги кара с тежки машини на обекта.
Тук малко "сме в двусмислие" с това "сухо" строителство - според мен и соц. панелката би влязла в такава класификация.
Galski - специалист
Хайде, тук ще отговоря, макар че сигурно ще стане боза.
Значи на снимката, която пусна PIP в темата за газобетона - тухлата е само облицовка! Тя няма носеща функция. Поне до колкото успях да видя - основната стена е от бетонови блокчета, въздух и дървена конструкция за закрепване на облицовъчните тухли. В Англия хората строят масивно. Не използват практиката на щатите за дървените им външни стени - на англ. stud wall.
В БГ, за да направиш такъв вариант, показан на снимката, ще излезе много скъпо, отделно, че у нас бетоновите блокчета ги използват само за коминни тела. А да ги направиш от итонг и после тухли отвън става една... Иначе, колко му е - стена от итонг и фасадна облицовка от винилов сайдинг. Друг е въпроса, че на мен лично ми грознее, но пък, ако целия характер на къщата е тип "американ" - тогава ок.
В Америка винилов сайдинг се използва само в най-евтините къщи. Повечето си слагат дървен сайдинг и го боядисват, или комбинация от каменна облицовка и сайдинг, или тухлена облицовка и сайдинг.

Между другото вече и тук започнаха производство на отдавна известния в света Polysteel. Това е блокче от две стиропорени плочи на определено разстояние, захванати помежду си с нещо като армировка. Те се редят едно до друго, и едно над друго разминато, слага се някаква армировка на места, и кухината се запълва с бетон. Изключително здрава стена се получава и с много добри характеристики - носещи и изолационни. После се довършва по желание :) - с мазилка да речем. Особено подходяща е тази система за сутерените!

Иначе, да си направиш къща на сглобяем принцип у нас все още е скъпо, най-вече заради цената на дървения материал.

А водата в тръбите се чува, щот не ги изолират въобще. Те и у нас се чуват, пък к'во остава там :lol: Но това да им е проблема на тия къщи.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 31

Тема "Плюсове и минуси на къща построена чрез сухо строителство?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: