• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 11
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
torbalan - Дървен философ
:)
макар, че фабриката е очасти собственост на брата са жена ми, аз предпочетох да зидам с тухли, а не с техните панели ;)

лично на мен ми се вижда прекалено скъпо, а ползи кой знае какви не виждам :)
mitaka_vk - специалист
Точно затова е, цената е много над нормалното, като се замазват очите с разни доводи. Иначе сглобяемото строителство не е от вчера. Все пак къщи са се строяли и преди преоткриването на бетона :-D
torbalan - Дървен философ
за сега аз виждам приложение на тоз тип строителство основно там, където трябва да се строи много за кратко време....

примерно курортен комплекс от малки къщички....
ако го почнеш началото на март - юни месец ще може гости да посрещаш ;)
Martin.P - специалист
В сайта на Австрийския производител на къщата от Владая, линк към която пуснах вчера има и интересни решения в класически стил:

http://www.holzbau-meiberger.at/Holzhau ... galID]=486
http://www.holzbau-meiberger.at/Holzhau ... [galID]=45
http://www.holzbau-meiberger.at/Holzhau ... galID]=346

Разгелдайте ги, мисля че си струва... http://www.holzbau-meiberger.at/Holzhau ... 5dc8a4372b
n.nikoloff - специалист
mitaka_vk написа:
Пропускаш един съществен факт, стойността на една такава къща в България е в пъти по скъпо отколкото в по нормални страни. Няма да коментирам че стандарта ни е доста по назад.
Предполагам си прав. (Казвам "предполагам" защото въобще не съм се интересувал от това има ли въобще пазар за къщи от масивни цилиндрични трупи или от слепени греди и на какви цени се предлагат в България). Освен това България си е съвсем нормална страна ( като държава сме трагедия, но като страна аз се чувствам перфектно на нейна територия). За да се произвеждат такива къщи трябва да се инвестира в доста скъпо оборудване, с което може да се прави само това и нищо друго. Т.е. ако няма масов пазар - няма смисъл от такова оборудване. Аз съм бил в такъв завод в Русия. Там произвеждат около 200-220 къщи от цилиндорани бревни (както ги наричат) за година. Тогава има смисъл от начинанието - иначе не.
Тука ще направя едно уточнение, макар че ще се повторя за някой си път - в България иглолистната дървесина е с многократно по-лоши физико-механични свойства от иглолистната дървесина в Русия или Щатите. За да съм сигурен в една дървесина трябва да преоразмерявам конструкцията, което ме води и до преразход на материал, но нали все пак става въпрос за къща за целогодишно живеене, а не за отбиване на номера.... Друг уточнение е, че ВСЕКИ, ама АБСОЛЮТНО ВСЕКИ си мисли, че ако може да забие пирон с тесла в дъска, то може да направи дървена конструкция като хората. Оттам този ВСЕКИ не прави никаква разлика между кофражните греди на околовръстното и подготвените греди за дървена конструкция за къща. За всички тези ВСЕКИ във всички случаи става въпрос за "дърво", а че то си има своите показатели - няма значение - "аз знам най-добре". И понеже никой от тези ВСЕКИ не може да оцени собствената си некадърност и неграмотност в тази материя, затова се казва "дървените къщи са боклук" защото го казват същите тези ВСЕКИ и тяхните близки. И понеже ВСЕКИ го казва се определя като мнение и то започва да битува като аксиома. Така е не само с тази материя, аи с много други и затова сме на тоя хал - защото ВСЕКИ си мисли че разбира от всичко.
torbalan написа:
Дървената къща, дето показа crez е мнооого готина поне в моите очи :-) и някога, като стана богат, ще си направя такава виличка :-)
Първо влез и поживей седмица-две, а по-добре месец в такава къща и тогава се ориентирай. И на мене много ми харесва на картинка, ама като вземеш та поживееш може и да не те кефи толкоз. Мене поне след две седмици ми идеше да избягам с писъци от нея, защото всичките тези дървени цилиндри в един момент започнаха да ми тежат емоционално психически и ми действаха подтискащо. Ние в България нямаме традиции да живеем в такива къщи и никога няма да стане масово строителството им.

За цените съм говорил много, но ще кажа пак. Тези ВСЕКИ (за които споменах по-горе) създадоха мнението, че една "дървена" или "сглобяема" къща трябва да бъде не просто по-евтина, ами и значително по-евтина от монолитна такава. Това е една огромна заблуда! Заблуда е дори мисълта, че по някакъв показател могат да се съпоставят двете неща. Това са два коренно различни продукта изпълнени по коренно различни технологии. Все едно се сравняват автомобил и яхта - и с двете можеш да идеш от Варна до Солун, например. Ако се наложи и в двете можеш да преспиш или да се нахраниш и някои други неща можеш да правиш, ако си с подходящия спътник от другия пол. И да се скриеш от дъжда можеш (колко общи неща!!!) но не можеш да ги сравняваш адекватно. Няма как. Освен това ниски цени се постигат с голяма производителност и унифициране на продукцията. Да ама аз досега не съм видял в никой производител (български или чужд) къща, която да ми хареса. Не че съм капризен, ама все нещо в разпределението не ми е по вкуса. И тогава ми "светна", че всеки трябва да си поръчва къщата по собствени изисквания, а не да се пригажда към статичните модели на фирмите, които ги предлагат. А когато е по собствени изисквания и поръчката е индивидуална. И проекта. И ЦЕНАТА!!!. Освен това няма по-грешен критерий от цена за квадратен метър. Мога да предоставя 3 ралични проекта за къщи 214 квадрата РЗП и със сигурност цените ще се различават дори до 25, ако не и 30%. Как да извадим тогава меродавна цена за квадратен метър?!
Преди да започна да се занимавам с тази материя обиколих десетина "водещи" производители-строители на такива къщи и в нито една такава фирма не намерих инженер-конструктор или технолог от Лесотехническия университет!!!! Как мога да съм сигурен в това което правят - никак. С течение на времето намерих и фирми, в които има, но са единици. И като правило почти не продават на вътрешния пазар.

Относно къщата във Владая - сигурен съм, че е изпълнена както трябва. Но със сигурност материала не е като нашия, със сигурност и цената на къщата е каквато трябва да е , за е добър продукт. А относно ламперийките, по които се прехласва авторът ще се въздържа от коментар. Правилно казват строителите, че боята продава, ако ме разбирате.
mitaka_vk - специалист
ДА съгласен съм с това мнение, и не ме разбирай погрешно единствено си излагам моите наблюдения и моите виждания на нещата.Защо съм по скоро съгласен с определението за барака, не е толкова заради ОСБ в пакет със стиропор, Вида е много важен и то вида на това което ти си го виждаш и представяш. Материалите ами наистина се ползва некачествен материал дори и такъв дето и за кофраж не става, само за да излезе по евтино на произодителя и нищо повече. Качество на изработка не коментирам, че тогава става лошо, на доста обекти съм бил и съм видял наистина доста неща, и най вече как неща които не могат да бъдат сгрешени се объркват тотално от хора дето си нямат и най малка представа за това което правят. И лошото е че вземат пари за това, За съжаление не само като държава не струваме, защото не можем да надживеем комплекса си за величие или малоценност не знам. Не е нормално няокй който не е чувал за строителство до вчера, изведнъж да се оказва велик майстор на чука/все пак за дървени конструкции говорим/ и да може да забие пироа както трябва. И разбира се цената, колкото и да не ни се иска да я обсъждаме накрая всичко опира до пари, когато плащаш няква сума се очаква и да получиш нещо в замяна, а не както се оказва че получаваш тук, и то е много приказки и звезди и накрая хоп "барака" /давам го като сравнение/.
Не мога да разбера как фирмите за сглобяеми дървени къщи /малко е неточно щото аз монолитна такава не съм видял, с изключение на някой боабаб/ имат един доста ограничен диапазон от избираеми къщи, ми обикновенно тези дето ги предлагат, са от американските дето ги има в нета и целия проект ти струва около 2 хил лв. Вярно хубаво е да има стандартни неща, ама трябва да се зачитат и индивидуалните.
Николов прав си за квадратните метри защото, на моя бъдещ обект ако някой ми изпълни бетоновите работи във фундамента за 45 евра квадрата го наемам отраз :-D макар че реално стойността е много по ниска. Всичко си е строго индивидуално и се налага най малкото преработка.
n.nikoloff - специалист
Митак, не те разбирам погрешно и не се стремя да те оборя в нещо още повече тезите ни се припокриват. Просто доразширявам тезата с повечко думи и определения.
Напр. според мене външните стени не трябва да са по-малки от 25см, от които 20 см опорна конструкция от слепени греди, за да е къща, а не барака. А това си струва пари. И не може да се сравнява с 10 см дебела външна стена, от които 8см!!!! опорна конструкция и някой "производител" да ми се хили в лицето - "моите къщи са по-евтини от твоите" или "аз си направих по-евтина къща и сам". А като започнат проблемите вика - ето - "дървените къщи са боклук, талашитени" и т.н.
А цената естествено е определяща, но не бива да се съпоставя по начина по който се прави масово, защото е изкривен. Просто човек трябва да е наясно със себе си и с това, което иска и дали може да заплати определена цена. Аз пак ще пусна линка от по-предишния ми пост с въпрос (естествено не само към теб) колко според вас струва това къще (без терена)- http://novyidom.ru/home/index.php?dir=1-14
100% изпълнена от сибирска лиственица. (на първия етаж тухличките имат само декоративна функция)
mitaka_vk - специалист
Сега знам че не се опитваш да ме обориш. В началото наистина се засилих да бъде сглобяема къщата от дървении и така нататък. Считам че наистина за частно изпълнение като моето е по добър вариант, но след като поразучих нещата се разочаровах и то не на шега. Просто това което намерих и като предлагане и като стойности не ме удовлетвори /да не казвам че беше и доста голямо хвърляне на прах в очите/ нещата които се предлагаха не ми бяха по вкуса за начина на изпълнение също. И наистина цената която се искаше з това нещо просто нямаха логика, колкото и да е тези пари не съм ги намерил на улицата за да ги дам просто ей така и да казвам аз имам къщи. Има ноистина добри предложения, намерих и такива там направо си ме спря цената /просто не е за нашия стандарт исканата стойност/ Затова се върнах на монолитното изпълнениес неговите плюсове и минуси , също така спецификата на терена на който ще се строи си изисква доста монолитно строителство и това допълнително наклони везните. Понякога си мисля дали да не се комбинира едното с другото, но не съм правил сравнения дали ще се получи нещо добро и качествено.
А сравнение винаги ще се прави независимо че са два коренно различни типа просто едното е познатата база за сравнение и новото като вариант се сравнява с него, за да се видят плюсовете и минусите и на двете. До известна степен се спрях пак на някаква комбинация от сглобяемо строителство и монолитно и за момента считам че съм открил за себе си универсалния вариянт. Това обаче не пречи да има и други добри комбинации и ако успеят да ме убедят в тях веднага бих се възползвал.
rendo - специалист
За и против - много варянти - много матеряли - много мнения - много идей.

Замислете се за времето в което по морето нямаше - големи лъскави хотели а само бунгалца- Е някой да е виждал паднало бунгало (освен от протекъл покрив)
Имам позната която на скоро си купи къща която човека който я е строил преди 45 г. я е строил само от Варти от някогашшните шпреплатови телефонни кабини.
Според мен такъв тип строителство не е за грандомански проекти а по скоро за нещо по скромно - ако човек иска нещо грандоманско - нормално е то да струва цена не зависимо от типът строителство.

Смятъм че примерно за лятна вила цената на такава постройка може да бъде - смешна - а ефекта много добър.

Ако се говори за постройка ползвана зимата нещата вече са други.

Ще дам пример с конструкция която съм виждал и хората не са чували за проблем с влагата.
Прави се стандартен скелет от греди - челно се кове сачак от долу и от горе се оставят отвори за проветряне - от зад на гредите се кове аквапанел върху него стиропoр върху него -картон

така дървото се проветрява постояннo - който каже че ще има влага много му здраве - но много хубаво не може - изисква се хубав дървен матерял.

както каза един колега - Такива къщи може да са много хубави - ако са направени -правилно и с хубав матерял
perko - специалист
е добре де, а как е зимата усещането в такава къща? Все пак монолитната къща като я затоплиш и се чустваш уютно, стените акомулират малко топлина. А това като спреш печката какво става? Много ме съмнява, че ще предложи същия уют една сглобяема къща.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 11

Тема "Сглобяеми дървени къщи и мнения за тях!!!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: