Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Налягане и натоварване са разлини понятия,но дадох линка за да покажа връзката м/у N/mm2 и MPa.А за деградацията си прав.
stokie - специалист
За единичката мисля че даваха 15MPa на натиск.
LazarGanev - "Велик майстор"
Стефан написа:
jonny33 написа:
...на поротерма декларират якост на натиск 10N/mm2,което е 10MPa-значи двойно повече от итонга...
Аз ли криво чета, или някой криво се изразява? За мен от равенството 10 N/мм2 = 10МРа е вярно само числото 10. :? :? :? Още - това са различни мерни единици, за различни неща. Някой ще ме ограмоти ли? Извинявам се, ако греша.
Стефко,
1Pa = 1N/m²
1MPa = 1000000Pa = 1000000N/m² =1N/mm² т.e.,
1MPa = 1N/mm² или
10MPa = 10N/mm²

Такова изразяване минава ли за право? :)
bigshop - специалист
Стефан написа:
Знам руски писмено и говоримо, но не го предпочитам. И не ме препращай към разни сайтове, ако обичаш. За мен налягане и натоварване са различни понятия. Не ми се иска да вярвам, че съвременното образование е деградирало до такава степен.
Без да се заяждам: 10 MPa не са за натоварване, а за напрежение (якост). А напрежение, налягане и повърхностни товари се измерват в N/m2, наречено за кратко Pa.

Колкото до якостта на натиск, тя не е важна за шайбите. За тях е важна якостта на срязване, т.е. случаят когато от квадрат правим ромб. А дали поротерма има подходяща якост на срязване, да каже някой знаещ.
stokie - специалист
И значи е грешно ако кажем, че можем да натоварим статично тухлата с налягане от 10MPa :shock: за да проверим дали наистина отговаря на изискванията :lol:

И след като знаем, че една тухла издържа 10MPa на натиск, колко тухли може да поставим в/у нея за да не се счупи? :razz:
Ако го и обърнете в метри воден стълб направо ви =D>
emil_v r - майстор
От тук научавам , че изобщо има шайби от ИТОНГ ... за 8-ма степен
... зидани с цементопясъчен разтвор .
И трите неща ми звучат революционно :-D
Биха ме очудили повече само шайби от гипскартон , от антиземетръсния картон.
Правил съм шайби от бетон - за 4 часа правим двама кофража и арматурата , и следобяд ги ливваме с крана за 10мин.
В мазите зидахме носещи стени от плътни тухли , но нямаха функцията за шайби.
Ако дразни поста , ще си го изтрия , май не е мн. на място, не знам.
Еклектик - специалист
Забрави въобще итонга. Едни типове ми постройха пристройка от итонг, и когато извиках след това специалист, той се хвана за главата. Тъй като нямаше възможност постройката да се разруши, наложи се да се изливат по ъглите колони от железобетон, и всичко да се облече отвън с тухла и да се измаже. Въпреки това, като вляза в помещението и чукна по стената има един такъв приятен звук - долби съраунд. Разчитай на тухлата, ако вече не си почнал да строиш.
ribnikolaevi - майстор
jonny33 написа:
Благодаря ви много за съветите.Аз все си мисля за замяна с poroterm 25 n+f.
YTONG клас В5 ще рече ,че издържа на натиск 5MPa,на поротерма декларират якост на натиск 10N/mm2,което е 10MPa-значи двойно повече от итонга.Изчитайки доста неща из интернет разбирам че за противоземетръсната устойчивост от значение е и хоризонталната якост на стените-в частност на тухлите и свързващия ги материал.Не съм сигурен, няма данни,но все си мисля че и тука поротерма ще е по-здрав.
Клас по якост на натиск (какъвто е случая с В5 на Итонг) е статистическа величина. Означава че 95% от резултатите при стандартно изпитване ща покрият цифрата след буквата от класа (т.е. ще имат якост на натиск поне 5 МРа).
По принцип не ми е ясно какво означава понятието якост на натиск за поротерма - това класът ли е всъщност? Якостта е характеристика на класа. Конструкторите ползват съответните якости (характеристични, изчислителни, има и други при някои специали случаи), но те са "вързани" за съответние клас. Но май много задълбахме в теорията.
По мое лично мнение всичко освен тухли "четворки" трябва да е по-здраво от Итонг-а. Аз бих препоръчал плътни тухли, ато не ти се занимава да лееш бетон, както бате Емо препоръча.
emil_v r - майстор
Ма скапах си заради вас кирилицата !
Ма я оправих ....
Ма стегнете се , озодпредизобщо не става дума само за якост на натиск !
Момчето с петолъчката от горе ви каза , че има и сили на сряздване ,
и то ззначими .
Технологично битонова шайба я сменяхме само с мощни стоманени ДИАГОНАЛНИ връзки .
И то изодиобщо не е така просто ....

Ма що ли се ядосвам ли ядосвам...... баси лудницата.
Реших купувам плътни единички и повече не умувам.Избих плочата и от утре почвам да зидам-няма време иде зима.Благодаря на всички за съветите.

Тема "Помогнете-Зидани шайби с YTONG" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: