Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Spokoiniq - майстор
Ще изметнат дъските в тоя случай, и барабар с дюбелите ще се отскубнат, това е четворка, тя държи кофти.На външни условия трябва да си го дюбелирал като с шевна машина за да не изметне.Все пак оригоналната идея е с гредички доколкото знам?
denichka09 - помощник
Да - оригиналната идея е греди и между тях се пълни с някаква маса от глина, кал и други. Сега , каквото успях да прочета, правят някакви панели за между гредите. Дори вече има модерни варианти със стъкло между гредите, но разбира се за нас това си остава на светлинни години далече.
Master_Kenobi - V.I.P.
Е, да! Трябваше да чета по-добре преди да пиша. :lol:
Ама ме заблуди това "преди да започнем". Нищо... :)

Вече нещата са предрешени и май става по-лесно.
Довършете си финишния слой на стените отвън - боя, мазилка - каквото сте решили.
Дъските да са от сух материал. Дебелината им да не е повече от 15-20 мм.
Обработете ги преди монтажа им на стената. Байц, лак или смола...
Закрепете ги с пирон-дюбели дълги 150-160 мм през 1,2-1,5 м разстояние. Намажете с лепило между дъските и мазилката.

Щом дървеният материал е сух, няма да изметне и в никакъв случай не може да извади дюбела от стената. :shock: От вятъра не се плашете - вижте какво писах горе...
Лепилото е за да не влиза и да не се задържа влага между дъските и стената и да прави поразии.
Добре ще е стърчащите ръбове на дъските да са заоблени, пак за да не задържат водата, когато са хоризонтално разположени.
Ако дъските са широки 15 см или повече, може да се слагат по два дюбела един до друг. Не на всички места, а през едно или където се прецени в зависимост от дължината на дъските.

Най-доброто в случая е, че може да поставите дъските по този начин и след време, ако не ви е минал меракът до тогава. :)

Всъщност, аз не харесвам много този стил и мисля, че за да стои що-годе добре трябва да е съобразен с цялата архитектура и елементите на фасадата - покрив (наклон), фасадна дограма, капаци, други орнаменти...
Може би по-добре е дъските да са само по ръбовете на фасадата... Не знам.
denichka09 - помощник
Ами - да, естествено че е въпрос на вкус, но като цяло ми се струва че ще отива на къщата и дограмата. Дай боже един ден като стане, ще пусна снимки за да прецените дали се е получило добре. Във всеки случай за разположението на дъските ще мислим стена по стена, след като сме изяснили "производствения процес". Благодаря Ви за помощта и съветите, вероятно ще ги последвам всичките. Материалът и без това ще го получа най-рано след два месеца, така че като начало ще й тегля една бяла боя - но не знам каква - за да има водоотблъсващ пласт и като дойде дървенията ще я захванем вече боядисана в тъмно. Единственото неудобство е, че скелето ще поостане по-дългичко, но това не е кой знае каква беда.
n.nikoloff - специалист
когато си купувате материала не казвайте "искам го сух" , а "искам го сух на макс 10% равновесна влажност. Третирайте го с водорастворим антисептик в цвят, а след това запечатайте с оцветен лак (консултирайте се със специалист и ги използвайте в система). всичко това преди монтажа, а не на стената след монтажа.
denichka09 - помощник
Бихте ли ми оставили на лично съобщение марка, която сте склонни да препоръчате? Честно казано мислех си за един вариант дървото да намажа с горено масло - на две ръце цветът става много хубав, но наистина за устойчивост и водоотблъскване не знам как стоят нещата.
n.nikoloff - специалист
Специално за гореното масло ще напиша тук, че и други да прочетат. Няма по-сигурен начин да прецакате изделието. То не е предназначено за това и не пази нищо, освен това адски много цапа.
denichka09 - помощник
Ясно. Благодаря за инфото.
Master_Kenobi - V.I.P.
n.nikoloff написа:
Специално за гореното масло ще напиша тук, че и други да прочетат. Няма по-сигурен начин да прецакате изделието. То не е предназначено за това и не пази нищо, освен това адски много цапа.
С последното съгласен, ама с първото - хич. :-D Казвам го от дъъългогодишен опит с едно бунгало. И аз не съм привърженик, на чак толкова тънкажи и самоделки, ама няма и как да се прецекат нещата с изделието от маслото. Маслото леко се загрява преди нанасяне.
А за лаковете, може да сте сигурни, че 90% от препоръчаните ще се прецакат още на втората година. За да сте сигурни, че няма да стане - отивате на вариант много скъп продукт.
Помислете и за приемливия вариант - първоначално потъмняване с байц и после безир. С времето дървото самичко ще тъмнее още, ако е по-светъл цвят.
Преценете кое да изберете, при условие, че дъските са само декоративни.
8180 - майстор
Ако може да си го позволите, проверете как стои въпросът със слепените материали - те могат да се поръчват подходящо обработени фабрично и технологията е по-сигурна срещу измятане.

Нещо ме притесняват пирон-дюбелите в 4-ка. Има едни винтове за директно навиване (без дюбел в подходящ отвор) - консултирайте се, че да съм навил мах. 10 такива лично, но са ме спасявали. Могат да се намерят и капачки за тях, че сигурно ще трябва да се крият тези закрепвания.

Тема "Имитация на Фахверк върху тухлена къща - Моля ви помагайте !" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: