• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
niki_sap - специалист
Не си вкарвай стълбището в дневната - красиво е, но отоплението на такова пространство е безумно - всичката топлина отива нагоре, съответно на втория етаж не може да се живее, а долу, в дневната непрекъснато ти е леко хладно и бичиш, ли бичиш отопление.
Аз не виждам какъв въобще е смисъла от килера, след като ще имаш и склад на етажа? Според мен е хубаво да се обединиш килера и кухнята, съответно тя да стане голяма, а ако е необходимо да ползваш склада като килер, а дори и като мокро - какво пречи пералнята и сушилнята да са над гаража - на тях не им трябва много отопление за да е наложително да ги сложиш в средата на къщата.

Ако строиш от нулата - винаги лукса в жилищната зона се е изразявал в това да имаш големи, отделни, но свързани помежду си помещения - това означава голяма кухня, отделена например със голяма плъзгаща врата от трапезарията, която също е отделена с например стъклена плъзгаща врата от хола - така хем имаш отделни помещения, хем всичко е на едно.

Наистина много зависи как ще изглежда втория етаж, но каквото и да правиш много добре обмисли системата за вентилация и обръщане на въздуха в това голямо, високи помещение, където ще бъде стълбището.
Master_Kenobi - V.I.P.
За килера - Той е наречен така условно и се вижда, че изобщо не е килер. Като слагах думата не се сетих по-подходяща, а и архитекта е писал така.
Та идеята е в него да са пералнята, фризер, втори хладилник, шкафове и шкафчета, рафтове и рафтчета, да има голяма мивка, може би печка, а защо не и съдомиялната (ама по-скоро не).
В него зимата ще може и да се простира пране като на закрита тераса.
На практика това е едно "черно" помещение и в този смисъл мисля, че задължително трябва да има вход за него от към коридора, а не само през кухнята. По същата логика от него се излиза директно на двора. Къща е все пак и ако си малко поокалян няма да влизаш през хола и кухнята.

Кухнята става малко по-лъскавата част, (където обичайният хаос в една нормална кухня ще се "поеме" от килера) с най-необходимото в нея - мивка, печка, хладилник, съдомиялна и другите дреболии. Може да има малка маса за поединично хапване или такова "на крак".

По тази логика и пропорциите и подходите към двете помещения са добри според мен.

На етажа не се търси втора баня, защо на горния етаж има още две в момента. :shock: Тоалетна за гости е достатъчна, но обединяването й с мокрото е добра идея, за която си мислих и аз. Ще се получи ниша за душ евентуално, или преградена - за кофи метли и препарати.
То и сега в мокрото не се влиза, а е с широки врати като гардероб.

По принцип, не се търси максимално уплътняване с жил. площ на етажа и изцеждане на полезност от всеки кв. см. По-скоро се търси простор, естетика и удобно и логично разпределение.

ribnikolaevi, защо смяташ, че стълбището води до компромиси с обитаемите площи? Имаше и варианти с двураменна стъбла, но заеманото от нея пространство нито е по-малко, нито стои по-добре - едно банално такова...
Двураменна стълба, както я давате с panalov не може да се побере в тази дължина и ще отиде много към входа. От там и неудобство в подхода към хол и "килер". Така си мисля...

Втори вход в банята определено е добра идея и трябва да се помисли за това...

А "окото" на стълбата (освен простора, който дава заедно с "комина" над антрето) е по задание, защото има замисъл да се монтира в бъдеще подемно съоръжение ("незаконно", разбира се).
Така че, не се мъчете да давате други варианти за стълбите.

niki_sap, склада е на две стъпала под нивото на кухнята и е за по-едри неща (градинска мебел, косачки и пр.) и клони и към работилница. В никакъв случай не може да е гараж, защото няма добър подход. (Закрит гараж не се предвижда.)
Не може да се гради над него, поради градоустройствени и естетични съображения.
Трудно е да се ползва за "килер", а кухнята да стане безсмислено голяма и по стар наш обичай всички да се завират в нея. Дори стопанката каза, че умишлено я иска малка за да се избегне този момент. :-D

Явно трябва да дам и втория етаж, но не съм направил и обработил още снимките. Късно довечера евентуално...

Илияне, програмата е ArchiCAD - 12.
PIP - майстор
Аз не бих пипал стълбището и антрето. Бих махнал стената между дрешника и спалнята, където бих сложил вградени гардероби на цялата северно-източна стена. Банята задължително бих я оставил в спалнята, след като имаш втора тоалетна.
Мокрото бих го махнал/приобщил към тоалетната или направил един вграден сервизен долап. Това на което казваш килер е на практика мокро помещение.

Екстра изглежда, но зависи от крайната цел, защото ако е еднофамилна къща за тези размери е желателно кухня-трапезария-всекидневна да са по-просторни за сметка на спалнята, която може да е по-малък кабинет. В този случай банята може да мине към антрето, а втората тоалетна/мокро да се приобщи към хол/трапезария. Спалните се предполага да са на втория етаж. Но ти си знаеш най-добре. Варианти много.
ribnikolaevi - майстор
Продължавам да твърдя, че стълбището е основния проблем, след който следват всички компромиси /за които и др. хора ти писаха/. Всъщност антрето заедно със стълбището е адски представително, като за огромна къща, като за дворец /не се шегувам/, а оттам нататък нещата са притеснени, свити, недонагласени. Все пак не се живее в антрето /вярно че си е друго като показваш къщата си на някого, той да ахне, като влезе в нея/. Но това ахване няма да те топли след няколко години, когато започнеш да усещаш тесните "дрехи" на стаите.
Ето две "концептуални" идеи, оттам нататък ти гониш.

Към склада може да се отива и под второто рамо на стълбата, но тогава трябва да има едно рамо със стъпала и към него, което значи да е на по-ниско ниво.
Антрето намалява чувствително, за сметка на дневната зона.

Между другото, тъй като получи предимно критики и препоръки, да кажа че всъщност начина ти на мислене ми харесва. Не си следвал шаблони и закостенялости, направил си приятно раздвижено решение. Ако имаш пълна свобода, опитай да се освободиш напълно от целия план и започни абсолютно начисто. Съвсем грубо зонирай нещата, но напрваи няколко идеи.

Прикачен файл

plan_et_1_rrn__155_4.JPG
plan_et_1_rrn__155_4.JPG (90.32 KиБ) Видяна 5033 пъти

Прикачен файл

plan_et_1_rrn__155_5.JPG
plan_et_1_rrn__155_5.JPG (91.05 KиБ) Видяна 5033 пъти
Илиян Илиев™ - майстор
Само на мен ли ми се струва, че стълбището вече го има в къщата и няма да е толкова лесно да се преправи?
Master_Kenobi - V.I.P.
Не, Илияне. На парцела е гола ливада сега.

ribnikolaevi, специално казах, че за сега няма смисъл да се хабите с коментари на стълбата, но... Щом настояваш.

Разгледах двете концепции и не мога да разбера какво толкова се печели с тях? Освобождават се едни 4-5 квадрата в центъра на етажа, които да се чудиш какво да ги правиш. дори и да се приобщят към хола, ще прилича на измъчен архитектуран напън да се оползотвори всеки сантиметър.
Не разбрах още, кое наричаш "тесни дрешки"? Хол към 40 кв. и стая над 20 ли? Може... не ти знам стандарта.

Освен това не виждам защо броиш коридорната площадка за изгубено пространство, ако се реализира идеята да се отвори портална врата на хола, която в неотопляеми сезони да е постоянно отворена.
Къщата се води еднофамилна все пак.

А изнсянето на "асансьора" на фасадата е неуместно. Това значи да обслужва само първи и втори етаж. За трети трябва да се правят сериозни промени в покрива. За мазето също, но за него няма как да го знаеш, не съм го показал още.
Освен това, проектирането на асансьорна шахта означава узаконяване на съоръжението и ангажимент да се монтира. Това е скъп филм, а асансьора е само идея с неясен срок на изпълнение. Може и никога. Но ако някога се реши има техническа възможност да се направи.

И за сведение, това е пети или шести идеен проект, не мисли, че плюсвам тук първия. А първият беше стандартен - правоъгълници навсекъде, двураменна стълба... Повярвай максимумът, който можеше да се изцеди е още едно съвсем мъничко стайче... А визията отвън и отвътре беше като на казарма или читалище...

Ще предложа идеите все пак за обсъждане, особено тази с двураменната стълба под прав ъгъл. Това не е мислено до сега.
Благодаря. :)
  • 1
  • 2

Тема "Проект на една къща, Част: Архитектура" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: