• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
theagent - специалист
Нямам представа за бетонните. Изобщо не съм ги гледал сериозно като вариант, защото мострите, които видях по магазините, бяха толкова рехави че директно ги отписах. Освен това, по принцип предпочитам кръгло сечение на комина с оглед на по-лесно почистване.
Пък и аз не бих посмял да вдигна висок външен комин без никаква армировка. Бетонни тела без възможност за армировка бих използвал само в случай, че от две страни на комина има стени, към които да се хване.

Познавам хора, специалисти в строителството, които са си правили комини с керамични тела, но с ф200. Със съответно армиране и термоизолация от външната страна. Казват, че досега ги използват без проблеми. Лично аз обаче предпочетох да ми е мирна главата и да не се чудя какво ще стане с керамичните тела, ако се запали коминът. Щото то икономията хубаво, ама комин (особено вътрешен) не е нещо, което можеш лесно да изградиш наново.
nautilus33 - майстор
Прав си, то при мен ще е външен, обаче... Ще се преориентирам към Ф200 в такъв случай, стига да ги има в Топливо, че както казах, ще трябва да го направя в следващите 14 дена, или поне така се надявам.

А хората, за които спомена, че са правили такива комини, казва ли ли са как са изпълнили отворите за почистване и дали са поставяли някаква допълнителна тръба в отвора на телата, както при тези на Вулкан, или няма допълнителен димоотвод вътре в тялото.
theagent - специалист
Не съм питал за отвори за почистване.

А за идеи - виж това. За вътрешен комин е, но все пак.
nautilus33 - майстор
Благодаря за линка. Май се насочвам към вариант керамични тела(въздуховоди, с иноксова твърда тръба в тях. Въпросът обаче е, трябва ли да има изолация между тръбата и коминното тяло и каква дебелина на тръбата да търся. В нета има различни тръби, като при някои еднослоините пише, че издържат на до 700 градуса, а на други едва д 380 градуса.
theagent - специалист
ср юли 18, 2018 1:48 pmnautilus33 написа:
... трябва ли да има изолация между тръбата и коминното тяло ...
Не мисля, че е задължително да е непременно там, но това може да бъде по-лесен вариант за термоизолация на комина. Ако се използва керамично тяло с ф250 и инокс ф180 ще има достатъчно място за изолация между тях. По този начин ще се спести лепенето на изолация отвън на комина. Каква ще е разликата в пари трябва да се смята конкретно.
Ако се избере вариант с поставяне на изолация вътре в коминното тяло, то отгоре на комина задължително трябва да се предвиди защита от вода. Иначе при дъжд ватата ще се накисва.
nautilus33 - майстор
Благодаря. Иноксовата тръба гледам, че варира в ценови диапазон от 45 до 95лв, та, ако някой може да каже каква да е минималната дебелина на стената, за да е подходяща за целта. Също така- как се осъществява връзката между отделните тръби, понеже няма как да взема тръба 9-10 метра(те всъщност май се продават на по 1м), или просто пускам следващата тръба върху по-долната, без да трябва някаква заварка или друга спойка между тях.
theagent - специалист
ср юли 18, 2018 3:10 pmnautilus33 написа:
... Също така- как се осъществява връзката между отделните тръби, понеже няма как да взема тръба 9-10 метра(те всъщност май се продават на по 1м), или просто пускам следващата тръба върху по-долната, без да трябва някаква заварка или друга спойка между тях.
Тръбите се сглобяват една към друга като кюнци. В местата на сглобките си има термоустойчиви уплътнения.
Последна промяна от theagent на ср юли 18, 2018 5:49 pm, променено общо 1 път.
nautilus33 - майстор
Ясно. Благодаря. Сега остава да се оглеждам за някакви оферти за иноксови тръби.

ПП пак да питам относно дебелината- каква трябва да е минималната, щом ще се ползва за котел на твърдо гориво.
sian - специалист
http://www.meda-bg.com/otoplitelno-pome ... junci.html? Виж тук може да ги направят на 2 или 3 метра и ги снаждаш като улук ако потече конденз да е отвътре. Може да се изолират с вата и обширка с печатарски плаки и нитачка. Не ръждясва и не гние.
Има едни тръби продават ги за иноксови не са матови а са като мивка алпака. Отгоре са лъскави като огледало
Но това е покритие вътре са ламарина. Магнитът се лепи като на винкел.. Познат се напати с тях гният за една зима. На втората коминът(външен) се запуши. Качи се на покрива и пусна топуз с въже. Заклещи се. След яко дърпане извади с шести кюнец през следващите четири. Промуши се през тях яко ръждясал и деформиран. Съжалявам че не направих снимки на остатъците от кюнците. Мисля бяха гръцки. Предполагам са за въздуховоди или аспирация открит монтаж. Но са гладки и лъскави ако ламарината е права става за огледало.
BLUEPUPIL-2 - специалист
НЕРЪЖДАЕМИ ШЕВНИ ТРЪБИ AISI 304 / 316 Bъншен диаметър 204мм, дебелина на стената 2мм, тегло около 10кг на м.л, крайна цена малко под 200лв за м.л. Вземаш я цяла и се монтира с кран или се реже на по 2 метра и се правят външни снадки с накладка от черна тръба.
Прикачен файл:
2.jpg
2.jpg (12.61 KиБ) Видяна 3249 пъти
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Изграждане на външен комин за къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: