• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 11
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
crez - майстор
n.nikoloff написа:
В интерес на истината ползването на OSB като основен материал в строителството напр. в Щатите е масово.

Вече 100 пъти казвам, че този тип сроителство не се дели на истинско и неистинско и понеже не е типично за България си нямаме съответна терминология. "Сглобяема къща" не е никакъв термин и показва само незнанието на ползващите го. Онова, което тука се определя като "истинска" сглобяема къща, т.е. изградена от цилиндрични масивни детайли или от слепени греди всъщност си е доста сериозно мероприятие и както казвате "българските" къщи не са такива, просто защото "българските" клиенти не са такива, че да си поръчват такива къщи, а не защото няма кой да ги построи.
Точно защото е масово в щатите, и след всеки по силен вятър талашените бараки ги строят отново. Въпрос на стандарт,вероятно по евтино им излиза през 5-10г. да си строят къщите отново.
torbalan - Дървен философ
В САЩ и Канада строят талашени бараки, защото е най-евтино... застраховат ги и след поредното торнадо за няколко дни квартала го правят наново... въпреки, че са талашени - те са топли и сухи и ако не ги гътне торнадо - карат по 50 че и по 100 години :-)
Там ръчния труд е много скъп и малцина могат да си позволят лукса да зидат с камъни или тухли...

У нас в последните години сглобяемите къщи са мода, а цените им няма как да са по-евтини от зидарията, защото материали, машини и т.н. и всичко излиза на европейско ниво... труда тук е по-евтин, но той е малка част от цената на сглобяемите къщи...

лично моето мнение е, че при строителството трябва да се търси най-евтиния метод, по който може да се постигне търсения резултат...

Дървената къща, дето показа crez е мнооого готина поне в моите очи :-) и някога, като стана богат, ще си направя такава виличка :-)
mitaka_vk - специалист
Практиката до този момент показва че стоки които са на доста по ниска цена зад граница, тука идват с пъти по голяма надценка. Оправданието така е в европата не минава вече, прекалено е банално и е без основание.
Една дървена сглобяема къща може да е скъпа до някаква степен, но пък забележи материалите от които се изготвя и после виж материалите от които ще се изготви тук. Цената? Цената е почти една и съща. Качеството на изработка в Бг е все още под всяка критика, още прекалено много се толерират хора които ги изработват набързо без да се изисква някакво качество. За пример погледнете по голямата част от майсторите в България.
Една хубава сглобяема дървена къща си заслужава парите, но българските такива дали си ги заслужават?
Другото което че българските къщи нямат топлото излъчване на дървена къща, нямати излъчването за масивност на монолитната. Затова в повечето случаи определението е барака.
Ако си направи труда някой даразгледа снимки на видове къщи ще ги забележи.
torbalan - Дървен философ
български, вносни - няма значение...
навсякъде се правят и качествени стоки и евтини...

лично аз тези, които съм виждал произведени в България, са доста качествени... факт обаче е, че ги произвеждат предимно за износ :-)

тези конкретно са снимани в канада, но същия производител вече има цех и в България...
niki_sap - специалист
Аз пък, понеже много обичам да гледам Дискъвъри попаднах на едно предаване, в което англичани си бяха поръчали немска сглобяема къща от ето тази фирма http://www.huf-haus.com/de/intro.html През цялото 40 минутно предаване водещият и собствениците сипеха суперлативи. Къщата се поръчва на завода в Германия. Самият завод се намира в село от къщи мостри, където на място може да се избере конфигурацията. Стените, покривните панели, дограмата и всичко останало се изработва в завода и се сглабя на готови панели с прокарани в тях ВиК и окабеляване. За монтажа се изпращат немци, майстори, които на място за определен срок сглабят къщата. В случая на предаването, къщата беше ако не бъркам с РЗП 400 кв.м. Първо немска бригата отиде и за 48 часа направи и изля основите. Единственото забавяне беше от 6 часа (които бригадата навакса) заради забавянето на бетоновозите - английския подизпълнител.
По време на изработването англичаните отидоха до завода и си видяха частите на тяхната къща, готови и в процес на изработка.
Срока за сглобяване на къщата беше 6 дни - бригада от 5 души. Всеки ден пристига камион от Германия. Отново забавяне от 6 часа заради англиския кран, който бяха наели. Сглобиха къщата, включително изолации и керемиди на покрива и основите за 3 дни.
Разминаването, което водещия следеше при сголобяването на къщата беше до 3 милиметра между отделните детайли - един детайл е примерно 3 на 4 метра.
Къщите бяха представени като енергоспестяващи.

С всичко това искам да кажа, че дървената къща не е никак лоша, особено ако не е изработена от псевдо майсторчета в БГ.

П.С. Става дума за ето тази къща http://www.huf-haus.com/images/video_art9/art9_gb.html. - разликат е, че на филма беше с керемиди, а не с панели по покрива. Грешката е моя - 653 кв.м. РЗП.
Според мен има огромно значение дали говорим за българска или немска къща....
Последна промяна от niki_sap на пет дек 18, 2009 10:51 am, променено общо 2 пъти.
ribnikolaevi - майстор
torbalan написа:
български, вносни - няма значение...
навсякъде се правят и качествени стоки и евтини...

лично аз тези, които съм виждал произведени в България, са доста качествени... факт обаче е, че ги произвеждат предимно за износ :-)

тези конкретно са снимани в канада, но същия производител вече има цех и в България...
Да, това е конструкция. За материал е ползвано нещо ОСБ подобно, но всъщност градивните елементи са панели (като сандвич), изготвени в цеха, качествено, механизирано и т.н. Това гарантира носимоспособността, дълготрайността и ниските разходи. Пода - той е от леки комбинирани стомано-дървени ФЕРМИ. Фермата не трепти, като подскочиш върху нея. Има добра КОРАВИНА.
Съединенията - могат да си позволят тези леки планки, защото са заготвени в цеха - винтовете са завити качествено. Въобще, както казват хората, котката си иска котарак, козата пръч. Това строителство е добро при индустриализиране на процесите. Останалото е ... да кажем упражнение е трупане на опит. Но за да се направи индустриално производство, си трябва съответната икономическа обосновка, която включва и количество на продадените изделия, за да може единичната цена да не бъде висока. На мен лично не ми изглежда вероятно това да се случи скоро в България. Като отправна точка може да се види опита на съседните ни страни. Гърция, Румъния (макар че тя е по-голям пазар от нашия), Унгария, Чехия. Там какво се случва с подобен тип строителство? Масово ли е? Има ли пазарен дял?
Между другото от коя държава е тоя пример. Като гледам как са отлели бетона - нямам думи. Това не изглежда като в бяла държава. Ако някоя фирма си позволи подобно лице на бетоновата повърхност на мой обект, ще има много ядове с мене. Да не говорим че явно не са и чули за фаската на външните ъгли на 90 градуса.
mitaka_vk - специалист
Бе то хубаво това линкче, ама какво се забеляза... Отново,много постна информация, липса на цени /защо ли изобщо трябва да ги има/ Няколко снимки от които не се получава добра представа и два клипа /същото като снимките. Да не казвам че изобщо не са българи тея дето сглобяват. Така какъв е извода даваме сравнение с останалите/белите/ страни ама пък нищо не правим по въпроса да ги настигнем.
Хуф са много добри и оригинални къщи, вярно че и цената не им е ниска, ама в Англия откъдето е филмчето един средностатистически англичанин може да си я позволи. Колко средностатистически българи могат да си позволят българска сглобяема къща, която даже не е и толкова качествена?

ПП Един пример за цените в БГ. имате линеен отводнител на добра и известна марка /производителя няма да назовавам защото при всички е така/ та този отводнител има няква стойност тук в БГ. Да но на теб ти правят отстъпка от цената примерно 50% и в оставащите 50% са включени транспорта производството печалбата на представителя за БГ и печалбата на производителя. Продуктите не се произвеждат в България ами някъде в Европа. Така някой може ли да ми обясни това нещо, като съответно съм проверявал в чужбина и стойността на същия продукт наистина е в пъти по нисък като стойност отколкото в България/дори и с транспорта пак е по насметка от там да го вземеш/.
Така че извода какъв е предлагат ни се стоки и продукти на изкрючително високи цени, а понякога качеството е доста съмнително. Така е и с тези сглобяеми дървени/метални/ къщи.
torbalan - Дървен философ
ribnikolaevi снимките са правени в Канада, но от скоро имат завод в Сливен...

mitaka_vk цени насайта няма, защото като цяло от скоро са в България... предполагам, ако се пита на место в завода им ще има по-ясен отговор...
сайта им като цяло не ме кефи ;)
ribnikolaevi - майстор
Явно мърлячи има навсякъде.
mitaka_vk - специалист
torbalan написа:
ribnikolaevi снимките са правени в Канада, но от скоро имат завод в Сливен...

mitaka_vk цени насайта няма, защото като цяло от скоро са в България... предполагам, ако се пита на место в завода им ще има по-ясен отговор...
сайта им като цяло не ме кефи ;)
Основно сонстатирам, практиката е повсеместна. Ако имаш време да се поровиш ще видиш че цените са нещо като държавна тайна. Дори и като фирма да търсиш ефекта е същия. А когато попиташ едва ли не се държат с тебе все едно искаш да подписваш договор с тях, което понякога ме отказва изобщо повече да контактувам с такива. Системата може да е добра, също като термоблоковете, но се опитвам да бъда прагматик и да преценя лично на мен по изгодно ли ми е да взема този тип или онзи. За момента в БГ не са усрели да ме привлекат повечето които предлагат подобно изпълнение. Като в 90% от случаите се стига накрая и за качеството и там става мътна и кървава. Все пак качеството не опира само до материала а и до изпълнение и обикновенно второто куца много.
В една по горна тема заявих че съм с две ръце за такава къща, но да имам качество и привлекателна цена, не да ми се обяснява например че то било по евтино от другото, ама без обосновка и сравняване на данни. Съжалявам наистина че не мога да си позволя подобен вид къща и точно тези неща най много ме спират.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 11

Тема "Сглобяеми дървени къщи и мнения за тях!!!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: