• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
nautilus33 - майстор
Намерих вата 50кг/м3 с марка FibranGEO. Според данните издържа на работна температура до 750 градуса. Някой ползвал ли е такава, за да даде мнение?
sian - специалист
ср авг 01, 2018 1:03 pmnautilus33 написа:
Намерих вата 50кг/м3 с марка FibranGEO. Според данните издържа на работна температура до 750 градуса. Някой ползвал ли е такава, за да даде мнение?
Такива градуси ще имаш само ако запалиш саждите в комина.
шоп - майстор
ср авг 01, 2018 2:39 pmsian написа:
ср авг 01, 2018 1:03 pmnautilus33 написа:
Намерих вата 50кг/м3 с марка FibranGEO. Според данните издържа на работна температура до 750 градуса. Някой ползвал ли е такава, за да даде мнение?
Такива градуси ще имаш само ако запалиш саждите в комина.
А то рано или късно се стига до пожар в комина. И тогава градусите са като в соплото на рекативен двигател.
Който е виждал и чувал запален комин, как гори, звучи и достига четрицифрена стойност на градусите по целзии, ще ме разбере.
nautilus33 - майстор
т.е. и тази вата ли не е подходяща? Защото честно казано, друга, с по-висока макс. работна температура не намирам. Според поризводителите слакната се топят при около 1250 градуса, а над тези 750 връзките между вкланата се разпадат или нещо подобно.
lektora - специалист
[/quote]
За сега, не намирам нищо под 100лв, даже най-евтините са от порядъка на 135лв за метър. Иначе едностенните иноксови димоотводи са по 45лв за метър(Ф180), печатарската плака е около 2,50лв(за толкова я намерих), и вата все още не знам, но ми се струва, че ще е някъде наполовината на цената на готовите двустенни елементи или системи.
пон юли 30, 2018 5:43 pmшоп написа:
Аз не ги харесвам тези чупки, защото намаляват тягата, чистенето е абсурд, оскъпява комина с излишни елементи и естетически не ми харесва.
Малко със закъснение, но ...
Изолираните комини, цената на които споменах по-горе е от сайта на балкан енерджи, без доставка мисля.
А за алуминиевата плака, аз скоро си купих от едно момче във варна за 1лв листа.
За чупките на комина ... след консултации с професионалисти от тератерм ми обясниха: 90* чупка намалява височината на комина с 1м, а 45* чупка с половин метър. Т.е. ако комин с височина 5м има две чупки по 45 градуса, все едно е висок 4м. Съответно това влияе и зле на тягата. Дано се изразих ясно ...
lektora - специалист
ср авг 01, 2018 4:04 pmnautilus33 написа:
т.е. и тази вата ли не е подходяща? Защото честно казано, друга, с по-висока макс. работна температура не намирам. Според поризводителите слакната се топят при около 1250 градуса, а над тези 750 връзките между вкланата се разпадат или нещо подобно.
До колкото ми е известно ватата в готовите изолирани иноксови комини е с тези параметри.
Абсолютно е прав колегата за темп в запален комин, но при редовно почистване запалването е малко вероятно. Да не говорим, че в изолирана иноксова тръба предпоставките за събиране и запалване на сажди/креозот са значително по-малко в сравнение със класическия зидан и неизолиран комин.
nautilus33 - майстор
Точно това обсъждахме вчера с друг колега от форума. При редовно чистене не би трябвало да има предпоставки за запалване, или поне тази вероятност ще е сведена до минимум. А и да, покритието при иноксовите тръби е друго в сравнение със зидан комин или такъв от тръба от желязо. Ще действам с тази вата тогава на ФибранГео, или една друга турска, която колега ми препоръча, но не успявам да открия същия модел.

ПП Може ли на ЛС да ми дадеш данните на човека с печатарската плака, или ако може да ми кажеш първо с какъв размер са, че ще ми трябва с около 100см да е от едната страна. Иначе се отказах от комин с чупки. Е троиника с какъв градус на сключване към конина да е - 45 или 135?
lektora - специалист
чет авг 02, 2018 2:18 pmnautilus33 написа:
ПП Може ли на ЛС да ми дадеш данните на човека с печатарската плака, или ако може да ми кажеш първо с какъв размер са, че ще ми трябва с около 100см да е от едната страна. Иначе се отказах от комин с чупки. Е троиника с какъв градус на сключване към конина да е - 45 или 135?
Здравей, за съжаление не съм си записал телефона на момчето. Явно му е изтекла и обявата в олх, защото не я намирам.
Размера на плаките беше по спомен 66/74 см. Видях, че се продават такива за 1.20 в софия и ст. загора, ако те устройва размера.
За ъгъла при включване в комина, колкото е малък, толкова по добре. Аз съм ползвал гъвкава иноксова тръба за тази цел.
nautilus33 - майстор
Малък е този размер. Ще ми трябва около 100см по едната страна, другата не е от такова значение. Благодаря ти все пак :)
А относно ъгъла на включване в комина попитах понеже се продават два вида троиници, където тръбата, която идва от котел се сключва на 45 или 135 градуса. Значи 45 е по-добре.
lektora - специалист
чет авг 02, 2018 2:59 pmnautilus33 написа:
Малък е този размер. Ще ми трябва около 100см по едната страна, другата не е от такова значение. Благодаря ти все пак :)
А относно ъгъла на включване в комина попитах понеже се продават два вида троиници, където тръбата, която идва от котел се сключва на 45 или 135 градуса. Значи 45 е по-добре.
Имах предвид кривината да е максимално малка, което в случая май е 135 градуса :)
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Изграждане на външен комин за къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: