• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Christo - майстор
Аз бих взел тръбата на BLUEPUPIL-2, бих я закрепил отвесно временно, без да я режа , около нея изолацията, градежът ще я фиксира, накрая премахване на временното закрепване. Между другото, сечението на комина зависи от това какво гориво ще се ползва, височината, естествена или принудителна тяга...
Поздрави и успех!
theagent - специалист
съб юли 21, 2018 1:49 pmBLUEPUPIL-2 написа:
... крайна цена малко под 200лв за м.л. ...
При тази цена само тръбата за 9-10-м комин ще излезе от порядъка на тази за комплект за шидълски или подобен комин.
шоп - майстор
нед юли 22, 2018 9:40 pmtheagent написа:

При тази цена само тръбата за 9-10-м комин ще излезе от порядъка на тази за комплект за шидълски или подобен комин.
+ 1 :)

Но така или иначе от комин не трябва да се пести.
Заложете на най-качественото...за съжаление е скъпо, но гарантира безпроблемна работа и тяга и след 50 год.


П.П. Сега един приятел прави котелно, комин и склад за пелети. Само тези неща му струват над 10000лв... отделно котела и горелката.... вика аз една термопомпа да си бях монтирал щях да съм 10000 лв напред без да хабя място от двора и хамалогията.
nautilus33 - майстор
Ясно ще се прави с иноксови тръби, понеже не намирам кой да ми огъне черна ламарина 2мм. И така, варианта е следният- иноксова тръба Ф180 или Ф200, облечена с каменна вата(с каква плътност да е) и поставена в керамично тяло Кебе(тези от Топливо). Интересуваме това Фи на иноксовата тръбва подходящо ли е за котел 12-16кв(мисле, че такъв ми трябва да къща на два етажа 140кв.м застроена площ, като отпляемата ще е около 90кв.м). Също така, с колко трябва да надстърча комина от стрехата? Задължително ли е да бъде над височината на билото, защото това изначава да бъде повече от 10м.
lektora - специалист
ср юли 25, 2018 1:41 pmnautilus33 написа:
Ясно ще се прави с иноксови тръби, понеже не намирам кой да ми огъне черна ламарина 2мм. И така, варианта е следният- иноксова тръба Ф180 или Ф200, облечена с каменна вата(с каква плътност да е) и поставена в керамично тяло Кебе(тези от Топливо). Интересуваме това Фи на иноксовата тръбва подходящо ли е за котел 12-16кв(мисле, че такъв ми трябва да къща на два етажа 140кв.м застроена площ, като отпляемата ще е около 90кв.м). Също така, с колко трябва да надстърча комина от стрехата? Задължително ли е да бъде над височината на билото, защото това изначава да бъде повече от 10м.
Редно е да се започне по обратния ред. Избира се нужния котел, на който производителят е посочил необходимите параметри на комина (диаметър и височина), с който котела ще работи оптимално. Примерно ,за моята каминка на дърва 7кв, производителя изисква ф 180 и минимална височина 5м на комина.
nautilus33 - майстор
Работата е там, че следващият месец ще правим ремонт на покрива и ми се искаше да изградим комина преди това, за да не се налага после да разкриваме, режем фолиа, летви, обшивки. Защото котелът ще се купува другата година евентуално. Но знам, че ще е на твърдо гориво(въглища и дърва), и ще бъде 12-16кВт, та мога да погледна из магазините различни котли и да сравня какви са им изикванията.
Та, единствено заради ремонта на покрива искам да го направя сега.
ПП Също така не съм наясно как ще стане закрепването на иноксовите тръби вътре в керамичните тела, с цел да не пропадат надолу.
шоп - майстор
ср юли 25, 2018 4:18 pmlektora написа:
Избира се нужния котел, на който производителят е посочил необходимите параметри на комина (диаметър и височина)
Аз не съм съгласен.
При всеки отоплителен уред, кото се куплира с димоотвод е описано с какъв диаметър и с каква тяга измерена в паскали трябва да се куплира.

Така, че височината не може да е фиксирана. При един отоплителн уред намиращ се на морско равнище височината на димохода ще е една и съвършенно друга ще е височината на димохода при кота да кажем 1400-1500м :idea:

Огромна роля има и височината на димохода над билото и наличието на естествени или изскуствени бариери ( скали, дървета, заслони други подобни + съседни къщи и покриви...)

За висоината на димохода над билото има доста изписано и зависи от разстоянието( респективно) от ъгъла между билото и края на димохода.
Christo - майстор
Ще споделя малко личен опит. Преди повече от 25 години си направих парно. На дърва, котел собствена конструкция. За трипътни вентили, управления, ит.н., никой не беше чувал. Сществуващият комин беше с квадратен отвор 12Х12 сантиметра. Градено с кал, просмуква между отворите, отвратителен комин. Особено в междинните периоди-късна есен, ранна пролет, когато навън не е достатъчно студено беше пълна трагедия, все едно някой помпи пушека обратно към котелното. Принудих се с допълнителен вентилатор да вдигам налягането в котелното, за да създам допълнителна тяга на комина. Положението беше закърпено някакси. Преди пет години си купих 30KW марков котел на пелети. Работи със същия отвратителен комин. Каквото трябва, беше добавено в инсталацията без компромиси. Парното работи перфектно, никакви пушеци, никакви проблеми. Количеството димни газове при горене на въглища е в пъти по-голямо от това при горене на дърва. Правилният ред е първо избираме котел, вид гориво и най-накрая размери на комина. В противен случай, коминът трябва да е оразмерен за най-тежкия случай: въглища на естествена тяга.
theagent - специалист
ср юли 25, 2018 4:24 pmnautilus33 написа:
...
ПП Също така не съм наясно как ще стане закрепването на иноксовите тръби вътре в керамичните тела, с цел да не пропадат надолу.
Няма да ги закрепваш вътре в коминните тела. Ще трябва да стъпят най-отдолу и да си стоят без фиксиране. Такава е схемата и при марковите комини. Намиращата се вътре в коминните тела керамична тръба стои свободно. Само трябва да измислиш какво ще сложиш най-долу за да може да се оттича кондензът. Ако не искаш металната тръба да не слиза до земята, а да свършва по-високо, можеш да запълниш най-долните 1, 2 или колкото там трябва тела с бетон, върху който да стъпи тръбата.
LazarGanev - "Велик майстор"
ср юли 25, 2018 1:41 pmnautilus33 написа:
Ясно ще се прави с иноксови тръби, понеже не намирам кой да ми огъне черна ламарина 2мм. И така, варианта е следният- иноксова тръба Ф180 или Ф200, облечена с каменна вата(с каква плътност да е) и поставена в керамично тяло Кебе(тези от Топливо). Интересуваме това Фи на иноксовата тръбва подходящо ли е за котел 12-16кв(мисле, че такъв ми трябва да къща на два етажа 140кв.м застроена площ, като отпляемата ще е около 90кв.м). Също така, с колко трябва да надстърча комина от стрехата? Задължително ли е да бъде над височината на билото, защото това изначава да бъде повече от 10м.
А бе доста излишно ми се вижда това керамично тяло, но твоя работа. По-добре средствата да отидат за по-качествена изолация, а вуншно може куфар от картон или итонг.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8

Тема "Изграждане на външен комин за къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: