• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
argonavt - специалист
Желая ти здраве и успехи през новата година! :partyman:
nasko1 - специалист
Благодаря, и на теб също.
nasko1 написа:
Аз по принцип съм против сглобяемите къщи, но съм с 2-те ръце за "дървените къщи" направени с конструкция греди и колони сглобени една по една на място... Според мен има разлика в здравината на конструкцията като цяло. Но задължително при дървения материал е да се обработи поне с 2 ръце някакъв специален лак против "буби" и то още преди да се започне конструкцията. Ако се направи всички НЕ по заобиколния начин тези къщички стават чудо и приказ, и ще надживеят собственика си със сигурност... С баща ми, който е дърводелец, сме запланували до година две ще правим такава къща. Ако зависи от нас още сега бихме почнали, ама нищо всичко с времето си са казали хората.

ВЕСЕЛО ПОСРЕЩАНЕ НА НОВАТА ГОДИНА. ...СЪС ЗДРАВЕТО НАПРЕД ВСИЧКО Е НАРЕД !!!
Здравейте,
Наско би ли споделил дали са се получили нещата?

От всичко, което изчетох по форумите за сглобяемите къщи едно мнение ги описва най-добре - с всички плюсове и минуси - ще си позволя да го цитирам.
Малко хора в България знаят, че в страната ни съществуват фирми производители на дървени сглобяеми къщи, които ежегодно произвеждат и монтират по около 200 броя с обща жилищна площ над 20 000 м2. Понятието за сглобяема къща по европейските стандарти гласи, че това е сграда от стенни и тавански елементи, които се изработват в индустриални условия, транспортират се до мястото на строежа, където се сглобяват върху предварително подготвената основа. В тях се включват не само сградите, направени изцяло от дърво, но и тези, в които преобладаващите материали са от дървесина и нейни производни - ПДЧ, шперплат, OSB и т.н. За производството им се използват и други материали като вата, гипсфазер и разбира се, бетон за направа на основите.
С тази статия не искам да правя реклама на дървените сглобяеми къщи, а да разясня какви са основните им предимства и да оборя някои „аргументи”, изтъквани като недостатъци. Хората имат противоречиво мнение за тях, останало от миналото, и си ги представят като някакви бараки или бунгала, които група дърводелци сглобяват за няколко часа. Съвременните дървени сглобяеми къщи за постоянно пребиваване коренно се различават от сезонните постройки, които сме виждали в морските и планинските курорти. Те са на един, два или три етажа с големи площи, прекрасна архитектура и много предимства пред другите видове монолитни или монтажни сгради, а именно:
- много добра топлоизолация, което води до значително спестяване на енергия за отопление през зимата и климатизация през лятото;
- бързо изграждане на конструкцията, без това да се отразява на качеството;
- голяма степен на заводска завършеност, което води до съкращаване на сроковете за строителство;
- по-ниска цена при една и съща степен на завършеност и луксозност;
- по-голяма използваемост на застроената площ;
- възможност за изпълнение на разнообразни архитектурни решения;
- много ниско тегло на сградата, респективно голяма устойчивост на земетресения и земни свлачища;
- лесно и бързо полагане и ремонтиране на всички вътрешни инсталации;
- мокрите строителни процеси са сведени до минимум;
- всички материали по сградата са от един доставчик;
-за производството им се употребяват продукти, за чието преработване е изразходвано минимално количество енергия от невъзобновяеми ресурси, което ги прави наистина едни “зелени” или “еко” къщи.
Качествено изпълнените дървените къщи по най-важните показатели за едно съвременно жилище не отстъпват с нищо на останалите видове, особено що се отнася до комфорта, здравината, използваемостта на съвременните материали и икономичността.
Като недостатък на дървените сглобяеми сгради пред стоманобетонните се посочва по-късият срок за техническо използване. Животът на монолитните сгради, при варварска експлоатация и без текущи ремонти е по-кратък от този на поддържаните и нормално експлоатирани дървени къщи. Навсякъде в България могат да се видят лошо използвани и зле стопанисвани стоманобетонни панелни блокове и тухлени постройки. Сглобяемите къщи от дървесина и нейните производни могат да имат дълъг технически живот, т.е. периодът от построяването до събарянето им е напълно сравним с този на останалите сгради. Доказателство за това са къщите от дървена скелетно-гредова или стълбово-талпена конструкция, при които този технически живот възлиза често на повече от 300 години. Стотици са примерите в морските и планинските села и градове, където старинни дървени сгради все още се обитават или са преустроени в малки хотели, ресторанти и творчески бази.
Друг „недостатък” е нападението на дървесината от биологични вредители – гъби и насекоми. Решаването на проблема е чрез използването на суха дървесина, третирана с антисептици и инсектициди по време на производството и монтажа. През експлоатационния период не трябва да се допускат течове на вода, засипване на външните стени с пръст или да се създават други условия за развитие на вредителите на дървесина. Но тези изисквания са валидни и за останалите видове сгради.
Някои псевдоспециалисти дават за пример на неустойчивост сглобяемите сгради, помитани като кибритени кутийки от опустошителните торнада в САЩ. Всъщност торнадото разрушава всичко по пътя си. Въпреки това в т.нар. алея на торнадата продължават да строят такива сгради. За разлика от други страни, у нас не се появяват урагани с голяма разрушителна сила. В България няма регистриран случай на дървена къща, съборена от силен вятър или дебел сняг.
Най-често пожарите в жилищните сгради са причинени от тютюнопушене и нагревателни уреди, като започват от мебелировката и текстила в обзавеждането, а не от конструкцията на сградата. В пожарни условия дори незащитените дървени конструкции имат по-висока пожароустойчивост от аналогичните стоманени, а в някои случаи са съпоставими със стоманено-бетонните. Въпреки горимостта на дървесината, постройките изградени от нея и нейните производни в противопожарно отношение не са по-опасни от останалите сгради, ако се вземат необходимите предпазни мерки.
Tsilkov - майстор
perko написа:
е добре де, а как е зимата усещането в такава къща? Все пак монолитната къща като я затоплиш и се чустваш уютно, стените акомулират малко топлина. А това като спреш печката какво става? Много ме съмнява, че ще предложи същия уют една сглобяема къща.
Това за което говориш се казва "акумулиращ ефект" и за жилища за постоянно обитаване е много необходим елемнт на комфорта.За това на такива къщи на първия етаж(над бетонния фундамент) се прави 10 см. армирана замазка над изолацията.
Завейте, понеже един френд прави такива да кажа и аз нещо по въпроса. Всеки знае че навсякъде пише изключително бърз строеж, ниски жени, супер мега уникални, но както всяко едно нещо и тук има качество на изпълнението. Дали една къща ще е от тухлени, бетонен панели, сип панели и разни други, всичко зависи дали са качествени материалите и как са приложени те. Ако говорим за нискоенергийност, може да се има две къщи – тухлена и сглобяеми и двете да бъдат нискоенергийни. Това, че една къща е от дърво само това не я прави нискоенергийна. Ако се сложи каменна изолация, външна, изолация от стиропор, дограми с газ в стъклопакета (за по малка топлопроводимост), изолация и на пода, то всяка една къща ще е топла през зимата и хладна през лятото. Като става дума за качество както каза вече един съфорумец:
„Е , аз пък си живея в една 130 годишна къща , дървено-скелетна , която с 3-4 пъти е надхвърлила ресурса на живот на тъкива сгради. Сигурно прадядо ми е попаднал на фирма...”
Ясно е че всеки материал има плюсове и минуси, но за дървото специално, то трябва да е сухо около 12% влажност. Сухото дърво не се изкривява и не се деформира, както суровото. Това е едно от условията за качество. Примерно каква е разликата между евтиния и скъпия дървен материал. По евтините едно че не са сухи, друго че техните форми не са правилни, нямат прави ъгли и това са причини които водят до по-бавен строеж на къщата, по-голяма вероятност за грешки. Мисля че немската дървесина беше най-хубава по отношение на цена качество. Когато дървото е сухо, дори да го навали дъжд то няма да прогизни, в сухата дървесина не може да влезе вода повече от 1-2 см, освен ако не се остави на дъжд месеци наред.
За къщите, които са от греди една върху друга, едни колега каза: „Ето ти уют. В тази къща години наред ще ти мирише на бор и няма да се измирише” За мириса не знам, то дървото като е сухо на дали ще мириши, но едно с сигурно този тип дървени къщи са най-добри, защото за изградени изцяло от дърво, но една такава къща ще струва много повече и от монолитната и от сглобяемата. Руснаците правят такива, защото имат много гори и им излиза евтино, но такъв лукс в БГ малко хора ще си го позволят.
За "акумулиращ ефект" също може да се каже нещо. Реално тухлата и бетона имат такъв, но като се постави над тях каменна вата, отгоре гипсокартон, този акумулиращ ефект колко ще те бърка? Сложи изолация от вън и от вътре и нека да има акумулираш ефект. За качество може да се разгледа един пример с влагата – дървената къща от влага ще почне да гние, металната конструкция ще почне да ръждясва, бетона и тухлите ще имат мухи и ще миришат. Е кой да изберете? Винаги има + и – зависи от опита на този койот я прави и дали иска да ви вземе парите или пое като взема пари да свърши и работата както трябва.
А кой вид къщи да изберете е изцяло ваше решение. Разликата между дървен и монолитна, е че при правилно изграждане, дървената ще живее най-много до 150 години, а монолитната повече. Но това „най-много” реално може да се съкрати на 80-100 години. Преди няколко месеца гледах как се оправиха тази къща http://www.hubav-dom.com/main/index.php?cmd=album&al=33 наистина за 2 месеца (без основата). Тези неща той ми ги е казвал, но нещо го мързи да ги пиши в сайта си :D
Tsilkov - майстор
BaiiIvanMaistora написа:
По евтините едно че не са сухи, друго че техните форми не са правилни, нямат прави ъгли и.............
Ако те притеснява цената винаги можеш да си купиш дървесина предварително и да я изсушиш един сезон.
Иначе за другото си прав - има добре направени къщи и зле направени къщи - дали ще са масивни, дървени и метални е само техническа подробност.
К А Я - специалист
Tsilkov, струва ми се, тази разлика между суха и обикновена дървесина ще има малък относителен дял в стойността на къщата. Но който може да чака и има къде да я съхранява защо пък не. Колкото и малко да са все пак са пари.
Tsilkov - майстор
К А Я написа:
Tsilkov, струва ми се, тази разлика между суха и обикновена дървесина ще има малък относителен дял в стойността на къщата.
Така е - аз затова написах за този които го притеснява цената. Правил съм проект за етажна дървена къща (за съжаление само идеен) и конструктивната дървесина на 300 кв.м. РЗП беше под 20 кубика което прави 10-ина хиляди разлика а 300 кв. къща няма да споменавам каква и цената за да не плаша хората :lol: Ако можеш да си ги спестиш защо пък не - или ако правиш нещо по-малко (едноетажна къща, покрив само..) няма смисъл да се разправяш с фирми, фактури, доставки... Мисълта ми беше че е мит за това че в България няма дървен материал(особенно в последните години) - има си евтин и добър роден материал които се нуждае от грижи и перфектен и готов за влагане вносен на по-висока цена. Честно казано очаквам в близките няколко години някои да се светне да прави сух и калиброван материал вместо да го внася.
Здравейте, четох че когато се слагало върху дърво излация от стиропот, той не давал на дървото да диша, почвал да го спарва и така се образувана влага с която дървото започвало да гние. Къщите които се правят всички са със дъски от osb може би тази е една от малкото, която не е така. Как е най-добре да се прави, вместо осб какво друго може да се слага, което да не гние, да диша и да не се спарва? В този сайт пише Гипсофазера е Knauf Vidiwall HI той по добъер ли е от дъската osb.
Здравейте и от мен.
Предстои ни изграждане на сглобяема къща. Избрахме фирмата, сега сме на етап документи, т.е. одобрихме идейния проект и в момента изготвят проекта. Не знам дали да кажа името на фирмата.
Проекта ни е за къща 86,4 кв.м, като тук има и 2,4 кв.м навес пред входа. Цената за производство, доставка и монтаж вкл. е 34 860 лв. В цената не са включени довършителните работи и вътрешните интериорни врати, както и изграждането на фундамента.
Ще ви пиша как се случват нещата занапред, както и въпросите които ще ми изникват с течение на времето.
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11

Тема "Сглобяеми дървени къщи и мнения за тях!!!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: