Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Dain - специалист
Аз лично зидах със суха смес за зидане на Маестро,2 палета,нямам спомен за точния брои торби,около стотина,за около 230-240м2.Отначало не бях много възхитен,но в последствие въобще не съжалявах.Ако зидаш с лепило за зидане,то е като теракол,правиш 3-4 реда и трябва да спреш,защото хем че е на гребен не може толкова бързо да дръпне и стената започва да плува ида се криви,а с Маестрото никакви проблеми,10мин. след полагането вече е позатегнало.Няма вар,няма корита,чисто и лесно,бърка се като теракол,една торба по 5,10лв x 100=510лв + ?транспорт.
единак - специалист
Дааа, нещата изглеждат различно вече..

Тази цена 35лв/м2 след известно задълбаване и уточняване се разминава драстично с реалната. Искат за основи и покрив х1.5, а всички странични дейности да се заплащат отделно. Хм. Това включвало местене на материали, чистене на тревата при оформяне на площадката и тем подобни... И какво? Бай майстор тръска материалите където му кефне, после решава, че не са му под ръка там и мести ли мести. И аз плащам ли плащам.
Ще стане.
Ама някой друг път.
Предпочитам да дам повече, но на честни хора.
Пък сега хора колкото искаш.
Стефан - майстор
единак написа:
Дааа, ....Предпочитам да дам повече, но на честни хора.
Пък сега хора колкото искаш.

Дааа, и ще стават все повече. :lol: Колкото и да не им изнася, това е положението. Хората започнаха да се ориентират все по-добре, и вече не дават луди пари на полудели хора :?
Domashen_maistor - специалист
Точно за цената 35лв./м щях да пиша. Наистина до к0 и покрива ми се вижда ниска и трябва да се умножи с 1,5 /горе-долу/. Действително покрив и основи труда е по-скъп, но много зависи от проекта и терена. Ако напр. равен терен и имаш мазета изцяло вкопани - то по-добре до к0 заложи 1,5 пъти по 35лв. Ако обаче имаш ивични фундаменти и мазетата са наполовина вкопани /поради например силен наклон на терена/ може и по-малко да заложиш. Като цяло 35лв иначе е прилична цена за плоча+колони /кофраж армировка, полагане на бетон и декофраж/. Зидариите ги смятай отделно.
Внимавай щото т.нар. майстори понякога искат да те минат двойно. Основните до к0 /което е винаги над терена/ са поскъпи, но не се смятат венъж плочата на мазето /подложен бетон/ и допълнително плочата на к0. Всичките заедно са 1,5 пъти стойността на етаж. /надявам се ме разбра/.
Другото приетите 5 тона желязо ми се виждат малко. В част Конструкция на проекта са написани и сметнати, ако още не разполагаш с нея, по-добре за подобна квадратура приеми 10т. /макар и грубо/
Другите плащания за местенето - по-добре -друм /да хващат пътя още отсега/
Виж какво ти е писал и колегата за материалите за зидане. Аз напълно подкрепям зидането не с вар. Това което искам да обърна внимание е внимавай с тухлите. Някой ден на теб ще се налага да търсиш дюбели я да си окачиш бойлер, я казанче за вграждане. Затова го прави здраво. А четворките определено не са най-добрата идея за здравина /макар да има и някои по-добри/.
Шперплата се обръща доста по-малко отколкото са писали колегите тук, но не те касае, щото всичкия ще отиде в покрива за обшивка.
единак - специалист
Би ли пояснил за шпер/т/плата? Защо всъщност ще е по-малко? При проектни 270м2, а за покрив необходими 125м2 и при ХХлв/м2 как да не ме касае?
Domashen_maistor - специалист
Става въпрос за обръщането - Един и същ лист се залага като кофраж максимум 10-тина пъти. При по-малък обект - целите листове стават кът /колкото е плочата/ максимум по две /ако има кофраж за две плочи. Изрезките за кофраж на колони намаляват използваемостта на материала като покривна обшивка, макар да се ползват за всеки етаж. Сега надявам се ме разбра.
radkooman - напреднал
единак написа:
Мерси много за отговорите.

Прегледах си проекта/още не е изчистен докрай/ и си направих една бегла количествена сметка. Има неща, които все още са неизвестни, като колко желязо ще отиде и разни други, но въпреки това си поиграх.

Основи 58м2, с мазе под цялата къща. Първи етаж с тераси, стълби, площадки 79м2. Втори етаж, с тераси 90м2. Плоча на тавана 124м2.

Бетон.
Основи 32.78 м3
Първи етаж 11.85 м3
Втори етаж 16.83 м3
Покривна плоча 21.93 м3
Колони 0.25х0.5х2.5 = 0.32 общо за къщата 20бр 20х0.32 = 6.25 м3/не са точни, но са преувеличени - като си видя проекта ще уточнявам/
Бетон 89.64 м3 х 130лв = 11700лв

Тухли
Стени 25см 119.05 м2
Стени 12см 69.0 м2
Надзид, парапети 12см 30.3 м2
Разход тухли 4-ки. 25см стена – 32 бр, 12см стена – 16 бр.
Стена 25см – 3840 бр
Стена 12см – 1600 бр
Общо тухли 4-ки 5440 бр
5500 х 1.0 /0.9 тухли Ботевград/ = 5500лв
Ясно е, че ще трябват и единички, но съм завишил площта на
стените така, че би трябвало да се компенсира

Кофраж.
Водофобен шпертплат 270 м2. От 600лв/м3 при дебелина 21мм /взимам 25мм/ излиза 15лв/м2, тоест 4050лв.
Дървен материал ок 3000лв. Как да го сметна точно...?

Армировка.
Съвсем произволно приемам 5 тона х 1.20 = 6000лв

Механизация за изкоп.
Приемаме, че три машиносмени са достатъчни 400лв/мшс = 1200лв

Дървен материал покрив.
Материалът от кофража ще се вложи, но се запасяваме с 4 м3 х 270лв = 1080лв. Излишно презапасяване, но нека да е така...

Керемиди.
Площ на покривна плоча 125 м2. Коефициент за корекция на наклона 7%, но поради голямата начупеност слагаме 10%.
Коригирана площ на покрива 137.5 м2.
Разходна норма керемиди 10-13бр/м2.
137.5 х 13 = 1820бр, с известен запас.
1820 х 1.50лв = 2730лв

Вар, цимент.
Произволно приемем 10м3 за зидарии х 60лв/м3 = 600лв
Цимент 20 торби х 15 = 300лв

Разни.
Пирони, тел за кофраж, скоби – 1000лв

Труд.
230м2 х 35лв/м2 = 8050лв

При окончателната сметка ще сложа 10-на процента запас и върху цялата сума, перо непредвидени...

Пропускам ли нещо съществено? Или да съм дал нещо много вповече?
И аз като теб смятам като луд и звъня телефони наляво на дясно по "БАШ МАЙСТОРИ" брей всички разбират вече !
С общи думи съм на сащия етап като теб.
Та на темата за това което пропускаш
1. Тухли четворки мисля че се намират и по 0.72 лв / БГ, гръцка не слягай че после глава ще те боли , един байлер ще се чудиш как да закачиш
2. Не видях изчисления за греди / трегери / и пояс на покрива, пропоснал ли си ги ?
3. Този шперплат после го слагаш спокоино на покрива, така че според мен си сметни квадратурата на плочата, заложи + 30 % и това е новият, остатъкът го вземи под наем
4. Механизация за изкоп.
Приемаме, че три машиносмени са достатъчни 400лв/мшс = 1200лв , да но нали имаш и камьони да извозят всичко това !
при мен цените са
- 280 лв ММ
- 100 до 160 лв курс на камьон между 14 и 25 м3

5 . Пазарлъкът за труд варира според бригадата. Едни взимат отделно за фундаменти, след това стени мазе, и нататък за етажи и покрив. При други цената за фундаменти и мазе е една
6. Хидроизолация на основите - и там имаш да смяташ
7. Подпори - аз лично мисля да взема под наем греди и подпори.
8. Неам инвентар - ако взимаш под наем !

Та това от мен на пръв поглед ! :-D
единак - специалист
И аз като теб смятам като луд и звъня телефони наляво на дясно по "БАШ МАЙСТОРИ" брей всички разбират вече !
С общи думи съм на сащия етап като теб.
Та на темата за това което пропускаш
1. Тухли четворки мисля че се намират и по 0.72 лв / БГ, гръцка не слягай че после глава ще те боли , един байлер ще се чудиш как да закачиш - знам, че има и по-евтини, но тези ми харесват, защото имат вид на здрави и прави, с достатъчно дебели стени. Тези, за по 0.72лв не ги знам какви са, но ако се трошат лесно или са много криви разликата в цената ще се изяде от измазването и фирата. Не съм мислил още много конкретно по този въпрос...
2. Не видях изчисления за греди / трегери / и пояс на покрива, пропоснал ли си ги ? Не съм, включих ги в общото, но сега като си видях плана нещата добиват други измерения )))
3. Този шперплат после го слагаш спокоино на покрива, така че според мен си сметни квадратурата на плочата, заложи + 30 % и това е новият, остатъкът го вземи под наем Това е идея, за която не бях мислил, мерси. Но пък от друга страна ще имам да правя още десетки метри подпорни стени за изравняване на терена, така че тъй или иначе ще ми трябва. И все пак се стреснах като видях за какви метри става въпрос, да го е... Ама така би трябвало да се смята..
4. Механизация за изкоп.
Приемаме, че три машиносмени са достатъчни 400лв/мшс = 1200лв , да но нали имаш и камьони да извозят всичко това !
при мен цените са
- 280 лв ММ
- 100 до 160 лв курс на камьон между 14 и 25 м3 Ц, ще го трупам там. Хумусния слой ще си го ползвам отделно, а долната пръст за изравняването и за обратен насип. Ако излезе много камък ще си правя подпорните стени с него.

5 . Пазарлъкът за труд варира според бригадата. Едни взимат отделно за фундаменти, след това стени мазе, и нататък за етажи и покрив. При други цената за фундаменти и мазе е една
6. Хидроизолация на основите - и там имаш да смяташ Знам за това, но знам как вървят цените, освен това нямам подпочвени води, само за повърхностни ще мисля нещо. Хигро, къде сииии...?
7. Подпори - аз лично мисля да взема под наем греди и подпори. Ами те после пак влизат в покрива?
8. Неам инвентар - ако взимаш под наем !
Domashen_maistor - специалист
единак написа:
6. Хидроизолация на основите - и там имаш да смяташ Знам за това, но знам как вървят цените, освен това нямам подпочвени води, само за повърхностни ще мисля нещо. Хигро, къде сииии...?
Не я подценявай, особено ако имаш мазета. Много е кофти, когато вертикалната планировка вече е направена да копаеш и търсиш алтернативни начини за да направиш онова дето на незарит изкоп е толкоз лесно и далеч не толкова скъпо
единак - специалист
Абсолютно си прав, а и аз съм написал една глупост - имах предвид, че НЕ знам как вървят цените. Иначе изолация ще има, разбира се. Каква точно... ще се радвам на съвети, макар и доста да четох в раздела.
Хм, при мен наклона е сериозен и всъщност стените на мазето в долната част излизат почти нацяло над терена. Предполагам изолира се само тази част, която е под земята, а другото се третира като нормална стена?

Обаче така като гледам май скоро няма да започна да строя. Като вкарам проекта в общината, че ако мине от първия път, че докато чакам разрешение.. ще дойде зимата.

Тема "Проучване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: